Pátek 24. května 2024
Svátek slaví Jana, zítra Viola
Oblačno, déšť 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Čínské vlajky opět vlají. Prezidenta uvítají ale i dalajláma s Havlem

Autor: ČTK, tmp - 
28. března 2016
09:52

Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce stihla ještě před příjezdem čínského prezidenta obnovit na trase mezi Letištěm Václava Havla a Pražským hradem vlajky ČR a Číny vítající čínského prezidenta. V sobotu někdo přes 50 vlajek poškodil barvou a byly odstraněny k opravě. Zároveň se v parku Velvarská u Evropské ulice se objevil billboard s dalajlamou a bývalým prezidentem Havlem. Tady jsou doma tito pánové, uvádí text na něm. Čínský prezident Si Ťin-pching do ČR přiletí v pondělí po poledni.

Vlajky jsou opět na veřejném osvětlení v Chotkově ulici, v ulici Mariánské hradby, Jelení a v Evropské. Zadavatelem vyvěšení vlajek je Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce, kterou vede Jaroslav Tvrdík. 

V noci na sobotu vlajky zatím neznámí pachatelé poškodili kraslicemi naplněnými šedou a modrou barvou. Policie po pachatelích pátrá, škoda ještě nebyla vyčíslena. Již v noci na pátek přitom zadrželi policisté třiatřicetiletého muže, který ze sloupu na Evropské třídě odřízl dvě vlajky. V souvislosti s návštěvou čínského prezidenta se chystají i některé protestní akce.

Tady jsou doma

V pražském parku Velvarská u Evropské ulice na cestě z letiště k Pražskému hradu se v pondělí objevil billboard s tibetským dalajlamou a bývalým prezidentem Václavem Havlem. Nese v češtině a angličtině nápis: "Tady jsou doma tito pánové". Billboard v parku umístil Spolek pro výstavbu sochy Václava Havla jako reakci na návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a vlajkovou a plakátovou výzdobu na pražských ulicích, která návštěvu doprovází.

Spolku pro výstavbu sochy Havla se nelíbí, že na dobu návštěvy čínského prezidenta jsou blokovány větší pražské ulice a náměstí nahlášenými shromážděními podporovatelů Číny. "Jásající davy" mají podle aktivistů nahradit čínské vlajky lemující Evropskou ulici a billboardy s nápisem: "Vítejte v České republice" v češtině a čínštině, které se objevily po Praze.

Podle předsedy spolku Petra Dauše jsou zabrány nejen veřejná prostranství ale i veškeré plakátovací plochy, proto se rozhodl pro formu mobilního billboardu. Jeho vytvoření a umístění vyšlo asi na 15 000 korun a v parku by měl zůstat do středy, kdy čínský prezident odletí.

"Červené velké billboardy, to je prostě taškařice teatrální, kterou tady podle mě už nikdo nechce. Myslím si, že odkaz Václava Havla je potřeba oživit. Prostě pravda a láska každého v duši musí existovat," řekl novinářům po umístění billboardu Dauš. Náklady na umístění plakátu podle něj hradil spolek.

Zábor pozemku pro umístění mobilního billboardu poskytla organizátorům Praha 6. Ta vyvěsila na své radnici tibetskou vlajku. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) v minulosti umístění čínských vlajek a vítacích billboardů kritizoval. Před čínskou ambasádou od pondělního rána také stojí v tichém protestu zhruba 15 aktivistů z Čínou zakázaného hnutí Falun Gong.

Tibetský duchovní vůdce dalajlama uprchl v roce 1959 do Indie, když čínští vojáci rozdrtili pokus o povstání v Tibetu. Peking na dalajlamu pohlíží jako na separatistu, byť on sám nyní propaguje ve vztazích s Čínou autonomii, nikoli nezávislost pro Tibet. S Havlem dalajlamu pojilo osobní přátelství, na jeho pozvání několikrát navštívil Prahu.

Přečtěte si: Vše o návštěvě čínského prezidenta v Praze

joudajoudovy ( 29. března 2016 08:55 )

o tibetu se vi hodne.... jiz hitler se shledl v jejich konani. na vlajku prevzal symbol i definici spravne rasy, vcetne mereni. asiata nahradil germanem. bohuzel, o tom se ve skole neuci....

panda82 ( 28. března 2016 19:29 )

ještě jsem nedorostl do tvé úrovně debila, musíš počkat až dozraju do tvé úrovně, abych byl hoden tvé diskuze klafundo

byvalyvoliccssd4 ( 28. března 2016 19:26 )

Kdyby jsi si také dokázal za*** a ne jen honit, tak by jsi nezáviděl

plebejec ( 28. března 2016 19:05 )

Nechte už tu mumii hnít,..strašil tady dost. Tragedie pro český národ.

vladimir1950 ( 28. března 2016 19:03 )

Hlavně že zas "sluníčkáři" vystartovali s ožralou Havlem a dalajlámou. O Havlovi už víme, co byl, o Tibetu se zatím moc neví. Ale z dostupných zdrojů jsem se dozvěděl, že dokud tibetští mniši vládli, otročilo pro ně 90% jejich poddaných, které utlačovali a vraždili. Díky Číně se to změnilo a prostí Tibaťané si oddychli. A o tom to je. Mnohdy média vědomě lžou, když se jim to hodí. A co se týká Číny, mám raději inteligentního Číňana, než negramotného imigranta s náběhem na džihád.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa