Pondělí 27. května 2024
Svátek slaví Valdemar, zítra Vilém
Oblačno, bouřka 23°C

Kdo je tajemný bratr Moniky Babišové? Herodes prý s dětmi vlastnil Čapí hnízdo

Autor: Jaroslav Šimáček - 
24. března 2016
09:40

Čekalo se, s kým Andrej Babiš přijde. Vicepremiér slíbil, že prozradí vlastníka anonymních akcií Čapího hnízda v době, kdy žádalo o dotaci z EU. Před poslanci šel s pravdou ven. Farmu prý vlastnily jeho dospělé děti. Tři pětiny akcií pak držel Martin Herodes, bratr Babišovy partnerky Moniky (dříve Herodesové). Co je zač? Je mu 38 let, začínal v chemičce Lovochemie, ale osud mu hrál do karet a vypracoval se ve vrcholového manažera. 

„Protože se projekt netýkal byznysu Agrofertu, nechtěl jsem ho jako Agrofert realizovat, a tudíž jsem se s ním nechtěl zabývat a nezabýval jsem se jím. Moje dcery jezdí od dětství na koni. Rozhodl jsem se proto, že dám rodině prostředky, aby si firmu koupila a projekt zrealizovala,“ prohlásil ve středu ve sněmovně o Čapím hnízdě vicepremiér Andrej Babiš.

A prozradil držitele anonymních akcií, kteří Čapí hnízdo vlastnili, než se v listopadu 2013 vydalo pod křídla Agrofertu. Kdyby pod Agrofert spadalo v letech 2008–2013, dotaci od EU určenou pro malé a střední podniky by patrně nedostalo. „Farmu Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky,“ prozradil Babiš.

Bratr Moniky Babišové Martin Herodes tak v této době držel tři pětiny akcií. Zbylé dvě třetiny pak držela Adriana Bobeková (Babišova dcera z prvního manželství) spolu s bratrem, který je pilotem. Zmíněnými nezletilými dětmi jsou pak Frederik a Vivien, potomci, které má s Monikou Babišovou. A se kterými Babiš nyní žije.

Moničin mladší bráška: Manažer z Čapího hnízda

Na to, kdo je Martin Herodes, si přitom posvítila MF Dnes. Je mu 38 let a před manažerským působením v Čapím hnízdě byl do roku 2006 zaměstnancem chemičky Lovochemie. 

Láska mezi Monikou Herodesovou a Andrejem Babišem však změnila život i jemu. Ve třiceti letech se stal manažerem z Čapího hnízda, držitelem tří pětin akcií. Když Agrofert přijal Čapí hnízdo oficiálně za své, působil coby místopředseda dozorčí rady či místopředseda představenstva.

Jméno Martina Herodese se však již předtím objevuje i v souvislosti s dalšími firmami, které spadají do Babišova impéria Agrofert. Již v září 2008 figuroval coby menšinový vlastník jednoho zemědělského družstva z Tachovska, které nakonec loni Agrofertu odprodal. Sám také skoupil několik set hektarů zemědělských pozemků – buď za hotové, nebo na splátky, upozorňuje MfD.

Na dobu, kdy Herodes působil v dozorčí radě, upozornil ve sněmovně i šéf ODS Petr Fiala. „Dozorčí rada a představenstvo vždy zastupují vlastníky dané společnosti a vykonávají jejich úkoly. V čí prospěch asi jednala dcera Andreje Babiše, sedící v dozorčí radě Čapího hnízda, když ne ve prospěch svého otce? V čí prospěch jednal bratr Moniky Babišové, když ne ve prospěch své sestry?“ ptal se Fiala.

Právě Herodes prý komunikoval s úřady mimo jiné kvůli udělené pokutě Čapímu hnízdu za neoprávněné čerpání části dotace, uvedl server Neovlivní.cz. Dnes je Herodes patrně zaměstnancem firmy Imoba, která od něj měla v minulosti za 23,2 milionu nakoupit pozemky. Také o Imobě Babiš ve své včerejší řeči ve sněmovně mluvil.

Andrej Babiš při přípravách na vystoupení ohledně Čapího hnízda Andrej Babiš při přípravách na vystoupení ohledně Čapího hnízda | Reuters

„V roce 2005, tedy před jedenácti lety, jsem byl s dětmi v pražské zoologické zahradě, tam vzadu, jak jsou ty ohrady. Byla tam dlouhá fronta, čekali jsme, že nakrmíme kozy, a tehdy mě napadlo, že vybuduju rodinnou farmu se zvířaty. Farmu měla postavit společnost Imoba ze skupiny Agrofert a pronajímat ji. Záměr však ekonomicky nevycházel. Následně Imoba jako alternativu zvažovala postavit kongresové centrum pro skupinu Agrofert. Ani tento záměr ekonomicky nevycházel,“ tvrdil Babiš.

A tak projekt "přenechal" rodině. „Proč jsem nechtěl říci jména akcionářů? No, protože jsem nechtěl ohrozit svoje děti. Svoji rodinu, to je to nejcennější, co mám,“ dodával Babiš.

Opozice mu ale ve sněmovně vyčítala, že se za svou rodinu schoval. „Otázkou samozřejmě zůstává, proč by bohatý tatínek nepůjčil svým dětem úplně všechno, proč by potřeboval k tomu vyvádět a anonymními akciemi pokrýt své děti na nějakou dobu, získat 50 milionů z evropských dotací, a ledva uplyne pět let povinná podmínka, tak zase své děti o tento majetek připravit a převést to zpátky pod svoji firmu,“ kontrovala ve sněmovně Miroslava Němcová (ODS). Babiš své vysvětlení přednést stačil, ale nepostačilo jí.

soda ( 29. června 2016 16:55 )

soda ( 29. června 2016 16:52 )

minehava....mate plnou pravdu, ten se na tu funkci trasl a diky kobliharum se tam dostal. Kalouska nemusim, ale v mnohem o Buresovi ma pravdu. Komunista, kterymu u soudu, ze nebyl u stb, mu svedcili stbaci, jak se s tim hrde chlubil, kdyby radeji s tou ostudou zalezl nekam. Potreboval min.financi, aby mel prehled o akcich, ktere ma moznost si "prihrat" ku prospechu sveho imperia. Vsichni kradou, jenom ON nic, je svatej, stret zajmu, u sebe, neuznava. Nejvetsi for, ktery vyslovil je to, ze je verici. To je ten "nahore" hrozne rad, ze ma mezi svou celadkou komunistu, ti prece cirkev nikdy neuznavali. Z toho je videt, co je to zac. Nejradeji by chtel tady "sezrat" vsechno, aby nam Čechům mohl poroucet. Bohuzel koblihari mu to usnadnuji, to jsou holt nekteri Češi. Tak se lidi probudte.

minehava ( 25. března 2016 11:44 )

corsa, co blbě kecáte. Ona tak moc nechtěl jít do politiky, že už 14 před tím, než Zeman pověřil Sobotku sestavením vlády, kul pikle s lidovci. A tak moc nechtěl ministra financí pro sebe, že přes to nejel vlak. Já vím, že Češi jsou jednodušší, al že vás podvodník utáhne na koblihu po všech těch podvodnících, co už jsme jich zažili, to je tragické.

rumungro ( 24. března 2016 16:59 )

Jenže se to,bohužel, zjistílo teprve po seskoku.

tymitaky ( 24. března 2016 14:45 )

Uměle nafouknutá kauza nákupů padáků hýbala českou politickou scénou na konci devadesátých let, kdy Miroslav nakoupil dva tisíce moderních padáků, které se nemusely po použití balit, neboť se ani neotevřely. PR oddělení posléze vytvořilo mediální humbuk včetně žalob a odškodnění, aby se zamaskovala skutečnost, že Miroslav měl v době objednávky rýmu a asistent byl blbej jako pučtok. Padáky dnes úspěšně slouží jako obalový materiál pro vyřazenou munici a tím pádem naše země neutrpěla žádnou škodu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa