Čtvrtek 21. října 2021
Svátek slaví Brigita, zítra Sabina
Oblačno, déšť 15°C

Měli na něj zavolat policii, zuří Lasica. Kotlebu kritizuje i Kiska

Autor: simao - 
18. března 2016
16:20

Nelíbilo se mu divadelní představení, a tak se prostě rozhodl jej zrušit. Dokonce i žalovat herecký ansámbl. Pravicový radikál a překvapení voleb na Slovensku Marian Kotleba to schytal od herců i prezidenta. Andrej Kiska se do něj opřel, že šlo o chování za hranicí slušnosti a aroganci moci. Kotlebovo počínání se pranic nelíbí ani hercům. Ozval se třeba Milan Lasica. Přisadila si i jeho manželka Magda Vášáryová.

Zhruba v půlce divadelní hry přišel příkaz: Okamžitě přestaňte hrát. Nařídil to Marian Kotleba, krajně pravicový radikál, který je zároveň banskobystrickým županem. V nedávných volbách také dotáhl svou stranu Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko k všeobecnému překvapení do slovenské sněmovny, kde obsadila 14 křesel.   

Banskobystrický kraj si objednal hru k příležitosti oceňování nejlepších krajských učitelů. „V představení se od začátku používaly krajně expresivní výrazy jako ‚nakopať riť‘, ‚rozbiť papuľu‘ nebo ‚k*rva‘. Frekvence těchto výrazů se stupňovala až do stavu, kdy sa začalo hovořit o ‚srbských h*vnách‘ a ‚slovanských lejnách‘,“ stojí v oficiálním vysvětlení, proč Kotleba zatrhl pokračování představení Kováči divadelního souboru Jána Chalupky.

Na jeho počínání zareagoval i slovenský prezident Andrej Kiska. „Ne každá divadelní hra nám musí vyhovovat, ne z každého filmu odcházíme z kina spokojení. Mnohým se určitě stalo, že odložili knihu a už se k ní nikdy nevrátili. V tom je krása a pestrost umění. Každý si může svobodně vybrat, co vyhovuje jeho vkusu, kritizovat, co se mu nelíbí a chválit, z čeho je nadšený,“ napsal na Facebooku. Kotlebův krok odsoudil.

„Je nepřípustné, aby někdo jako je pan Kotleba z pozice moci přerušil a zakázal pokračovat v divadelním představení. A dokonce podával trestní oznámení na divadelníky kvůli obsahu divadelní hry. To je konání za hranicí slušné a svobodné společnosti,“ postěžoval si Kiska, který se telefonicky spojil s šéfem divadelního souboru Gabrielem Obernauerem a vyjádřil mu podporu. „Mají za sebou devadesátiletou historii, ale takovou aroganci moci nezažili,“ dodal Kiska.

Na Kotlebu si stěžují i Vášáryová a Lasica

Ozvali se však i někteří známí slovenští herci. „Hodnotím to velmi negativně, takové věci se nedělají. Ani si nepamatuji, že by se něco takového dělalo, že by se zakázalo představení během toho, kdy se hraje. Dříve se zakazovalo, ale ne takto. Poškození herci měli zavolat policii, nechápu, proč to neudělali. Vyjadřuji jim podporu a zároveň se ptám, proč, jako to říkají Češi, ‚si to nechají líbit‘, proč se tomu nepostaví. Žijeme přece v normálním státu, nebo ne?“ citoval server Pluska.sk Milana Lasicu. 

Jeho manželka, dříve herečka a dnes politička Magda Vášáryová, dodala: „Je nepřípustné a protiprávní, aby někdo zastavil produkci. Nemůžeme podporovat žádnou cenzuru, která nemá oporu v zákoně. Chystám se udělat všechno pro to, aby tyto fašistické tendence (např. i Sokol sloužil mši za Tisa) byly zastavené.“

Otevřený dopis Kotlebovi pak sepsal jeden z členů hereckého spolku z Brezně Matej Struhár. Nazval jej „To není cenzura. To je diktát. V divadle už třikrát“ a to, čeho se Kotleba v Brezně dopustil, označil taktéž za „vrchol arogance moci a absolutní neúcty“. Struhár přitom upozornil na zajímavou souhru okolností. Kotleba divadelní představení přerušil 14. 3. 2016. Tohle datum přitom tvoří temnou kapitolu slovenských dějin. 14. 3. 1939 byl vyhlášen s nacisty kolaborující Slovenský štát.

Slovenský herec označil představení za plnohodnotnou tragikomedii popisující smutno-směšné osudy trojice vojáků tří národností. „Hra jako celek nese morální poselství odpuštění, míru a soužití národů. Poukazuje na nesmyslnost vojenských konfliktů a na vedlejší jevy, které válka (ať už jakákoli – nejen ta druhá) s sebou přinesla,“ odmítl Struhár kritiku.

„Kdybyste vydržel do konce a nezrušil představení (údajně kvůli expresivnímu vyjadřování se účinkujících), možná byste zachytil pointu (která by konkrétně vám nepasovala),“ vzkázal Kotlebovi Struhár. A k expresivním výrazům dodal, že ještě neslyšel mluvit Srba slušně, i když je s nimi v kontaktu skoro každý rok. A že autorem představení je dokonce Srb. „Bylo to na bulletinu – to je ten papírek, který jste dostal před představením do ruky, rýpl si do Kotleby.

kristinn ( 6. května 2016 20:39 )

viac Kotlebovcov treba a celý Kis*ka, Lasica, či Magduška nech konečne nepindajú do toho, čo je správne podľa väčšiny ľudí! Pozrite si navigáciu, čo dal dole Lug.Aspoň začiatok a pochopíte, prečo ho slávni umelci nemôžu cítiť...

eliska963852 ( 18. března 2016 19:46 )

Závidím Slovákům kultivovaného prezidenta.

zwil ( 18. března 2016 17:13 )

 Dobre udelal!A jestli slovensky prezident spolu s Lasicou a dalsimi povazuji kur.va,rit a pod. za umeni,tak potes pan buh.Dnes nejspis ati cim vulgarnejsi,tim lepsi a hlubsi zazitek.Nic bych nedala za to,ze byli pani umelci nacamrani.Za takovy vykon je meli vypiskat.

lug70 ( 18. března 2016 16:44 )

Podívejte se na video z předvolebního mítingu Mariána Kotleby a potom posuďte, jestli je to "nácek", jak se nám úporně snaží podsunout mainstream. https://www.youtube.com/watch?v=xxWGrGJYP8k

bohuz ( 18. března 2016 16:42 )

 Milan a Magda! Stary dementi priblbly!

Zobrazit celou diskusi
Další videa