Zaorálek pozval do Česka držitelku Nobelovy ceny míru. Su Ťij uznával už Havel

Autor: zst, ČTK - 
29. února 2016
13:05

Nositelka Nobelovy ceny za mír Aun Schan Su Ťij přijede do Česka. Pozval ji český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), který je na návštěvě Barmy. Po pondělním setkání o tom na Twitteru informoval šéf české diplomacie. Su Ťij strávila 15 let v domácím vězení, její Národní liga pro demokracii (NLD) ale vyhrála na podzim v Barmě volby a získala většinu v parlamentu.

Vůdkyně NLD vyjádřila naději, že barmská armáda bude respektovat novou demokratickou realitu, napsal také Zaorálek na sociální síti. Uvedl, že Su Ťij přijala jeho pozvání do České republiky.

Do roku 2011 vládla v Barmě vojenská junta, která opoziční vůdkyni Su Ťij držela 15 let v domácím vězení. K demokratizačnímu procesu v Barmě přispěla i Česká republika; byl to bývalý prezident Václav Havel, který Su Ťij v roce 1991 navrhl na Nobelovu cenu za mír.

„Česká republika nikdy nezměnila svůj postoj a vždy stála při nás,“ ocenila ČR při schůzce podle Zaorálka barmská politička.

Prezidentkou být Su Ťij nemůže. Kvůli synům

Su Ťij se při setkání rovněž vyjádřila ke své roli v barmské politice do budoucna. „Paní Su Ťij dala jasně najevo, že povede zemi, ať už bude v jakékoli roli,“ citoval šéfku NLD Zaorálek.

Takto odpověděla bojovnice za demokracii a držitelka Nobelovy cenu míru Aun Schan Su Ťij na otázku českých novinářů, zda si Barma bere při své cestě k demokracii inspiraci z ČR. Vážím toho, že přijala mé pozvání do Česka. #Barma #Myanmar

Zveřejnil(a) Lubomír Zaorálek dne 2. březen 2016

Su Ťij se i přes jasné vítězství NLD ve volbách nemůže stát prezidentkou Barmy. O prezidentskou funkci se podle ústavy totiž nesmějí ucházet lidé, jejichž rodinní příslušníci mají cizí občanství. Oba synové Su Ťij jsou britskými občany, stejně jako byl její zesnulý manžel. Su Ťij ale již dříve prohlásila, že bude řídit zemi bez ohledu na to, koho NLD oficiálně zvolí jako hlavu státu.

Nový barmský parlament zasedl počátkem února a v průběhu března má Národní liga pro demokracii sestavit vládu. Silný vliv na politické dění v Barmě si ale stále udržuje armáda, které ústava zaručuje čtvrtinu parlamentních křesel. Vrchní velitel armády také jmenuje ministry vnitra, obrany a bezpečnosti hranic.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

tomik007 ( 29. února 2016 15:52 )

 Za oralek prijela drzitelka

balika ( 29. února 2016 15:27 )

Saúdská Arábie řekne, že je ochotna v Německu postavit 200 mešit, proč to říká? Protože nechává lidi do Evropy pašovat, aby změnila populační strukturu Evropy a aby se Evropa stala muslimskou. V islámu je obsažena doktrína „hidžra“, tedy doktrína imigračního džihádu. A Evropané si myslí, že pomáhají uprchlíkům...

balika ( 29. února 2016 15:14 )

Salman Hasan je uprchlík z Iráku. Říká, že drtivá většina takzvaných uprchlíků doopravdy uprchlíky nejsou a jsou nástrojem džihádu a obsazení Evropy muslimy. Sám totiž pracoval a pomáhal v uprchlických táborech, a sice skutečným uprchlíkům. Pomáhá nadaci Generace 21 s křesťanskými uprchlíky z Iráku. Migrační vlna je dle něj řízená a placená USA a Tureckem, které také podporují Islámský stát a islámské teroristy. Výsledkem politiky USA jsou miliony mrtvých, vzestup islámu a zničené země. Češi by podle něho měli vystoupit z EU a z ostatními státy středovýchodní Evropy vytvořit ochrannou bariéru proti islámu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud