Zařadit učitele kvůli šikaně mezi úřední osoby? „Nic to nezlepší,“ hřímá Pelikán

Autor: ČTK, mts - 
28. 2. 2016
14:46

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nesouhlasí s úvahami zařadit učitele mezi úřední osoby, které požívají vyšší ochrany. Návrhy se objevily v souvislosti se šikanou učitelky Střední průmyslové školy Na Třebešíně v Praze. V případě učitelů, ale například ani v případě záchranářů není splněna podmínka, že útok na ně je útokem na výkon státní moci. Pelikán to řekl v Otázkách Václava Moravce na ČT.

Vzniká dojem, že když je zařadíme do nějaké takovéto kolonky, kam navíc nepatří, že najednou ustanou problémy. Neustanou. Nemůže to vůbec nic zlepšit,“ řekl Pelikán. Podobně se vyjádřil poslanec ODS Pavel Blažek. „Pokud uděláme z každého úřední osobu, tak úřední osobou budou všichni a ve finále nikdo,“ podotkl.

Ve střední průmyslové škole trojice studentů šikanovala zřejmě delší dobu pětapadesátiletou učitelku Ludmilu V. Byli za to v lednu potrestáni podmínečným vyloučením a trojkou z chování. Učitelka krátce poté zemřela. Vedení školy trvá na tom, že šikana nebyla příčinou učitelčina úmrtí. Městská rada následně odvolala ředitele školy Františka Bártla.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) mluvila v souvislosti s případem o přípravě návrhu, který by zvýšil právní ochranu a bezpečí ve školách. Například by měl umožnit okamžité vykázání agresorů ze školy. Uvedla také, že bude s Pelikánem hovořit o tom, aby útoky na učitele byly posuzovány jako zvlášť zavrženíhodný čin.

V tuto chvíli si úplně nedovedu představit, jakou roli by v tomto mělo hrát trestní právo," řekl Pelikán. Školy mají podle něj dostatečné nástroje, které k řešení takových problémů postačují. Zmínil využívání kázeňských trestů. Blažek zase zmínil možnost zanést různé zákazy do školních řádů. „Trestní právo působí vždy ex post, mám obavu, že tohle nezastaví... Nemusíme měnit v zákonech vůbec nic,“ dodal Blažek.

K úředním osobám patří například ústavní činitelé, policisté, soudci, státní zástupci, zastupitelé, odpovědní úředníci a exekutoři. Zákon uvádí taky lesní, mysliveckou a rybářskou stráž a stráž přírody.

Podívejte se, jak trojice žáků šikanovala učitelku:

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

salto ( 29. února 2016 10:44 )

Až se trochu připijou, tak jistě vyběhnou emoce a může to být ošklivé

aaobcanka ( 29. února 2016 10:05 )

Ano, pravda, mládí uráží staré lidi, ženou se jen po penězích ...

aaobcanka ( 29. února 2016 10:02 )

Jsme sice proti šikaně učitelek, na 2. straně učitelky (hlavně na ZŠ) jsou už tak narcistické, despotické a mstivé intrikánky, že jim nelze dát moc jako mají ti tzv. tupí policisté - u nich vidíme častá katastrofální pochybení, lži, manipulaci s důkazy, zneužívání moci atd. Dejte si u PČR pozor na text u "podání vysvětlení" nebo výpovědi. Policisté tam často účelově upravují vaše slova/věty, které jste řekli, nebo vkládají slůvka typu : asi, možná, zřejmě, pravděpodobně, ev. opačná typu : jistě, zajisté, určitě apod.

rumungro ( 29. února 2016 03:28 )

Maturitní ples postižených.

montevideo ( 28. února 2016 19:51 )

Doufám, že si studenti a zbytek vedení školy zítra užijí maturitní ples .

Zobrazit celou diskusi
Další videa