Štrougal: Chtěl jsem vypnout elektřinu na hranicích. Zpomalila mě vyjednávání

Autor: ČTK - 
5. února 2016
20:05

Bývalý premiér a ministr vnitra komunistického Československa Lubomír Štrougal odmítá, že něco zanedbal nebo zavinil v případu lidí, kteří zahynuli na drátech elektrického napětí při snaze o překročení železné opony. Tvrdí, že už při nástupu do funkce ministra v roce 1961 byl přesvědčen o tom, že se elektřina k ochraně hranic nemá používat. Její vypnutí ale trvalo delší dobu kvůli nutnosti personálních změn a politickým vyjednáváním. Štrougal to uvedl v prohlášení.

Úřad pro vyšetřování a dokumentaci zločinů komunismu tento týden rozhodl, že Štrougal nebude stíhán, protože byl jeho případ promlčen. Vyšetřovatelé se zabývali tím, zda byl odpovědný za smrt lidí, kteří zemřeli na elektrickém plotu na hranicích. Bývalý vrcholný politik však nebyl z žádného trestného činu obviněn.

„O tom, že vysoké napětí elektřiny nemá být použito k ochraně státní hranice, jsem byl přesvědčen již při nástupu do funkce ministra vnitra v roce 1961,“ uvedl v pátek Štrougal. Proti jeho názoru se prý stavěl tehdejší náměstek na ministerstvu Ludvík Hlavačka, který byl zároveň velitelem pohraniční stráže. Štrougal tvrdí, že po složitých politických jednáních dosáhl jeho odvolání začátkem roku 1962.

Hlavačku ve funkci nahradil Karel Peprný, se kterým byl Štrougal dohodnutý na vypnutí elektrického napětí. „Návrh na jeho vypnutí jsme společně s plukovníkem Peprným předložili prezidentu republiky a předsedovi rady obrany státu Antonínovi Novotnému. Ten po rozsáhlých personálních změnách ve vládě i v ÚV KSČ vyslovil s návrhem souhlas až v roce 1963,“ doplnil v prohlášení Štrougal. Pak podle něj ještě vypnutí elektřiny musel prezident vyjednat s tehdejším prvním tajemníkem Komunistické strany Sovětského svazu Nikitou Chruščovem, což se stalo v roce 1964. „Teprve pak bylo možno přistoupit k likvidaci vysokého napětí na hranicích,“ uzavřel Štrougal.

Komunisté začali s budováním železné opony v roce 1951. V letech 1952 až 1957 byl prostor mezi stěnami plotu zaminován. Počínaje rokem 1952 byl zátaras doplněn o vodiče vysokého napětí. Elektrický proud byl z plotu definitivně vypojen v polovině 60. let.

Podle materiálů publikovaných Ústavem pro studium totalitních režimů si československá železná opona v letech 1948 až 1989 vyžádala přes 300 obětí. Strážci hranice zastřelili 143 osob, elektrický zátaras měl za následek smrt téměř jednoho sta lidí a dva lidé zahynuli po výbuchu min. Řada dalších osob byla při pokusu o přechod hranice zraněna.

Dzouhele ( 6. února 2016 14:32 )

Ty máš kliku že u "jeřábu" nejseš za blba s ostatními, tak ho nedělej i tady, neschvaluju žádný ploty a mordy.

Dzouhele ( 6. února 2016 14:28 )

Jen ten proud neuhájil, nenech se vysmát a dělat z něho svatouška. Sám víš co lidí tam zahynulo.

tenco ( 6. února 2016 12:51 )

Lubomír Štrougal nejlepší politik od vzniku ČSR, přehled, inteligence a vždy hájil zájmy lidu a ne tomu dobytku, Bakalové, Langrové, Bendové, Rumlové, Vondrové, Grossové, Ráthové atd.

jussuf ( 6. února 2016 12:39 )

V tejto súvislosti ma napadol jeden fór ,,o zlatú mrežu " z čias Novotného : Otec so synom boli na prechádzke pod Devínskym hradom. Keď syn zbadal vysoký plot s ostnatým drátom opýtal sa : Oci, a kto býva za tým plotom ? Otec odpovedal : Nuž, my synak, my. Bolo by to na smiech, keby to nebolo do plaču. A čo keby ste dali ešte nejaké o zlatú mrežu nech sa aspoň zasmejeme

lobotom ( 6. února 2016 11:13 )

Nikdo tam nenutil ty lidi lézt.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud