Trable Zemanova kancléře s prověrkou nekončí. Mynář neuspěl ani s rozkladem

Autor: ČTK, simao - 
5. ledna 2016
14:29

Zemanovu kancléři Vratislavu Mynářovi neudělil Národní bezpečnostní úřad bezpečnostní prověrku na stupni přísně tajné, Mynář proti tomu podal rozklad. Opět neuspěl. Prověrku tak nadále nemá, prezident ho však stále v křesle drží. 

Kancléř Vratislav Mynář neuspěl u Nejvyššího bezpečnostního úřadu (NBÚ) s rozkladem kvůli neudělení bezpečnostní prověrky. Nyní se obrátí na soud, uvedla Česká televize s odvoláním na vyjádření kancléře. O překvapení nejde. Mynář už dříve uvedl, že podobné rozhodnutí očekává. Přesto rozklad podal.

Kauza Mynářovy chybějící prověrky tak nekončí. Vleče se dál a celé to připomíná i hru o čas, nad kterým kancléř vyhrává. Prezidentskou kancelář totiž bez prověrky vede téměř tři roky, a i když mu prezident Zeman již několikrát pohrozil, Mynář v úřadu přežívá dál. 

Mluvčí hradu Jiří Ovčáček v úterý sdělil, že prezident Miloš Zeman Mynářovi umožní veškerá odvolání k soudu, a do soudního rozhodnutí ho proto neodvolá.

Ostrá Kovářová: Mynář jako plivanec na pověst Česka

"Co by se mělo stát, je jasné. Podle mého názoru by měl nyní Mynář okamžitě rezignovat (a měl to udělat už dávno). Každý další den současného kancléře ve funkci totiž představuje plivanec na pověst České republiky. Co se reálně stane, je bohužel asi taky jasné. Tedy nic. A jen obtížně bych popisovala, jak moc mi to vadí," neskrývala své rozhořčení poslankyně TOP 09 Věra Kovářová, která v minulosti vyzývala Mynáře ke zveřejnění majetkového přiznání. 

Přisadil si i europoslanec a někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. "Mynáře očividně z Hradu dostanou jedině voliči," napsal také na sociální síti.

Rozkladu kancléře Mynáře podle informací České televize NBÚ nevyhověl. Co by se mělo stát, je jasné. Podle mého názoru...

Zveřejnil(a) Věra Kovářová Železná dne 5. leden 2016

 

Proč drží Zeman nad Mynářem dál ochrannou ruku? Sám kancléř uvádí, že ji pro výkon funkce podle zákona nepotřebuje. Zažádal o ni v prosinci 2013, vlastní prověřování začalo zhruba o rok později. Již v minulosti Zeman uvedl, že kancléře nezbaví funkce před vyčerpáním všech možností odvolání. Kdyby prověrku nezískal, vždy prý pro něj bude mít v kanceláři důstojné místo.

Video Miloš Zeman o Mynářovi v pořadu S prezidentem v Lánech - Blesk TV

Záporné rozhodnutí k udělení prověrky na stupeň přísně Mynář obdržel v září, na začátku října proti němu podal rozklad. Jeho právníci v něm napadli špatné právní posouzení NBÚ. Mynář se nyní může bránit správní žalobou u pražského městského soudu a poté ještě podáním kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu, ta už ale nemá odkladný účinek. Česká televize uvedla, že Mynář podání správní žaloby chystá.

Video Mynář prověrku nedostal. Poslechněte si, jak reagoval - Vera Renovica

havran2 ( 5. ledna 2016 18:22 )

TO JE TA ZEMANOVA BANDA,KTEROU SI BRÁNÍ A CHRÁNÍ ! ! !

balika ( 5. ledna 2016 17:19 )

Co kdyby hackeři napadli NBÚ?

tomik007 ( 5. ledna 2016 16:40 )

Do krabice a poslat zpet domu !!! 

avina ( 5. ledna 2016 16:10 )

Prověrka je zbytečná. Dosud neuškodila ,tak oč jde. Dříve se o tomto problému nemluvilo -jiného kancléře po plyšáku.

mirkazam ( 5. ledna 2016 15:13 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud