Sobotka: Před domem mi protestovali ti, co chtějí pálit mešity. Nezastraší mě
Pálit mešity. Heslo víkendové demonstrace proti islámu a uprchlíkům rezonovalo i během pořadu Blesk.cz Ptám se, pane premiére. Protesty podobně naladěných lidí se totiž nevyhnuly ani premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) osobně. Hlouček demonstrantů vyrazil nedávno i před jeho byt ve Stodůlkách. Sobotka vzkázal, že se zastrašit nenechá. V souvislosti se svou rodinou pak mluvil i o tom, proč letěli jeho synové společně do Číny.
Migrační krize zdaleka nekončí. Některé Čechy vybudila k tomu, aby vyrazili coby dobrovolníci pomoci tam, kde je to potřeba, jiní vzali vlajky a proti imigrantům protestují. Nejen na veřejných prostranstvích typu Václavské náměstí. Jeden protest byl přímo před bytem Bohuslava Sobotky v pražských Stodůlkách. I o něm mluvil předseda vlády v pořadu Ptám se, pane premiére.
Podle Sobotky jde stále o ty samé lidi, kteří na Václavák přinesli šibenice a kteří provolávají pálení mešit. „Jejich cílem je vyvolávat strach, vytvářet nátlak a jediné, co mohu říci, je, že na mě to nefunguje,“ vzkázal Sobotka.
Premiér o tom, jak se nenechá zastrašit:
Premiérovy děti v Číně? Výjimečná věc
V souvislosti se svou rodinou však odpovídal i na jinou věc. Proč s ním jeli jeho synové David a Martin na státní návštěvu Číny? „Byla to výjimečná věc, my máme dvě malé děti a pro rodinu bylo lepší, že s námi jely. V každém případě platí, že já hradím samostatně náklady, které s tou jejich účastí byly spojeny,“ uvedl Sobotka a ujišťoval tak daňové poplatníky, že cestu jim platil v tomto případě on sám a nikoli stát.
Při předvánočním rozhovoru prozradil také, že jsou rodinou, která si zvykla poslední roky nakupovat dárky na internetu. „Úplně jsem nepochopil, proč byla v Praze ta akce s vánočním stromem. Rozhodně bych nedoporučoval rušit nějaké akce, které souvisí s tradičními oslavami Vánoc nebo Nového roku,“ říkal Sobotka.
Video o teroristické hrozbě a Vánocích:
Sobotka: Teroristický útok teď nehrozí
Podobná opatření přitom souvisí se strachem z terorismu, který se rozšířil i do Česka. Sobotka však upozornil, že u nás útok momentálně určitě nehrozí, nejsou pro to konkrétní poznatky a na stupnici ohrožení jsme na stupni 1 z 10.
Obavy přitom zvýšilo i nedávné vyjádření prezidenta Zemana o tom, že v Česku „dříve, či později“ dojde k teroristickému útoku. „Nemáme žádné indicie, nemáme žádné poznatky a zabýváme se tím skutečně pravidelně, že by v Praze, v ČR hrozila jakákoli teroristická aktivita,“ tvrdí Sobotka.
O teroristické hrozbě a prezidentu Zemanovi:
„Pokud prezident hovořil o nějaké teoretické možnosti do budoucna, tak samozřejmě nikde na světě se nedá vyloučit, že tam dojde k teroristickému útoku. Svět se bohužel změnil,“ poznamenal premiér.
O džihádistech v Česku:
Jednu aktivitu teroristů v Česku však Sobotka přece jenom připustil. To, že ČR mohou používat jako tranzitní zemi. „Ty případy jsou ojedinělé, v rozsahu posledních pěti deseti let se možná odehrál jeden nebo dva, nemáme jich zmapováno nějaké větší množství,“ uvedl Sobotka. A dodal, že Česko vždy mělo přehled, co se odehrává.
„Teroristé tady nemají infrastrukturu, naše muslimská komunita je málo početná, není radikalizovaná. ČR patří mezi nejbezpečnější státy v Evropě,“ ujišťoval dál Sobotka. Upozornil na to, že česká vláda přijala i řadu opatření. Třeba ta, že přidala peníze policii, armádě či tajným službám.
Zmínil pak i jeden problém, se kterým se potýkají především na Západě. Jedná se o otázku bojovníků-Evropanů, válčících na Blízkém východě a vracejících se zpět domů. „Čeští občané nebojují v Islámském státu,“ upozornil Sobotka. Vyzdvihl naopak pomoc křesťanským rodinám z Iráku, které by se měly přesídlit do Česka. „Jsem velice rád, že jsme to udělali... Místa, kde žily, obsadil Islámský stát, proto jim šlo o život,“ dodal premiér.
Češi jako bojovníci za ISIS? Kdepak, míní premiér:
Co dál řekl premiér Sobotka o uprchlících, Angele Merkelové, prezidentu Zemanovi či europoslanci Ransdorfovi? Již brzy najdete záznam celého pořadu na Blesk TV!