Ransdorf se přirovnal k Masarykovi a vzpomněl antisemitskou hilsneriádu
„Byla součást mandátu T. G. Masaryka, když řešil Hilsnerův případ?“ přirovnal se europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) ve čtvrtek v České televizi k našemu prvnímu prezidentovi. Také on se nad rámec svého mandátu angažoval v případu Leopolda Hilsnera, který „nebyl čistý člověk“. Leopold Hilsner byl obviněn z vraždy devatenáctileté dívky a následná „hilsneriáda“ byla největším propuknutím antisemitismu na našem území v 19. století.
Ransdorf přirovnal svou kauzu ze švýcarské banky k hilsneriádě, kdy měl chudý Žid zavraždit mladou dívku. Na základě intervence T. G. Masaryka, který označil proces za antisemitský a rituální vraždu za pověru, došlo ke zrušení rozsudku. Při obnoveném soudním řízení byl Hilsner obviněn nejen z vraždy Anežky Hrůzové, ale i ze spoluúčasti při vraždě Marie Klímové. Císař František Josef I. později změnil trest císařskou milostí na doživotí.
Ransdorf pro ČT řekl, že ve švýcarské bance jednal jménem Vladimíra Huňka, který byl již dříve odsouzen za to, že sliboval lidem peníze, když mu pomůžou získat dědictví po příbuzné ve Švýcarsku.
Europoslanec prý stále věří, že dokumenty, které v bance předkládal, jsou pravé. Neměl prý slíbenou žádnou provizi.
„Zaujalo mě na jeho přístupu, alespoň co vím podle jeho manažera, že chce dávat peníze na zdravotní účely, je tělesně handicapovaný. Neměl jsem možnost se s ním setkat, po poslední návštěvě banky se pokusil o sebevraždu,“ řekl Ransdorf.
Dodal, že peníze měly jít na řešení migrantské krize. „(Z těch peněz) by se mohl vytvořit fond, který by řešil problém s uprchlíky na místě, aby to neohrozilo Evropu,“ zopakoval svou verzi europoslanec.
O tom, že byl Huněk již několikrát odsouzen za podvody, prý ví, ale důležitý je pro něj tento konkrétní případ. „Pro mě je podstatné, zda dokumenty jsou pravé a zda ten člověk je v právu, pokud jde o nárok na svůj účet. Já jsem přesvědčen, že dokumenty pravé jsou a nic mě nepřesvědčilo ze strany švýcarské policie, že by tomu mělo být jinak,“ uvedl europoslanec.
Ransdorf si rýpl do Zemana
Co říká europoslanec na kritická slova prezidenta Zemana na svou adresu? „V jeho případě by se daly připomínat také některé věci. Jako třeba Bamberg, ne?“ vzpomenul aféru z roku 1998. Tehdejší předseda ČSSD Miloš Zeman se tehdy setkal s českošvýcarským podnikatelem. Jednat měli o daru sociální demokracii v řádu stovek milionů korun a o kompromitujících materiálech na politiky z ODS a ODA.
Švýcarská policie zadržela Ransdorfa spolu se třemi Slováky ve čtvrtek v curyšské bance kvůli podezření z finančního podvodu.
Komouši drží pospolu jako každá zlodějská parta. Je mezi nimi tolik špíny, že nikdo nesmí mluvit.