Čtvrtek 22. února 2024
Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk
Oblačno, déšť 9°C

Řešil sebevraždu Karla Svobody i případ lesního vraha. GIBS má nového šéfa

GIBS povede nynější náměstek Michal Murín.
GIBS povede nynější náměstek Michal Murín.  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, kal - 
7. prosince 2015
11:11

Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) povede nynější náměstek Michal Murín. Jeho jmenování dnes schválila vláda. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Murína už v pátek představil poslancům bezpečnostního výboru a získal jejich jednomyslnou podporu.

Třiapadesátiletý Murín vystřídá ve funkci ředitele Ivana Bílka, který rezignoval s koncem listopadu. Podle Sobotkova vyjádření na Twitteru jde o zkušeného policistu, který musí zajistit nestrannost inspekce.

Kdo je Michal Murín?

  • Narodil 30. června 1962, je mu 53 let.
  • Má hodnost plukovníka a od loňského června je náměstkem ředitele GIBS pro trestní řízení. Do funkce byl dosazen několik dní poté, co skončil bývalý první náměstek inspekce Dušan Brunclík. Oficiálním důvodem byla reorganizace, pří níž bylo Brunclíkovo místo zrušeno.
  • Murín je už od začátku prosince pověřen řízením inspekce, vedení GIBS převzal po Ivanu Bílkovi, který ve funkci skončil 30. listopadu. O propuštění ze služebního poměru požádal Bílek premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) už dříve, po vypuknutí údajně korupční kauzy Vidkun týkající se podnikatelů a policistů v Olomouckém kraji.
  • Pro jmenování šéfem inspekce splňuje Murín podle služebního zákona potřebné požadavky. Hlavním z nich je zařazení v 11. platové třídě, do které spadají čelní představitelé policie, hasičského sboru, celní správy, vězeňské služby, Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace či samotné GIBS.
  • Murín vystudoval pražskou Policejní akademii (2002), titul JUDr. získal na Akademii policejního sboru v Bratislavě (2004). U policie slouží od roku 1982, před příchodem na GIBS pracoval jako šéf odboru obecné kriminality středočeské policejní správy, vedl kladenskou policii a byl šéfem policejního oddělení Praha-západ.
  • Jako policista se zabýval například případem sériového vraha Viktora Kalivody, který v roce 2005 vraždil v lesích na Brněnsku a Kladensku, nebo sebevraždou skladatele Karla Svobody z roku 2007. V roce 2012 obdržel od tehdejšího policejního prezidenta Petra Lessyho medaili za věrnost za 30 let působení u policie.
  • Je ženatý a má tři děti.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

tgbg ( 7. prosince 2015 13:04 )

 Další komouš u koryta.

istyl ( 7. prosince 2015 11:47 )

a v policii musí mit tak 1000 kamaradicku...i pro tyto zajisti nestrannost?těžko... To není dobré reseni...zminovanou nestrannost by zajistil jen šéf z venku, či civilista, nezucastnena osoba...Ze to musí byt s platovou tridou 11 a ze musí byt z policie je evidentni, ze policie nechce si nechat koukat pod poklicku, ani na prsty...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa