Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

„Mé pochybnosti nerozptýlil.“ Sobotka je po schůzce se šéfem GIBS pořád nesvůj

Autor: val - 
23. října 2015
19:02

Ani páteční schůzka se šéfem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivanem Bílkem nerozptýlila pochybnosti premiéra Bohuslava Sobotky ohledně fungování této inspekce, která má na starosti vyšetřování případů uvnitř policie. Bílek měl na „koberečku“ u premiéra vysvětlit údajnou nečinnost GIBS v aktuální kauze Vidkun. V ní jsou obviněni i dva policejní důstojníci, inspekce se ale na objasňování nepodílela. 

„V posledních dnech se ve sdělovacích prostředcích objevily závažné spekulace o možných pochybeních v práci GIBS. Ředitele Bílka jsem proto pozval, aby mi tyto spekulace vysvětlil a sdělil mi stanovisko k otázkám, které jsem mu poslal písemně,” informoval Sobotka.

Policejní akce Vidkun se týká údajných vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky. Minulý týden byl obviněn olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), šéf odboru olomoucké hospodářské kriminality Radek Petrůj, náměstek olomouckého policejního ředitele Karel Kadlec a podnikatel Ivan Kyselý, který má blízko k exministrovi Ivanu Langerovi.

Sobotka: Pochybnosti zůstávají

Sobotka chtěl podle svých slov v pátek od Bílka slyšet, proč GIBS v této kauze nevyšetřovala spolu se státním zastupitelstvím příslušníky Policie ČR, a jaký byl důvod její nečinnosti, co se týká vyšetřování možných klientelistických struktur v rámci olomoucké policie.

„Od ředitele GIBS jsem dnes (v pátek) obdržel písemnou odpověď na můj dopis ze dne 16. října letošního roku a tuto odpověď si chci nyní podrobně prostudovat. Dnešní rozhovor s ředitelem GIBS nerozptýlil mé pochybnosti o fungování inspekce. Nyní bude nezbytné vyčkat, jak celou případnou odpovědnost GIBS posoudí orgány činné v trestním řízení,” uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Ten nadále trvá na tom, aby obviněný olomoucký hejtman Jiří Rozbořil rezignoval na svou funkci. Ten to ale odmítá.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa