Tejc: Konec anonymity pro mladé brutální vrahy. Vědí, že zabíjet se nemá

Jeroným Tejc nechce, aby mladé vrahy chránil zákon.  (Autor: Foto Blesk - Ladislav Křivan)
Autor: zst - 
30. listopadu 2015
09:32

Nejen oběti, ale také mladé brutální vrahy chrání české zákony. Nikdo nesmí zveřejnit jejich jména ani poté, co jsou soudem potrestáni. Podle sociálně demokratického poslance Jeronýma Tejce by se to ale mělo změnit. I patnáctiletí podle něj dobře vědí, že zabíjet nebo ubližovat se nemá. Informace přinesla Mladá fronta DNES.

O anonymitu mladé násilníky a vrahy může v současnosti připravit pouze soudce. Podle předsedy pražského soudu Libora Vávry se to stává jen velmi výjimečně. On sám si dokonce takový případ nepamatuje.

Jeroným Tejc (ČSSD) chce ale radikální změnu. Týkat by se měla jen mladistvých, kteří dostanou minimálně šestiletý trest vězení, jde tak například o brutální vraždy. „Společnost tak získá možnost mít údaje, které jí mohou pomoci v ochraně před pachateli velmi závažných trestných činů,“ myslí si Tejc.

Poslanec chce změnit zákon tak, aby bylo možné zveřejnit nejen jméno potrestaného, ale také trvalé bydliště. „I když je nízký věk důvodem shovívavějšího přístupu vůči těmto pachatelům, nelze jím argumentovat absolutně. I patnáctileté dítě ví, že zabíjet a ubližovat jiným se nemá,“ vysvětluje Tejc.

Chránit pachatele v průběhu soudního procesu je podle Jeronýma Tejce v pořádku. „Musíme ctít presumpci neviny, ale pokud dojde k pravomocnému odsouzení, tak nevidím smysl, proč bychom chránili pachatele závažných trestných činů,“ dodává.

Zničíme jeho šanci na normální život

Exministryně spravedlnosti Helena Válková i její nástupce Robert Pelikán (ANO) jsou ale proti. Debata tak bude složitá. „Bylo by to zcela proti smyslu stávajícího zákona,“ reagoval ministr. „Kriminalita mladých lidí klesá,“ argumentuje Válková a přičítá to právě současnému zákonu.

Podle Tejcova kolegy, poslance Jana Chvojky (ČSSD), aktuální verze zákona myslí na možné začlenění pachatele do společnosti poté, co mu vyprší trest. „Odhalení jména či trvalého bydliště by tento účel mohlo zhatit. Stigmatizovat jeho a jeho rodinu a tím zvýšit pravděpodobnost, že se z tohoto člověka stane recidivista,“ poznamenává Chvojka. Pro je například místopředseda sněmovny Petr Gazdík (STAN).

Odborníci by byli pro

„Pokud by šlo o hranici trestu šesti let, tak bych se k tomuto návrhu docela přikláněl,“ říká ředitel výchovného ústavu v Boleticích Pavel Bártík. S takto tvrdým trestem odejde od soudu v Česku průměrně pětice mladistvých ročně.

„Myslím, že tady proti sobě stojí zájem na ochraně těch mladistvých osob a právo na generální a speciální prevenci. Tedy, že by lidé, v jejichž okolí se odsouzený bude po několika letech vyskytovat, měli mít právo vědět, o koho jde. Tyto dva zájmy se tlučou,“ říká pro web soudce Jan Sváček, který by proti návrhu neprotestoval.

villi ( 30. listopadu 2015 15:26 )

DEJ JIM ANONYMITU A IMUNITU !!! PAK ANI POLICIE NEBUDE NIKDY VĚDĚT,KDO JE NEZNÁMÝ PACHATEL !!!

abvydavatelstvi ( 30. listopadu 2015 15:09 )

Každého zloděje, podvodníka a vraha by měli zveřejnit foto, jméno, adresu !!!!!! Aby si všichni na takové grazly mohli dát pozor a hned by se snížila kriminalita ... Zatím ukazují vždy oběti a poškozené ....grazli zůstávají v anonymitě .... Co to je za zvracenou politiku, když se někteří politici snaží chránit darebáky a vrahy ....politici jsou placení z daní všech občanů ,tak by je podle toho měli chránit ...a ne vystavovat na pospas zločinů .. Alespoň teď víte koho máte volit ..

marlen5 ( 30. listopadu 2015 12:57 )

Svoji rodinu stigmatizjue výhradně a pouze samotný pachatel, v žádném případě společnost. A na druhé straně KDO dal šanci oběti??? Zabývejme se otázkou na kolik měla kvalita výchovy ze strany nejen rodičů, ale celé širší rodiny, vliv na chování pachatele...většinou najdeme jasné souvislosti. Je třeba před pachatelem ochránit společnost, v žádném případě nesouhlasím s tím, aby pachatel byl chráněn před společností!!!

lug70 ( 30. listopadu 2015 12:56 )

Na snížením hranice trestní odpovědnosti u mladistvých nikdo nemá zájem, protože by to zahltilo justici, policajtům by také přibylo práce a klesla by jim hodně objasněnost případů. Navíc by to zvýraznilo fakt, že na trestných činech v dětském věku má největší nejvíc podíl cikánská menšina a to by vzbudilo obrovský řev u cikánských neziskovek.

mirkazam ( 30. listopadu 2015 11:21 )

Tak to se mě líbí...Kecy typu zničíme jim šanci na normální život....Ale kdo vrátí těm zavražděným jejich šanci žít. Nevím co si mám myslet o panu Pelikánovi...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud