Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Z Bruselu je město duchů. Je to drastické, ale správné, shodují se europoslanci

Autor: Jaroslav Šimáček - 
25. listopadu 2015
19:50

Mají strach? Budou do Bruselu, kde zavládla silná bezpečnostní opatření, jezdit méně? Čeští europoslanci Pavel Poc (ČSSD) a Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) promluvili o aktuální situaci v belgické metropoli, která se změnila na město duchů. Ve středu sice zasedají ve Štrasburku, do Bruselu se však mají co nevidět vrátit.

Co říkáte na současná opatření v Bruselu? Jak tamní situaci vnímáte?

Poc: „Pokládám za logické, že když belgická policie našla minulý týden v Molenbeeku sklady munice a zbraní, zvýšila bezpečnostní stupeň na 4, což s sebou přineslo i některá poměrně drastická opatření jako zavření metra nebo veřejných kulturních a sportovních setkání, plus zavřené školy a univerzity. V některých čtvrtích samozřejmě probíhají zesílené kontroly a pokračují policejní vyšetřování. Přijatá opatření nicméně pokládám za racionální a spíš by mě znervózňovalo, kdyby přijata nebyla.“

Šojdrová: „Pokud existuje skutečně akutní hrozba teroristického útoku, jsou tato opatření namístě. V menší míře jsme něco podobného v Bruselu zažili už po útocích na Charlie Hebdo. Na vojáky hlídkující před důležitými institucemi jsme si proto již zvykli, byť současná situace je ještě vážnější.“

Bezpečnostní opatření v Bruselu Bezpečnostní opatření v Bruselu | ČTK

Znervózňuje Vás tamní aktuální situace a přinesla Vám případně nějaké obtíže?

Poc: „Obtíže se týkají především parlamentní práce, protože moje kancelář organizuje poměrně hodně parlamentních akcí s hosty zvenku, pro něž jsou nyní také v platnosti určitá omezení, plus samozřejmě komplikace způsobené zvýšenými kontrolami v Parlamentu.“

Šojdrová: „Mně osobně ne, zvýšená bezpečnostní opatření a s tím spojené procedury jsou daní za bezpečnost. Daleko hůře jsou však na tom samozřejmě ti, kteří v Bruselu žijí i s rodinami, například zaměstnanci institucí, naši diplomaté či moji asistenti. Ulice v Bruselu jsou posledních několik dní vylidněné a zavřené jsou i školy. I když otevřou, nejistota zůstává.“

Uvažujete o tom, že byste přijal nějaká vlastní opatření?

Poc: „Ne, to mne, musím přiznat, ani nenapadlo. Bezpečnostní rizika jsou s funkcí europoslance podle mě spojena vždycky, člověk s tím musí počítat. Už jsem zažil v Parlamentu třeba skupinu kurdských separatistů, kteří prošli přes parlamentní ochranku až k předsedovi Parlamentu, nakonec tedy naštěstí s ním chtěli jenom mluvit. Člověk se z podobných excesů stane spíš stoickým. Spíš je mi teď líto Bruselanů, kteří, dokud neskončí stupeň 4, budou žít tak trochu ve městě duchů.“

Šojdrová: „Člověk je samozřejmě podvědomě ostražitější, nicméně se spoléhám na již přijatá opatření. Kvůli bezpečnostním procedurám je ale například nyní složitější dostat do budovy již domluvené návštěvy a člověk musí počítat s větší časovou rezervou. Zpřísnil se samozřejmě i režim prohlížení zavazadel či kontrola došlé pošty. Opatření je samozřejmě více, některá na první pohled ani nepostřehneme.“

Bezpečnostní opatření v Bruselu Bezpečnostní opatření v Bruselu | ČTK

Budete se např. snažit být v Bruselu jen po dobu nezbytně nutnou, příp. raději na méně důležitá jednání (pokud taková jsou) vůbec nejezdit?

Poc: „Vzhledem k tomu, že jsem místopředsedou výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin, předsedou parlamentní skupiny pro změnu klimatu, udržitelný rozvoj a biodiverzitu, místopředsedou parlamentní skupiny proti rakovině a vedoucím české sociálně demokratické delegace, tak mám spíš problém, že mi v Bruselu dny chybí, a nemůžu nic omezovat, ani kdybych chtěl. Ale i kdyby tomu tak nebylo, tak bych považoval za naprosto nezodpovědné podléhat strachu, to přece ti teroristé chtějí, takže rozhodně nemám v úmyslu nic omezovat.

Šojdrová: „V Bruselu jsem od toho, abych zde pracovala, a ne od toho, abych se schovávala.“

Europoslanec Tomáš Zdechovský nám uvedl, že kvůli posledním událostem zvažuje, že přesune rodinu do Prahy. Uvažujete v případě, že máte rodinné příslušníky v Bruselu také, o podobném kroku?

Poc: „Rodinu v Bruselu nemám, takže poslední otázka se mě netýká.“

Šojdrová: „V Bruselu jsem 3–4 dny v týdnu, je to mé hlavní pracoviště, ale řadu pracovních povinností a setkání s voliči mám také v ČR. Pracuji v Bruselu, ale doma jsem v ČR, žádná opatření nechystám.“

villi ( 25. listopadu 2015 20:20 )

ISLÁMISTÉ,PRAHA VOLÁ URYCHLENĚ V NOCI O POMOC !!!

moiaza ( 25. listopadu 2015 20:10 )

 Ať žije EU a Havlokapitalismus! Máme svobodu, ale bojíme se vylézt z bytu na ulici. Máme peníze, bojíme se jít nakoupit. Máme demokracii, ale nemůžeme mluvit co chceme. Cenzor bdí! Jásejte, cinkejte protestujte. Kde? No přece na lampárně.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa