Stropnický tepal studenty za neschopnost: Na Albertově jste nic nenahlásili

Autor: simao, ČTK - 
19. listopadu 2015
20:15

Pražský zastupitel Matěj Stropnický (SZ) ťal do živého. Zapojil se totiž do diskusí kolem nevpuštění studentů policií 17. listopadu k památeční desce na Albertově. Vzkázal jim, že měli smůlu zkrátka proto, že si na Albertově žádnou akci nenahlásili.

„Chceme-li být demokraty, račme se místo hejtů na Facebooku prosím především poučit o demokracii, nejlépe v zákonech. Že se někdo diví, že není někam vpuštěn, když tam má někdo jiný nahlášenou akci, je bohužel hlavně jeho neschopnost. Takže pro příště, existují dva způsoby, jak si zamluvit veřejné prostranství,“ napsal ve čtvrtek na svém profilu na Facebooku „rebel“ Matěj Stropnický (Strana zelených), kolem kterého se točilo mnoho hádek i v nyní již rozpadlé pražské koalici. 

Stropnický tak opět jde poněkud proti proudu. Zatímco řada politiků, ale i rektorů vyjadřovala pohoršení nad tím, že k pamětní desce mohli jen vybraní zástupci studentů a zbylé nechala policie za zátarasem, Stropnický přišel se svou technickou poznámkou.

„Nic nenahlásili studenti, rektoři ani paní primátorka“

Policisté neumožnili vstup v úterý dopoledne všem studentům proto, že na místě již probíhaly manévry před příjezdem prezidenta Zemana. Ten pak po druhé hodině odpolední vystoupil na Albertově před příznivci, které tam svolával i Blok proti islámu. Ten samotný však organizátorem akce nebyl, jak upozornil i Stropnický.

„Svolavatel shromáždění ´na podporu prezidenta Miloše Zemana, svobody a demokracie“ (ano, tak zněl název shromáždění oznámeného na 17. listopad na Albertov řádně), Jelena Vičanová, doručil své oznámení magistrátu 15. října. Studenti, rektoři, paní primátorka, pohoršení na Facebooku a všichni další vespolek, si nenahlásili letos (poprvé od roku 1989!)... NIC. Bohužel, tak jest,“ dodal na sociální síti Stropnický junior.

A v dalších komentářích přidal poznámku, že neposuzuje postup policie, ale „amaterismus naší občanské společnosti".

Studenti však nelenili a chystají se již tuto neděli vyrazit na Albertov na „Skutečné uctění památky 17. listopadu 1939 a 1989“. Nad akcí přejalo záštitu hned několik rektorů českých vysokých škol. Pietní shromáždění pořádají studenti, kterým se nelíbí, že policie v den oslav listopadových událostí nepustila studenty na místo, kde v listopadu 1989 probíhala právě studentská demonstrace. 

„V neděli na Albertov přijdu a doufám, že z Brna nebudu sám,“ napsal taktéž na sociální síti rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek a slíbil, že se pokusí z Brna zorganizovat hromadnou dopravu do Prahy.

Pořadatelé si však stojí za tím, že nepořádají politický protest. „Událostí usilujeme pouze o důstojné připomenutí 17. listopadu, jeho hodnot a jeho památky, a rozhodně ji nevnímáme jako záminku ke komentování aktuálního politického dění i postojů jednotlivých státních činitelů,“ uvedl Jiří Feryna z organizačního týmu. Akce bude podle tiskového prohlášení studentů nepolitická a nenáboženská. A tentokrát patrně řádně ohlášená.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

mikade ( 21. listopadu 2015 07:32 )

verajc... ty neznáš petrmetra, toho vyhlášeného diskutérského "elktretína" ??

ladik2015 ( 20. listopadu 2015 08:32 )

Potom co jsem v pondělí shlédl Reportéry ČT tak je to byla jasná provokace studentů a aktivistů proti temonstraci. Nemohli trapčit s červenými kartami nebo vajíčky tak si aspoň zařvali

avina ( 20. listopadu 2015 08:27 )

Neschopní studenti, rektoři----přizvou Tv, novináře a předvedou se. Jsou jiné starosti. Vzpomínka na MDS,plyšák-byla. Je to minulost. Nyní jde o světové ohrožení Evropy.

goma ( 20. listopadu 2015 08:21 )

Stropnický má pravdu. A studenti, povětšinou zmanipulované děti, tam přišly dělat provokace a jsem si jistá, že o tom ani nevěděli. Když někde vystupuje prezident, jakýkoliv, jsou nutná bezpečnostní opatření, obzvláště dnes. Mě je líto těch studentů, kteří ještě neumí posoudit dopad svých činů a navíc nevidí souvztažnosti.

verajc ( 20. listopadu 2015 08:08 )

Má pravdu tak se tady nečil a běž se spláchnout do hajzlu s těmi sprostými výrazy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud