14. květen významným dnem? Bendl chce do kalendářů dostat Karla IV.

Autor: val - 
3. listopadu 2015
11:28

Poslanec ODS Petr Bendl před pár dny předložil do sněmovny návrh, podle kterého by se Karel IV. dočkal pocty v podobě významného dne. 14. května bychom slavili den narození velikána, který byl nejen českým králem a císařem Svaté říše římské, ale v novodobé historii získal také titul Největší Čech.

Pokud někdo o předposledním zářijovém dni sledoval schůzi Poslanecké sněmovny, mohl si připadat jako při hodině dějepisu. Zákonodárci se totiž přeli o to, která historická postava má či nemá nárok na ocenění ve formě významného dne, a vzájemně se poučovali.

Augustin Karel Andrle Sylor (Úsvit) přišel s návrhem, aby se významným dnem stal 31. srpen jako den sňatku Elišky Přemyslovny a Jana Lucemburského a potažmo spojení vládnoucích rodů Přemyslovců a Lucemburků. Na to reagoval Petr Bendl (ODS) s tím, že by si podobnou poctu zasloužil také Otec vlasti Karel IV., od jehož narození navíc příští rok uplyne 700 let.

Bendl lobboval za Karla IV. 

„Má-li mít Česká republika významný den sňatku Jana Lucemburského s Eliškou Přemyslovnou, kdy všichni víme, že Jan Lucemburský nebyl vůči českým zemím nijak super nakloněn na rozdíl od Karla IV., pak mám prostě pocit, že debatu k tomuto bychom vést měli, zejména s ohledem na to, že příští rok bude 700 let výročí jednoho z nejvýznamnějších Čechů vůbec. Přál bych si, abychom se orientovali především na něj a na 14. květen 1316, potažmo 2016,“ obhajoval Bendl svůj návrh.

Jeho návrh musí zatím posoudit školský výbor a poté znovu poslanci v třetím čtení. Dá se ale předpokládat, že Bendl se svým nápadem uspěje. Pod původní návrh se podepsali jak zástupci opozice, tak koalice, během debaty řečníci z obou návrhů myšlenku na vytvoření významného dne z 14. května podpořili.

Ve prospěch hraje také fakt, že významný den má spíš formu symbolického připomenutí. Nejedná se o volný den, jako je tomu u státních svátků, takže nemá dopad na rozpočet. Patří mezi ně například Mezinárodní den žen, Den válečných veteránů nebo Den památky Jana Palacha.

K 700 výročí narození Karla IV. se chystají mohutné vzpomínkové akce. Vláda v pondělí projednávala, jakou budou mít podobu a především, kolik peněz na ně padne. Původní návrh počítal s rozpočtem čtvrt miliardy korun, poté musel být snížen na 90 milionů. I tak se ale návrh ministrům nezdál a odložili jej až na dobu, kdy bude schválen státní rozpočet.

ad-ga ( 6. listopadu 2015 08:21 )

 Se divím, že ještě nikdo nenavrhl celý rok svátek a semtam nějaký den práce!!! Děti ve školách mají víc vlna než učení, pak se nedivme, že národ blbne.Za peníze daňových poplatníků naši politici vymýšlejí kraviny.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud