Zeman přijel do Vrbětic v uniformě. „Vyšetřování výbuchů zrychlit,“ zavelel

Autor: ČTK, zst - 
15. 10. 2015
13:40

Prezident Miloš Zeman všem pochybovačům ukázal, že není žádný „civil“, ale vrchní velitel ozbrojených sil. Do areálu muničních skladů ve Vrběticích, kam zavítal v rámci své návštěvy Zlínského kraje, přišel v uniformě s vlastním našitým jménem. Ve Vrběticích loni opakovaně došlo k několika explozím a už několik měsíců odtud putuje munice do jiných skladů. Výbuchy podle něj nebyly náhodné, proto by mělo vyšetřování zrychlit, aby nedošlo ke zničení důkazů.

Zrychlit vyšetřování výbuchů ve Vrběticích, které nebyly náhodné. To je vzkaz prezidenta Miloše Zemana policistům a vyšetřovatelům poté, co sám areál navštívil. Obává se, aby se neztratily nebo neznehodnotily klíčové důkazy.

„Naprosto chápu pyrotechniky, kteří nechtějí riskovat svůj život pro čištění území, protože život je to nejcennější, co máme. Na druhé straně bych si velice přál, aby se už konečně ohledalo místo činu, protože tím vlastně začíná jeho vyšetřování,“ řekl Zeman.

„Když ohledáte místo činu až po roce, případně po ještě delší době, hrozí nebezpečí, že se k nějakým důkazům nedostanete. Chtěl bych proto velice apelovat, jestli by se právě tyto práce mohly urychlit. Protože jinak nikdo nebude vědět, kdo to způsobil. Nezapomeňte na to, že tam zahynuli dva lidé,“ doplnil prezident.

Zeman také ocenil to, že obyvatelé postižených okolních obcí situaci snášejí „s určitou trpělivostí a bez hysterie“. Poděkoval také příslušníkům armády, policie a obecně celého integrovaného záchranného systému, kteří ve Vrběticích zasahují. Zeman už ve středu uvedl, že bude s ministry vnitra a financí hovořit o vyplacení odškodnění pro obyvatele i poškozené firmy.

Ve Vrběticích vybuchly loni dva sklady s vojenským materiálem, včetně munice, které si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Z Vrbětic se zkontrolovaná munice a výzbrojní materiál převáží od začátku února k zákazníkům i do muničního skladu v Květné na Svitavsku.

Podle policejní mluvčí Moniky Kozumplíkové z Vrbětic dosud odjelo přes 400 kamionů s municí. Její vývoz podle policie skončí v prvním čtvrtletí příštího roku. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) byly munice a další materiál dosud vyvezeny z 26 skladů a jsou ještě ve 14 budovách. Pyrotechnická očista areálu ale bude trvat řádově roky a přijde na stamiliony korun. Okruh 1200 metrů od epicenter výbuchů stále střeží policie a armáda.

Doporučujeme
pelagie ( 16. října 2015 10:19 )

Bože, ten zase perlil!! viz TV zprávy ....se rád poslouchá, jinak není možné, aby z něho šly taková " moudra"... je mi trapně

vi3ol ( 15. října 2015 23:32 )

V gumovým člunu nebo uniformě, pořád stejný šašek. Vrchní velitel.. s modrou knížkou na hlavu..no fuj!

milosuvadvokat ( 15. října 2015 17:42 )

ovcacka ? jemu moc slusi chlupata vesta na pastvu skotu

milosuvadvokat ( 15. října 2015 17:38 )

mel se tak vystrojit do kremlu , do ciny a do emigrantske ruske hospody co ji nasel az v USA, stramak to v moskve USA hospodu nenajde, tam nikdo neuprcha

milosuvadvokat ( 15. října 2015 17:34 )

milosku ta bun/dicka ti tak slusi , vypadas tak jakoby muznej

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa