Proč zuří Babiš a z čeho obvinili Langerova přítele? 7 otázek k razii

 • Autor: Jaroslav Šimáček - 
  15. 10. 2015
  12:25

  Z Olomouce se stalo moravské Město hříchu. Policie prošetřuje tamní údajně nadstandardní vztahy mezi politiky, podnikateli a policisty, podezřelé schůzky a podplácení. Odposlechy uvedly do problémů hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), vyšetřovatelé se však zaměřili i na exministra Langera (ODS) a jeho vlivného přítele Ivana Kyselého. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) však zuří, že vláda nemá dostatek informací.

 • 1.Kdo je již obviněný?

  Úterní razie v Olomouci a v Praze se podle ČTK má týkat podezřelých nadstandardních vztahů s některými policisty a snah o ovlivňování vyšetřování některých hospodářských kauz. Padla již první obvinění – celkem čtyř lidí, z toho dvou aktivních policistů. Patřit mezi ně má blízký přítel exministra Ivana Langera, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý. A také olomoucký hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD.

   

  Dvojicí obviněných policistů je pak duo náměstek ředitele krajské policie Karel Kadlec – šéf odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj. „Na případu podezření ze zneužívání pravomocí úřední osoby pracovali detektivové ÚOOZ přes rok. Do jejich hledáčku se postupně dostávaly osoby, které se měly podílet na ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření,“ uvedl na policejním webu mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

   

  Obviněným prý hrozí až 10 let vězení. Ve čtvrtek dopoledne soud poslal trojici Kyselý, Kadlec a Petrůj do vazby. Hejtman Rozbořil má být vyšetřován na svobodě.

 • 2.Proč jdou po podnikateli Kyselém?

  Olomoucký podnikatel Kyselý by měl být stíhán pro „účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby“, jak uvedl ÚOOZ k jednomu z obviněných. Soud rozhodl o jeho vzetí do vazby.

   

  Při razii zasahovali detektivové i u něj doma, stejně jako politici Langer či Rozbořil musel Kyselý také k výslechu. Podniká především v oblasti realit. V minulosti nakoupil od města několik domů v centru hanácké metropole. Již v roce 2000 půjčil dva miliony Ivanu Langerovi na rekonstrukci domu v Olomouci. V roce 2014 se však stali partnery v podnikání, když Langer za 40 milionů koupil 40procentní podíl v jedné z Kyselého firem. 

   

  V Kyselého případě se řeší patrně přidělené dotace z ROP Střední Morava. V roce 2010 získala jedna z jeho společností z operačního programu dotaci téměř 30 milionů korun na stavbu hotelu ve sportovním areálu ve Vésce. Nedaleko golfového klubu, který dostal dotaci 60 milionů na stavbu klubovny, pokojů, restaurace a parkoviště. O areál se stará společnost Golf Area, v jejímž představenstvu seděl v letech 1999 až 2001 také Ivan Langer.

  Ivan Langer a Ivan Kyselý na třibuně při Fed Cupu 2013 v OstravěIvan Langer a Ivan Kyselý na třibuně při Fed Cupu 2013 v Ostravě | Foto CNC - Jaroslav Legner

 • 3.A co Langer?

  Ivan Langer poté, co absolvoval několikahodinový výslech, k celému případu Radiožurnálu uvedl: „Nevím a doteď dost dobře nerozumím tomu, co se odehrálo. Ale nemohu se vyjadřovat, abych eventuálně nemařil úkony trestního řízení, které probíhají. Podal jsem vysvětlení.“

   

  Podle redaktora ČT Jiřího Hynka šlo při razii, která zahrnovala i Langerův byt v Olomouci, hlavně o to zjistit, jestli Langer nemá doma či v kanceláři materiály, které by ho propojily s kauzou. Langera však neobvinili a je volný. Podle serveru Neovlivní.cz však měl hejtmanovi Rozbořilovi předávat policejní informace. 

  Ivan Langer po příjezdu do Olomouce v doprovodu policieIvan Langer po příjezdu do Olomouce v doprovodu policie | ČTK - Luděk Peřina

 • 4.Je hejtman Rozbořil jako Rath?

  Jiří Rozbořil (ČSSD) je po Davidu Rathovi dalším hejtmanem z řad sociální demokracie, který má nyní problémy se zákonem. „Je to tak, pan hejtman byl obviněn z podplácení, toto obvinění ale odmítá. Považuje jej za nedorozumění a podal si stížnost,“ potvrdil ve čtvrtek dopoledne ČTK jeho obhájce Petr Konečný.

   

  Server Neovlivní.cz však přinesl svědectví o tom, že se hejtman snažil podplatit policejního náměstka Kadlece. A to prý úspěšně. Hejtman je navíc šéfem představenstva v ROP Střední Morava. A tak se jeho jméno skloňuje v případě rozdělování dotací. "Informace, které by se mohly charakterizovat jako nestandardní, jsem nikdy nepožadoval a žádný úplatek jsem nikdy nenabízel. Z mého pohledu jsem byl pouze ve špatný čas na nesprávném místě," hájí se Rozbořil.

  Hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD) na tiskovce vysvětloval svůj postoj k razii a k obvinění v údajné korupční kauzeHejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD) na tiskovce vysvětloval svůj postoj k razii a k obvinění v údajné korupční kauze | ČTK

 • 5.Po jakých případech jdou vyšetřovatelé?

  Nejprve se mluvilo o solární elektrárně Ševětín, jenže ta patrně v kauze nefiguruje. Vyšetřovatele však zajímají jiné kauzy. Neovlivní.cz uvedli, že se hejtman Rozbořil měl pustit do uplácení v případě výstavby areálu pro parkurové skákání v Olomouci-Lazcích.

   

  Dále upozornil na machinace kolem hokejového týmu HC Olomouc (deník Právo spekuluje o údajně předražené stavbě stadionu či vyvádění hráčů z klubu), či olomouckého aquaparku, při jehož zřízení seděl Rozbořil v dozorčí radě. Zmíněný pak byl případ golfového areálu s hotelem ve Vésce, za kterým stojí pro změnu podnikatel Kyselý. 

  Letecký pohled na Dolany-Vésku.Letecký pohled na Dolany-Vésku. | foto Blesk - David Malík

 • 6.Poškodí to ODS či ČSSD?

  V aféře figurují nyní dva politici. Za ODS Ivan Langer, z ČSSD Jiří Rozbořil. Jejich zapojení některé politiky z obou tradičních stran znervózňuje. „Ani za totáče jsem se tak nebál, ani estébáků jsem se tak nebál jako teď. Bojím se napsat i vánoční přání. Aby si pro mě nepřišli v kuklách,“ narážel senátor Jaroslav Kubera (ODS) pro Parlamentní listy na to, že Langera doprovázela do Olomouce početná suita policejních zakuklenců, ačkoli obviněn (ani ozbrojen) nebyl.

   

  Faktem přitom je, že Langer je již delší dobu pouze řadovým členem ODS, zatímco hejtman Rozbořil podstatně aktivnějším politikem. Může to mít nějaký dopad na tyto dvě strany? „Na hodnocení je ještě trochu brzy. Ale logicky pokud je hejtman z ČSSD obviněn z korupce, tak určitě té straně neprospěje a krajské volby se blíží. Pokud jde o ODS, tak tam ten dopad může být menší, protože Ivan Langer již delší dobu není nějakým viditelným politikem ODS. Dopad může být horší na ČSSD než ODS,“ řekl Blesk.cz politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd UK.

  26. kongres ODS letos v květnu: Ivan Langer s úsměvem od ucha k uchu26. kongres ODS letos v květnu: Ivan Langer s úsměvem od ucha k uchu | Foto Blesk - Karel Kopáč

 • 7.Co na to vláda? Proč zuří Babiš?

  „Pokud se potvrdí informace o jeho obvinění, očekávám, v souladu s politickou kulturou, kterou prosazuje ČSSD, jeho rychlou rezignaci na veřejné a stranické funkce," reagoval na Rozbořila premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

   

  "Pokud je někdo obviněn, tak ctíme presumpci neviny. Ten člověk není odsouzen ve smyslu trestního řádu a práva jako takového, ale v rámci politické kultury by měl pan hejtman odstoupit ze své funkce," doplnil jej ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). "On není jediným obviněným. A já si nemyslím, že on je tou hlavní postavou trestné činnosti, kterou teď rozplétá Vrchní státní zastupitelství. Jsou tam policisté, což mě velmi mrzí, na druhou stranu jsem rád, že policie umí označovat lidi, kteří pravděpodobně porušují zákon a umí se s nimi rozloučit," dodal Chovanec.

   

  Hejtman Rozbořil se však rozloučit nehodlá. Rezignaci neoznámil, ve funkci zůstává. "Cítím se nevinen a žádný úplatek jsem nenabízel," uvedl Rozbořil na následné tiskovce. "Známe se," komentoval stručně vztah k Ivanu Langerovi a vlivnému podnikateli Kyselému.

  Celá razie však pořádně rozčílila vicepremiéra Andreje Babiše (ANO). Vyzval dokonce k zasedání bezpečnostní rady státu. „Je potřeba vědět, co se tady děje. Ve vládě jsme žádnou informaci o tom nedostali a nelze mít jen zprávy z médií. Měli bychom dostat informace o tom, kdo a co v té kauze hraje roli,“ vysvětloval Právu Babiš. "Byl jsem překvapen, jak vysoce postavení lidé od policie byli vyšetřováni. To není dobrá zpráva," upozornil Babiš ČTK a pozastavil se nad tím, proč případ neřeší Generální inspekce bezpečnostních sborů. "Jaký je úkol GIBS? Proč to řeší protimafiánský útvar (ÚOOZ) a ne GIBS? Je to nezvyklá situace," míní Babiš. „Vypadá to, že úplně selhala GIBS, a možná je to na odvolání šéfa,“ vzkázal Babiš přes Právo řediteli GIBS Ivanu Bílkovi.

   

  Případ vyšetřování policistů v olomoucké kauze řeší ÚOOZ a to i proto, že v případu má figurovat i jeden ze zaměstnanců GIBS, šéf olomoucké expozitury Tomáš Uličný. Objevily se také spekulace, že GIBS již v minulosti některé obviněné policisty vyšetřovala a k závěru nedošla. "Uvidíme, jestli se prokáže, že ta šetření předtím byla dělána důkladně nebo nebyla, počkejme si na výsledky šetření," mírnil emoce Chovanec.

  Bohuslav Sobotka (uprostřed) s hejtmanem Jiřím Rozbořilem (vpravo)Bohuslav Sobotka (uprostřed) s hejtmanem Jiřím Rozbořilem (vpravo) | ČTK

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

ollo ( 15. října 2015 17:54 )

V Olomouci jsou zanedbané chodníky prorostlé půlmetrovou trávou,proč ne. když ředitel Technických služeb je zároveň náměstkem promátora, cesty typu tankodrom,je obtížné se dostat do nemocnice, 1x za hod. bus,parkování - u nemocnice pod 100 Kč nedáte, není žádné sportoviště pro děti, relaxační zóna jen neudržované parky...na náměstí večer osvětlení jako ve chlévě, ale potřebují tam akvapark s nevýhodnou smlouvou, jízdárnu a Vésku...to je mazec.Klidní Hanáci nebo otupělí?

frantacizek ( 15. října 2015 17:11 )

a Ičko už se z toho taky pokálel a najal si advokáta - to hovado, co hájí každé hovado Finista jasného Sokola

ferrys ( 15. října 2015 16:47 )

Pražáci byli vlez***kové za každého režimu, počínajíc Bílou horou.Za minulého režimu v průvodech řvali:"Ať žije KSČ",vítali komustické papaláše, a po převratu zase byli všichni Klausovi přívrženci, jen když to nese.Jak jsem poznal, tak mnozí mají vyšší ego, jak IQ.

ferrys ( 15. října 2015 16:40 )

Kdo nekrade a nepodvádí, není odéesák.

ivoadler ( 15. října 2015 16:27 )

Když mohli osvobodit ty trafikanty, kteří se dali koupit před hlasováním o důvěře vládě Nečase (nepřišli do parlamentu a tím snížili kvórum) a ještě dostali odškodné, tak na nějakou spravedlnost v Česku nevěřím. Mám s tím osobní zkušenosti. Soudy soudí podle kabátu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa