Langer si před razií stěžoval na spojení s kmotrem Mrázkem. A má omluvu

Autor: simao, ČTK - 
13. 10. 2015
14:35

Na pozadí úterní razie protimafiánského útvaru, která byla namířena i do olomouckého bytu Ivana Langera, jde o zvláštní shodu náhod. Právě dnes totiž soud rozhodoval i v letitém případě, kdy Langer žádal omluvu od mediální skupiny Mafra za to, že ho její články spojovaly se zavražděným podnikatelem Františkem Mrázkem. Exministr vnitra se o případu jen několik hodin před razií rozepsal na svém Facebooku.

Žádal omluvu, soud mu ji přiklepl. Exministrovi vnitra Ivanu Langerovi se Mafra musí omluvit za některé články, které se mu nezamlouvaly. Omluva se týká tvrzení, že Langer je ve spisu Krakatice „podezřelý“ z propojení na organizovaný zločin kolem kmotra Mrázka.

Mafra se hájila tím, že vycházela z přepisů policejních odposlechů. František Mrázek k tomu již nic prozradit nemůže, zastřelen byl dosud neznámým pachatelem. Langerovi se nelíbily ani další výroky deníku, který podle něj vedl cílenou kampaň proti jeho osobě. V tom mu ale soudy za pravdu nedaly.

Bývalý politik také nesouhlasil s tvrzením, že porušil zákon o střetu zájmů či že lobboval za svého známého Ivana Kyselého, který Langrovi v minulosti půjčil dva miliony korun na rekonstrukci domu v Olomouci. Právě do Langrova olomouckého bytu přitom v rámci razie ÚOOZ však přišli v úterý policejní vyšetřovatelé.

Za nepravdivou Langer označil také informaci, že si s Kyselým pomohli navzájem nebo že tají okolnosti úvěru. Kyselý byl v úterý zřejmě zadržen policií, uvedlo Právo.

Langer na Facebooku strhal Krakatici

Podle informací Blesk.cz se Langer k soudu skutečně v úterý nedostavil. O svém stanovisku ke sporu s Mafrou se však široce rozepsal na Facebooku jen několik málo hodin předtím, než k němu domů přišli policisté. Vyjádřil se mj. ke spisu Krakatice, odkazujícímu na možné propojení bosse Mrázka s politiky.

„Spis Krakatice, na jehož základě kniha, články a příběh vznikly, byl operativním spisem a zahrnoval všechno možné; od reálných faktů až po neověřené a neozdrojované ‚informace‘. Není známo, že by vedl k odsouzení jedné jediné osoby. Svého času měl několik tisíc stran a (po podivné skartaci) jich zůstalo jen několik stovek. Spis obsahoval stovky hodin odposlechů, které byly (nedopatřením) zničeny; tudíž nikdo nemohl a nemůže ověřit ‚pravdivost‘ jejich přepisů, použitých v knize a článcích,“ uvedl Langer.

Langer se žalobou na ochranu osobnosti domáhal omluvy řadu let. Pražský městský soud jeho nárok v březnu 2010 původně zamítl s tím, že napadené články nebyly jednostranné a politik pokaždé dostal příležitost, aby se k nim vyjádřil.

Filozof Langer psal i o svobodě

Langer se však úspěšně odvolal k vrchnímu soudu, který nařídil kauzu projednat znovu. Poté už městský soud politikovi částečně vyhověl. „Mezi prvním článkem a pravomocným rozhodnutím soudu uplynulo 7 let a 24 dní,“ poznamenal Langer na sociální síti před vyhlášením rozsudku.

„Vlastně ani není důležité, jak dnes soud rozhodne. Absurdní příběh byl vytvořen; špína byla vržena; prostor pro lživé a pomlouvačné kampaně byl náležitě vyplněn,“ psal Langer a patrně ještě nevěděl, že u sebe doma bude mít za pár hodin razii.

Zmínil, že rozhodnutí soudu je ale přece jenom „možná důležité“, a to z více důvodů. Třeba s ohledem na tvorbu údajné virtuální reality a sílu slova. Langera zaujal i pojem svoboda. Pokud bude zatažen do kauzy prošetřované ÚOOZ, hrozí, že na svobodě bude nakonec omezen...

„Možná je důležité, jak dnes soud rozhodne. Přispěje k vymezení hranice mezi svobodou slova a ochranou osobnosti, povzbudí přemýšlení o svobodě slova a odpovědnosti za slovo, probudí myšlení,“ napsal dál Langer. 

Na závěr si exministr, na sociálních sítích poměrně činný, zafilozofoval: „Dnes to: možná skončí, možná také ne…; možná dobře, možná také ne… Co je skončí? Co je dobře?“ Jak to dopadlo v kauze omluvy od Mafry, je již jasné. Jak to dopadne v souvislosti s razií ÚOOZ, však nikoli. Padne proti Langerovi nějaké obvinění, či vše skončí u domovní prohlídky, která podle serveru Neovlivní.cz proběhla i v Langerově dalším bytě v Pařížské ulici v Praze?

Doporučujeme
villi ( 13. října 2015 15:10 )

VYŠETŘIT CELOU ODS !!! NAHRADIT VŠEM ŠKODY A ZRUŠIT !!! ABY UŽ NIKDY NEMOHLI NIKDE VZNIKNOUT !!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa