Tsiprasova strategie vyšla, říká Kalousek. Sliboval modré z nebe, varují Němci

Autor: Jaroslav Šimáček - 
21. září 2015
09:45

Alexis Tsipras to dokázal. Podal demisi, aby se vrátil opět jako vítěz. Jeho SYRIZA vyhrála řecké volby a Tsipras nyní sklízí řadu gratulací i obdivných ohlasů. Jeho strategický krok vyšel skutečně na 100 procent, uvedl Miroslav Kalousek (TOP 09). Stejně jako on i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) upozornil, že situace Řecka je však stále složitá. K zadlužení a hospodářským problémům se přidala rostoucí uprchlická krize.

Krajně levicová řecká SYRIZA slaví úspěch v dalších parlamentních volbách. Tentokrát si připsala 35,47 %. Oproti předchozímu úspěchu lehce ztratila, ale opravdu jen nepatrně. Letos v lednu si ve volbách připsala 36,34 %. V září museli Řekové k volebním urnám znovu poté, co se premiér Alexis Tsipras rozhodl v červenci pro demisi.

Tsiprasovi zaslal gratulaci k triumfu i premiér Bohuslav Sobotka. „Doufám, že silná podpora, kterou Řekové levicové straně SYRIZA vyjádřili, povede k posílení jejich společné víry v dosažení hospodářské a sociální stability, na kterou Řecko tolik čeká. Pevně věřím, že se nové vládě podaří naplnit podmínky záchranného programu a nastoupit cestu ekonomické obnovy a zvýšení zaměstnanosti,“ uvedl Sobotka v prohlášení k výsledku řeckých voleb. 

Sobotka: Řada těžkých úkolů před Tsiprasem

Český premiér upozornil, že řecké problémy ovlivňují situaci i jinde. „Nedávný vývoj jasně ukázal, jak může nestabilita na jednom konci Evropy rozkolísat dění v ostatních zemích. Potřebujeme proto Řecko konsolidované a stabilní, které bude mít dostatek sil, aby zůstalo součástí eurozóny a bylo rovněž schopno přispívat k ochraně vnější hranice schengenského prostoru,“ upozornil Sobotka, který v ochraně vnějších hranic vidí jeden z hlavních problémů současné uprchlické krize.

Tsiprasovi popřál hodně úspěchů, poukázal ale na to, že svou zemi znovu povede v době značně nelehké – kvůli uprchlické krizi se stává podle Sobotky jeho pozice ještě komplikovanější. „Má tak před sebou řadu těžkých úkolů, které od něj budou i nadále vyžadovat silnou vůli a velké odhodlání,“ dodal Sobotka.

Kalousek: Stratég Tsipras to dokázal

Výsledek řeckých voleb okomentoval pro Blesk.cz i exministr financí Miroslav Kalousek. „Dovoluji si odkázat na svůj výrok, když pan premiér Tsipras vyvolal předčasné volby, tak jsem říkal, že to je odvážný a strategický krok, který dělá proto, aby si posílil pozici. A je evidentní, že tento odvážný a strategický krok mu vyšel na 100 procent,“ upozornil Kalousek.

V rozhovoru pro Blesk.cz v červenci označil Tsiprasův krok za politickou strategii načasovanou tak, aby si upevnil mandát a jako „pokus, jak vyčistit stranu od poslanců, kteří s ním politicky nesouhlasí“. SYRIZA se totiž dostala kvůli složitým vyjednáváním s EU a ústupkům, které Řecko muselo výměnou za pokračující finanční pomoc udělat, do vnitřních problémů. Z předčasných voleb by však opět mohla vyjít jednotná.  

 

Nad tím, co celkově přinese a případně změní další úspěch SYRIZY, se pozastavil i místopředseda TOP 09. „Očekával bych teď politiku velkých populistických slov a gest na straně jedné a na straně druhé velmi pragmatických kroků stoprocentně zadlužené země, která ve své hospodářské politice nemůže být suverénní, a Tsipras si to uvědomuje,“ dodal Kalousek.

Paroubek: Tsipras se mění. Už není agitátor

Expremiér Paroubek reagoval na výsledky v Řecku, kam rád s rodinou jezdí a kde vlastní prázdninovou vilu, na svém blogu na portálu Vaše Věc. "Bývalý a také budoucí premiér Tsipras se v průběhu léta rozhodl správně. Ve vlastní straně mu vyvstala silná vnitrostranická opozice s nesplnitelnými ultralevými požadavky, která by dříve či později zcela destabilizovala vládu Syrizy. Chtěl-li být do budoucna stále premiérem, musel udělat jedinou věc. Zbavit se tohoto batohu se zátěží. Bývalí radikálové ze Syrizy se stali velkými poraženými voleb. "

Paroubek upozorňuje, že Řecko pod Tsiprasovým vedením udělalo rozumné kroky, když kývlo na potřebné reformy výměnou za záchranný balíček. Ten ale jen odsunul problém řecké ekonomiky a schopnost Řeků splácet dluhy, nejásá Paroubek. Změnil se však i samotný Tsipras. "Tsipras se v průběhu své půlroční premiérské mise postupně přestal chovat tak, jak byl do té doby ve své politické kariéře zvyklý, tedy jako politický agitátor. Zvolna se mění na reformě-socialistického politika," míní někdejší předseda ČSSD a strany Lev-21, který však již odešel do politického důchodu.

Němci: Nasliboval modré z nebe a nesplnil nic

Na sociálních sítích pak na řecké volby reagovali i další politici. „Tsiprase čeká test rozvahy a vůle – vyhne se Řecko autoritářským tendencím?“ táže se na Twitteru Jiří Dolejš (KSČM). „Řekové dali Syrize a Tsiprasovi druhou šanci, EU a Německo se může těšit,“ hrál si hejtman Michal Hašek (ČSSD) na proroka.

Komentář Michala Haška k řeckým volbámKomentář Michala Haška k řeckým volbám | Facebook

Že v Německu nemají z druhé šance pro Tsiprase zrovna dvakrát radost, dokládá i reakce listu Die Welt. Překvapivě jasné volební vítězství Alexise Tsiprase má jen jeden závěr, a to že řečtí voliči chtějí být klamáni, uvedl list a dodal: "Alexis Tsipras zase jednou exceloval ve své parádní disciplíně: Naštval všechny ty, kteří ho měli za nezodpovědného populistu a kteří v neděli doufali v jeho porážku." Die Welt Tsiprase, který se nyní chystá sestavit nový řecký kabinet, zkritizoval i za jeho první období ve funkci premiéra. Voličům nasliboval modré z nebe a ve všech hlavních oblastech udělal pravý opak, pokračoval v kritice německý list.

Na to samé ostatně upozorňoval i europoslanec Jan Zahradil (ODS). "Řecké voliče té zemi tajně závidí kdekterý politik. Protože vítěz včerejších voleb nejen že nedodržel jediný předvolební slib, ale skoro všechny porušil. Stejně vyhrál," podotkl na Facebooku.

Europoslanec Zahradil na Facebooku o vítězství Syrizy v čele s lídrem Alexisem TsiprasemEuroposlanec Zahradil na Facebooku o vítězství Syrizy v čele s lídrem Alexisem Tsiprasem | Facebook

Druhé letošní řecké volby se však již raději obešly bez dalších obřích (a nesplnitelných) slibů Řekům, Tsiprasovu poměrně silnou pozici však potvrdily. Sám Tsipras na Twitteru reagoval na volební vítězství slovy: "S poctivostí a tvrdou prací budeme pokračovat v našem úsilí jménem pracujících tříd." Řešit chce prý dál problémy kolem řecké systematické korupce a chválil si silná mandát.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tgbg ( 21. září 2015 12:40 )

 To Tsiprase Řecko zničí úplně.

japos22 ( 21. září 2015 11:51 )

Vždyť Řekové můžou všichni odjet do Německa, tak v čem je problém?

egyptanka ( 21. září 2015 10:05 )

Kdo umí tak umí. Kdo umí houno,tak čumí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud