Kauza pošta: Choc i Čadek mohou být do dvou týdnů před soudem

27. 8. 2015
16:20

Úplatkářská aféra kolem zakázky pro Českou poštu se blíží k soudu. Policie už šlape na paty oběma hlavním aktérům - Kamilu Chocovi (ČSSD) i podnikateli Lukáši Čadkovi. Ti se měli domlouvat na korupci a zodpovídat se budou z nepřímého úplatkářství. Ve zkráceném řízení může případ zamířit k soudu už za dva týdny.

Obvinění podle Vrchního státního zastupitelství nepadla, ale Choc i Čadek se mohou u soudu zodpovídat už za dva týdny. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu totiž ve čtvrtek zahájil zkrácené přípravné řízení proti dvěma lidem v kauze České pošty. Podezírá je z nepřímého úplatkářství.

Na webu pražského vrchního státního zastupitelství to uvedl žalobce Zdeněk Matula. Jména obou aktérů vyplývají z kontextu.

Lukáš Čadek na kauzu upozornil, když si schůzku s Chocem nahrál na telefon. Kamil Choc po něm údajně chtěl třímilionový úplatek za urovnání sporu s poštou.

Peníze prý měly jít do pokladny ČSSD a přímo ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD), což strana i Chovanec odmítají.Státní zástupce uvedl, že jsou dva lidé podezřelí z nepřímého úplatkářství. Za tento trestný čin hrozí až dva roky vězení tomu, kdo úplatek poskytne, nabídne nebo slíbí, a až tři roky vězení tomu, kdo úplatek žádá či přijme.

Zdeněk Matula z Vrchního státního zastupitelství v prohlášení napsal, že kauza se řeší ve zkráceném přípravném řízení, což podle trestního řádu znamená, že muži nebyli obviněni a policie očekává, že je bude možné do dvou týdnů postavit před soud.

Podle Nadačního fondu proti korupci, který Čadkovi poskytl právní pomoc, je ale podnikatel obviněn. Blesku to potvrdil jeho ředitel Petr Soukenka.

Státní zástupce také v těchto dvou týdnech může s podezřelými sjednat dohodu o vině a trestu, navrhnout soudu jejich potrestání nebo případ odložit.Spor mezi podnikatelem a Českou poštou se týká zakázky, kterou Čadkova firma plnila pro Českou poštu v roce 2010. Z obchodu nakonec sešlo a podnikatel zkrachoval. V kauze padlo také několik trestních oznámení.

Kvůli úplatkům už Čadek podal trestní oznámení ve spolupráci s Nadačním fondem proti korupci, další směřuje přímo na Českou poštu a její zaměstnance v čele s ředitelem Martinem Elkánem. Stejně se zachovala i Česká pošta a Chovanec, kteří kvůli kauze rovněž trestní oznámení podali.

tomik007 ( 27. srpna 2015 17:14 )

 "PRIBRAMSKE PROPADLO" se pozvolna otevira...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa