„Babiš rád tančí na Bakalově podnikatelském hrobě,“ tvrdí hejtman

Babiš chce zrušit obchod, který je spojený s firmou z impéria Bakaly. Ministr financí se za to však dočkal i kritiky
Autor: ČTK, simao - 
25. srpna 2015
14:25

Andrej Babiš (ANO) chce zatrhnout podnikateli Bakalovi, aby odprodal pozemky za 200 milionů státu kvůli projektu nové průmyslové zóny v Karviné. Jenže to se nelíbí hejtmanovi Moravskoslezského kraje Miroslavu Novákovi (ČSSD). Podle něj Babiš rád tančí na podnikatelském hrobě Bakaly. Babišův postoj pak přímo znechutil ministr průmyslu Jana Mládka (ČSSD).

Ministrovi financí Andreji Babišovi se nelíbí již schválené usnesení vlády na odkoupení pozemků, na kterých by měla vzniknout průmyslová zóna Nad Barborou v Karviné. Členové vlády prý nebyli informováni o tom, že jde o pozemky firmy Asental Land z impéria Zdeňka Bakaly, která by vyinkasovala kolem 200 milionů korun.

Babiš chce usnesení nechat zrušit. „Jsem znechucen postojem pana místopředsedy Babiše. Tvrdím, že to bylo přijato s plným vědomím toho, že pozemky nakupuje Moravskoslezský kraj od firmy Asental,“ komentoval na ČT24 Babišův postoj ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Babišův postoj se pranic nezamlouvá ani hejtmanovi Moravskoslezského kraje Miroslavu Novákovi (ČSSD). Obvinil Babiše, že si dostatečně nestuduje materiály předložené na vládu. A zašel ještě dál. Babišovo stanovisko je podle něj populistické.

„Pan Babiš rád tančí na podnikatelském hrobě pana Bakaly. Pan Bakala je samozřejmě podnikatel, který nemá dobré renomé, pod to se i já podepíši. Že má pan Bakala špatnou pověst, je jedna věc, druhá věc je, že společnost Asental vlastní 4500 hektarů pozemků na Karvinsku, což jsou téměř veškeré nezastavěné plochy,“ řekl Novák.

"Devět ministrů české vlády nevědělo, že schvalujeme peníze, které poslouží firmě Asental. Já na to mám smsky, všech devět ministrů mi to potvrdilo. Já to považuji za skandální, že jsme se to dozvěděli z médií," rozhořčil se dnes opět ministr financí Andrej Babiš (ANO).

"Navíc tady máme negativní historické zkušenosti se zónami," dodal s tím, že bude chtít zítra na setkání vládní koalice po ministru průmyslu a obchodu Mládkovi vysvětlení.

Na mimořádné jednání se vydali i krajští radní. Ti schválili, že Moravskoslezský kraj zásadně nesouhlasí, aby vláda zrušila usnesení o podpoře výstavby nové zóny. Hejtman Novák pak důvody pro zrušení usnesení vlády označil za malicherné a nezodpovědné vůči obyvatelům regionu.

Hejtman odmítl, že kraj vládě tajil jakékoliv informace. „Pan ministr Babiš, stejně jako jeho kolegové, měl naprosto ucelené informace. Na základě připomínky, kterou dával Úřad vlády a která byla vypořádána, bylo zcela jasně v materiálu zřetelné, kdo je vlastníkem pozemků a jaké budou nabývací tituly,“ řekl Novák.

Podle hejtmana kraj nemohl průmyslovou zónu na Karvinsku umístit jinam, protože v místě neexistují další plochy, které by splňovaly takové parametry.

Primátor Karviné: Stále narážíme na firmy spřízněné s Bakalou

Stanovisko hejtmana plně podpořil i karvinský primátor Tomáš Hanzel (ČSSD). Vládě odeslal dopis, v němž jednoznačně odmítl Babišův návrh. Vhodné lokality pro menší průmyslové zóny prý hledají dlouhodobě. Má to ale háček.

„V podstatě nejsme schopni najít ucelený pozemek o velikosti 20 hektarů a více, který by odpovídal parametrům, které potřebujeme, a který by nenarazil na vlastnictví Asentalu, RPG, OKD nebo nějakých firem spřízněných právě s panem Bakalou,“ uvedl Hanzel.

Zóna je podle něj klíčovým projektem pro rozvoj celého regionu, přinese dva tisíce pracovních míst. „Všichni víme, že těžba (uhlí) bude postupně klesat a ubývat a do deseti let pravděpodobně úplně skončí. Pokud průmyslová zóna Nad Barborou nevznikne, tak tady vznikne obrovský problém. Odmítám být rukojmím ve hře nějakých populistických politických hrátek,“ uvedl Hanzel. Dodal, že kdo odmítne průmyslovou zónu, „odepisuje celý region“.

Plocha pro zamýšlenou průmyslovou zónu se nachází mezi Karvinou, Havířovem a Orlovou. Její rozloha je zhruba 95 hektarů, přičemž 95 procent pozemků patří společnosti Asental Land spojované s Bakalou. Výkup pozemků má stát 227 milionů korun a kraj je bude hradit z vlastních prostředků. Celkově má vznik zóny stát zhruba 1,2 miliardy. Vláda kraji v červenci přislíbila, že do zóny vloží až 750 milionů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

hejhej ( 26. srpna 2015 16:17 )

joudajoudovy: Vyžraný, umrkaný Novák se stará jenom o svoje "panděro".O kraj se nestarí, je to nejhorší hejtman kraje.

joudajoudovy ( 26. srpna 2015 09:13 )

hejtman novak je typisky ksichtik korupcika. co tento opoceny a vypapany ovar udelal pro najemniky bytu OKD? dle jeho vystoupeni v tv, veskere karvinske pozemky jsou prodane. jak je to mozne? proc si kraj tyto pozemky neponechal, kdyz se nich naleza prirodni bohatstvi? odpovim si sam, nekdo rad papa a leze zlozejum do analu, ze p.novaku? dobrou chut a spatne zazivani.

salto ( 26. srpna 2015 08:56 )

Na Bakalově skutečném hrobě by si zatančilo s chutí více lidí

moiaza ( 25. srpna 2015 18:53 )

 Zloděj Pepa nadává zloději Frantovi, že ukradl o 10kč vice.

tomik007 ( 25. srpna 2015 17:43 )

 TAKOVY DVA HEZKY KLUCI - oba jakoby utekli starymu Kockovi ze zamestni

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud