Zaorálek o zmizelých Češích v Libanonu: Únos je jen jedna z variant

Ministr zahraničí Zaorálek se snaží najít pětici unesených Čechů.  (Autor: archiv Blesku)
21. července 2015
11:30

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se sešel s krizovým štábem na ministerstvu zahraničních věcí, aby projednali pátrání po pěti Češích zmizelých v Libanonu. Po jednání vyzval všechny, kteří se z Čech chystají odjet do zahraničí – obzvlášť do podobných končin, jakými je Libanon – aby cestu dobře zvážili.

Zaorálek na tiskové konferenci řekl, že v souvislosti s pěti Čechy, kteří zmizeli v Libanonu, stát nikdo nekontaktoval. Nelze podle něj ani potvrdit, že jsou stále v Libanonu.

Je to především pět českých občanů, kteří jsou v nouzi. Je jedno, čím se zabývají, co dělají... Ta skupina (krizový štáb, pozn. red.) se schází, aby našla způsob, jak co nejrychleji zjistit, kde jsou, a vrátit je zpět. Vše ostatní je pro nás nadbytečné,“ řekl Zaorálek po jednání.

Dodal, že kdyby zmínil o mužích jakékoliv další informace, mohlo by se to obrátit proti nim. Nechtěl tedy komentovat ani průběh jednání krizového štábu.

Pětice mužů se pohřešuje od sobotního rána, kdy libanonská policie nalezla jejich taxi a osobní věci v údolí Bikáa u syrských hranic.

Únos? Možná ano, možná ne

„My a libanonské složky s únosem pracujeme jako s jednou z možností, ale je to jen jedna z variant,“ řekl ministr zahraničních věcí. 

Svět není bezpečný, cestu si rozmyslete

Bohužel svět kolem nás se mění, je nebezpečnější, než byl, a rizika jsou větší,“ upozornil po jednání krizového štábu Zaorálek. V této souvislosti také varoval před letním cestováním. Počet případů pohřešování Čechů v cizině podle ministra zahraničí může růst. Rizika jsou prý větší něž kdy dřív.

Česko na Blízký východ posílá dva experty kvůli lepší spolupráci s Libanonci při řešení případu. Poslechněte si, co ministr řekl novinářům:

Video Ministr zahraničí k uneseným Čechům: Možná ani nejsou v Libanonu! - Petr Soukup, Milan Kolář

tumajiri ( 26. července 2015 09:46 )

https://youtu.be/CVQWZto2sjE http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-uprchlicka-krize/330562/zeman-na-ceske-hranice-bude-muset-vyrazit- kvuli-uprchlikum-armada.html

tumajiri ( 26. července 2015 09:42 )

https://youtu.be/CVQWZto2sjE

zadnice ( 21. července 2015 17:22 )

Únos je jen jedna z variant, další může být, že "zmizeli" dobrovolně.

xindlceskej ( 21. července 2015 13:54 )

Můžeš být drzej jak chceš ale z toho smradlavyho panelaku kde vegetujes v te české zumpe stejně nikdy ten svůj hloupej nos nevystrcis

tomik007 ( 21. července 2015 13:41 )

Zdalipak je pustej zaoralek?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud