Úterý 5. prosince 2023
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Oblačno -4°C

Bělobrádek uctíval oběti odsunu: Filip to považuje za výsměch obětem

Bělobrádek uctíval oběti odsunu, Filip to považuje za výsměch obětem
Bělobrádek uctíval oběti odsunu, Filip to považuje za výsměch obětem  (Autor: archiv Blesku)
Autor: ČTK - 
19. července 2015
19:11

Vicepremiér a předseda vládní KDU-ČSL Pavel Bělobrádek při své pracovní návštěvě Bavorska uctil památku obětí násilí především jako předseda KDU-ČSL a jako křesťan. Sdělil to dnes na dotaz ČTK. Podle tamního tisku navštívil v Mnichově Sudetoněmecký dům, kde k uctění památky obětí poválečného odsunu Němců z Československa položil věnec. Jeho čin kritizuje vedení KSČM, naopak TOP 09 ho chválí.

„S premiérem jsme domluveni nebyli, uctil jsem památku obětí násilí především jako předseda KDU-ČSL a křesťan,“ napsal Bělobrádek v textové zprávě zaslané ČTK. Zdůraznil také, že Sudetoněmecké krajanské sdružení i jeho představitel Bernd Posselt již dříve učinili gesto a vzdali se majetkových nároků.

Předseda KSČM Vojtěch Filip uvedl, že pokud se Bělobrádek poklonil odsunutým sudetským Němcům, považuje to za neúctu a výsměch obětem druhé světové války. „Měl by (Bělobrádek) vzdát úctu těm, kdo položili životy za naši svobodu, a ne těm, kteří nadšeně vítali Hitlera,“ uvedl Filip. Bělobrádka na Facebooku kritizoval i předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Naopak místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek řekl ČTK, že jemu se Bělobrádkův krok jeví jako gesto smíření a má jeho podporu. „Toto gesto od místopředsedy vlády je na místě a myslím, že bychom měli hledat cestu k vzájemné komunikaci a definitivnímu smíření,“ řekl. „Je bohulibé a chvályhodné, uctí-li člověk nevinné oběti. Jako křesťan pak obzvláště, jsou-li oběťmi naší vinou,“ sdělil ČTK předseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Předseda KSČM Filip chtěl vědět, zda Bělobrádek postupoval se souhlasem předsedy vlády Bohuslava Sobotky. Podle europoslance ODS Jana Zahradila by měl premiér objasnit, zda Bělobrádek jednal se sudetskými Němci na základě své soukromé aktivity, nebo zda šlo o oficiální součást vládní návštěvy.

Mluvčí vlády Martin Ayrer sdělil ČTK, že Bělobrádkova cesta nebyla vrcholovou státní návštěvou, jejíž uskutečnění by schvalovala vláda. Proto se vláda ani nevyjadřovala k jejímu programu. „Pan Bělobrádek pana premiéra v Bavorsku v žádném bodu programu nezastupoval,“ uvedl mluvčí. Návštěva Sobotky v Bavorsku, která se plánovala na konec června, byla zrušena na žádost bavorské strany kvůli řecké krizi. Nyní se pro ni hledá nový termín, dodal Ayrer.

Bělobrádek uvedl, že jeho cesta měla především věcnou a odbornou rovinu, kdy jednal o spolupráci ve vědě a výzkumu. Setkal se se třemi bavorskými ministry a předsedou vlády také jako předseda strany. Probíral s nimi i další otázky, například migraci.

Podle sobotních informací regionálního deníku Oberbayerisches Volksblatt navštívil Bělobrádek jako vůbec první člen české vlády Sudetoněmecký dům v Mnichově, kde sídlí instituce Němců vysídlených z českých zemí. K uctění památky obětí poválečného odsunu Němců z Československa tam položil věnec, což list označil za „milník“ ve vzájemných vztazích někdejších krajanů. V domě sídlí například Sudetoněmecké krajanské sdružení, archiv, nadace, noviny či výzkumný institut Collegium Carolinum.

paralenka ( 30. července 2015 12:23 )

Můžete být konkrétní? Nějak netuším, o čem píšete! A to jsem na světě už pár desítek let. To mohu klidně napsat, že se živíte prostitucí a bude to stejné plácnutí do vody jako vaše!

tgbg ( 21. července 2015 09:30 )

Úhlavní kolaborant a ruský anální alpinista Filip zradil a prodal republiku do ruského otroctví. Měl by sedět v kriminále a ne se stále snažit k nám opět nacpat ruské okupanty.

eliska963852 ( 20. července 2015 23:41 )

Práskač Filip může akorát tak držet hubu.

tgbg ( 20. července 2015 19:50 )

Filip jak hlavní konfident a poskok RUSKA nechal Československo 23 let plenit a devastovat ruskými krvežíznivými okupanty. Jak může takový odporný kolaborant a zrádce českého lidu vůbec něco prohlašovat.

villi ( 20. července 2015 18:30 )

VŠAK NA BOHOSLUŽBÁCH UŽ VYBÍRAJÍ NA PROPAGACI ILEGÁLNÍCH ÚPRCHLÍKŮ !!! AMERIKA S FAŠISTICKOU MERKLOVOU MAJÍ ZASE RADOST !!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud