Kvóty pro ženy na vládě pohořely. Marksová kontrovala útokem na Jurečku

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) a šéf resortu zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL)
Autor: ČTK, kal - 
1. 7. 2015
12:40

Vláda ve středu odmítla návrh volebního zákona, který měl zvýšit zastoupení žen na kandidátkách pro sněmovní a krajské volby alespoň na 40 procent. Proti záměru ČSSD se postavili všichni ministři za hnutí ANO i KDU-ČSL, kteří myšlenku dlouhodobě odmítali. A lidovecký šéf resortu zemědělství Marian Jurečka hned uvedl na Twitteru: „Kolegyně Marksová vyhrožuje a očekávám i fyzický útok.“ Se smajlíkem, jak jinak.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) za vylepšení pozice žen dlouhodobě bojuje. S aktuálním návrhem na kvóty nicméně přišli její kolegové, ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier a šéf resortu vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD).

Cílem novely bylo podle předkladatelů větší zapojení žen do veřejného a politického života. Při posledních sněmovních i krajských volbách ženy tvořily čtvrtinu kandidátů, ve Sněmovně i krajských zastupitelstvech měly zhruba pětinové zastoupení.

Minimálně 40 procent pro každé pohlaví? ANO i lidovci řekli ne

Předloha proto stanovila, že muži a ženy by museli být zastoupení rovnoměrně na prvních dvou místech každé kandidátky. Pokud bude kandidátů nominováno více, „je každé pohlaví zastoupeno alespoň 40 procenty“, uváděla dále. Na kandidátních listinách by strany či hnutí musely podle návrhu nově uvádět také pohlaví svých adeptů na poslance či krajské zastupitele.

Návrh, pro který ve středu podle informací ČTK hlasovali všichni ministři za sociální demokracii, ale nenašel podporu u koaličních partnerů. „Nevidím důvod, proč bychom měli dělat nějaké kvóty pro ženy,“ řekl novinářům minulý týden vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Návrh je podle něj nesmyslný. Kriticky novelu hodnotil i lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka. „Budu proti, přijde mi to absurdní,“ uvedl.

A na Twitteru si Jurečka ještě přisadil. „Na diskusi o kvótách jsem odpověděl praktickým krokem. Otevřeli jsme na MZe školku. Soulad rodiny a kariéry v praxi, to skutečně pomůže,“ řekl, aby dodal: „Po odmítnutí kvót pro ženy na kandidátkách mně kolegyně Marksová vyhrožuje a očekávám i fyzický útok :-).“

Novela počítala také se sankcemi za nedodržení minimálního zastoupení mužů a žen, ovšem jen pro strany, které by se do Sněmovny či krajského zastupitelstva dostaly. Navrhovala jim snížit roční příspěvek za mandát o 30 procent, za poslanecký mandát tedy z 855 000 na 598 500 korun, za krajský mandát ze 237 500 na 166 250 korun.

Doporučujeme
Samo ( 11. července 2016 13:52 )

Je jako všichni socani. Před volbami slibovali, kolik dostanou důchodci přidáno. Po volbách skutek utek a to takovým způsobem, že přidávali nejméně z dosavadních vlád. Přidali 0,4 procenta, 1,6 procenta a 0,27 procenta - dohromady za 3 roky v průměru 300 korun s tím, že se vymlouvají na zákon, který přijala Nečasova vláda v době krize.

1912 ( 21. července 2015 19:48 )

TY VAŠE KVOTY JSOU LIDEM U P...!!JE ZAJÍMAJÍ DŮLEŽITĚJŠÍ VĚCI ABY MĚLI PÁCI ,VYŠŠÍ VÝDĚLKY NESTRÁDALI A NEMUSELI ŽIVIT TU SEBRANKU A ISLAMISTY CO SEM NATAHÁTE !!

tgbb. ( 1. července 2015 23:54 )

Marksová je blbka. Jako každý socan.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa