Přátelé Ruska na ambasádě: Dorazili Klaus, Semelová, Julča z metra, Škromach… A kdo další?

Autor: Jaroslav Šimáček - 
11. května 2015
14:26

Exprezident Václav Klaus se dle očekávání zúčastnil tradiční akce na ruském velvyslanectví v Praze. Zato Miloš Zeman si jej po cestě do Moskvy nechal ujít, stejně jako valná většina Sobotkova kabinetu. Jako jedny z mnoha však dorazily třeba Marta Semelová, Jana Bobošíková, v davu se objevila také Julča z metra. Pozvánku dostal i Tomio Okamura a další politici. Nechyběl ani hudebník Felix Slováček, který Rusko zkrátka rád.

Prezident Miloš Zeman o víkendu navštívil Moskvu, na ruskou ambasádu dnes nezamířil. Má na ní ostatně možná poněkud rozporuplné vzpomínky, po její návštěvě totiž následovala kauza "Viróza" a vrávorání a pocení se nad korunovačními klenoty.

O akci na velvyslanectví však jinak byl velký zájem. Proč? „Protože si myslím, že je dobré uctít památku těch, kteří položili život za svobodu Československa,“ odpověděla Blesk.cz při příchodu Jana Bobošíková. A dodala: „Budou hymny, budou projevy, budou vzpomínky.“ Takže žádné ženy, vodka, zpěv?

Také podle Tomia Okamury je především správné a slušné vzdát hold vojákům, kteří padli při osvobozování Československa. „Nemíchejme do toho cokoli jiného,“ upozornil Okamura a na dotaz Blesk.cz, proč se dle něj neúčastní více členů české vlády, odpověděl: „To, co dělá vláda, je jejich problém. Já mám nastudovanou historii a ta fakta, že téměř půl milionu ruských vojáků buď zemřelo, nebo bylo zraněno na našem území při osvobozování od nacismu tu prostě jsou... To, že tady nejsou vládní představitelé – asi neznají historii anebo se tváří, že ji neznají, ale v každém případě je to velké pokrytectví. Z členů Sobotkova kabinetu přišel Jan Mládek, který má za ženu Rusku Marii Chlusovou.

Video Bobošíková a rudá Marta: Miloš Zeman měl obdivovat marš ruských vojáků! - Tomáš Polák, Jan Jedlička

Také podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše jde o dobrou tradici. „70. výročí je prostě 70. výročí. Politické problémy, které dneska jsou, bych do toho netahal,“ pronesl a pokračoval do nitra ambasády. „Každý normální slušný člověk si váží všech padlých rudoarmějců a dalších obětí druhé světové války a myslím si, že každý by měl uctívat 9. květen a tyto oběti,“ doplnila pro Blesk.cz komunistická poslankyně Marta Semelová.

Na dotaz, jak vidí cestu Miloše Zemana přímo na přehlídku do Moskvy, která se o víkendu odehrála, Semelová dodala: „Podle mého názoru je to správné, že pan prezident byl v Rusku, trošku se mě dotklo to, že nebyl přítomen také přehlídce v Moskvě. Myslím si, že by tam měl být.“ Na ruském velvyslanectví však nechyběli ani další členové KSČM, třeba europoslanec Miloslav Ransdorf.

Z dalších politiků přišli třeba senátor Zdeněk Škromach, šéf SPO Jan Veleba, exministři zahraničí Cyril Svoboda a Jan Kohout či bývalý šéf vnitra Martin Pecina. Celkem dorazily stovky hostů. Mezi nimi i exprezident Václav Klaus.

Dorazila Julča z metra

Vedle politiků však přišly i celebrity z hudební oblasti – houslista Václav Hudeček či saxofonista Felix Slováček. Na dotaz, proč přišel, Slováček pro Blesk.cz lakonicky odpověděl: „Protože je tady sláva... Já se starám o muziku a politika je mi úplně cizí. Jezdím do Ruska, mám tam s Alexandrovcema spoustu koncertů a mám to tam rád.“

Kdo však poslal pozvánku Julii z metra, poněkud šílené cestující z pražské MHD, která proslula videem, na kterém si stěžuje, že má právo sedět, je otázkou. Ani ta však v davu mířícím na ruskou ambasádu nechyběla.

Video Rudý šok: Konec války slavila s Rusy i Julča "mám právo sedět" z metra! - Tomáš Polák, Jan Jedlička

Hamáček varoval před přepisováním dějin

Jak upozornila Jana Bobošíková, na proslovy na ruské ambasádě skutečně došlo. Měli je šéf Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) i ruský velvyslanec Sergej Kiseljov. Hamáček v projevu upozornil, že letošní oslavy konce druhé světové války se odehrávají v atmosféře napjatých vztahů mezi Západem a Ruskem kvůli konfliktu na Ukrajině. Kvůli němu nejsou podle něj nejlepší ani současné česko-ruské politické vztahy. Uznání a vděčnost sovětským vojákům za osvobození Československa ale podle šéfa Sněmovny přesahují čas. „Je třeba odmítnout všechny hloupé snahy o přepisování dějin a bourání pomníků,“ zdůraznil Hamáček.

 

..krakonos500 ( 14. května 2015 01:51 )

Levácká sebranka odporná již od pohledu i charakterem.

tgbg ( 12. května 2015 09:55 )

Agenti KGB a podporovatelé fašizmu v celé své kráse. Hlavně perokrad.

bissla ( 12. května 2015 08:38 )

Znáte to : vrána k vráně.. Já mám tahle usvědčující fota náhodou moc rád. Třeba před volbami je dobré přehlédnout zpětně galerii, aby se jeden nesek´. Např. Hudečkovou jsem zatím do téhle sebranky nezařazoval.

217radi ( 11. května 2015 20:17 )

ano Baliku,bohuzel ve skole pri vyucovani jich spousta asi schazela!!

eliska963852 ( 11. května 2015 20:00 )

Klaus, Semelová, Julča z metra, Škromach, Bobo....slušnej výkvět.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud