Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, bouřka 21°C

Poslanci schválili 150 km/h na některých dálnicích! Jsou řidiči připraveni na vyšší rychlost?

Měření rychlosti na dálnici D1
Měření rychlosti na dálnici D1  (Autor: Foto Blesk - Jiří Čada)
Autor: ČTK, simao - 
29. dubna 2015
13:00

Poslanci schválili návrh, že si na některých českých silnicích budou moci řidiči více přišlápnout na plyn. Konkrétně 150 km/h na některých úsecích dálnic a 110 km/h na vybraných silnicích první třídy. Kde řidiči budou moci zrychlit, to však budou určovat ministerstvo dopravy, v druhém případě pak kraje. Zákon ještě musí projít senátem a poté poputuje na stůl prezidentu Zemanovi. Ministr dopravy ze schválení příliš nadšený nebyl…

Na vybraných úsecích dálnic by mělo být možné zvýšit za příznivých technických a stavebních podmínek povolenou rychlost až na 150 km/h. Schválila to sněmovna v novele zákona o pozemních komunikacích. Ministr dopravy Dan Ťok s tím nesouhlasil. Také na vybraných silnicích první třídy by se mohla rychlost zvýšit z 90 na 110 kilometrů v hodině. Novelu musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident.

Zvýšení povolené rychlosti na některých úsecích dálnic až na 150 km/h obsahuje schválený pozměňovací návrh poslance ODS Ivana Adamce. „Neznamená to automatické zvýšení, je to pouze možnost,“ zdůraznil Adamec. Zvýšení rychlosti by bylo podle něj možné povolit pouze za dobrého počasí a nízké intenzity dopravy a signalizovat ho budou elektronické značky. Týkat se bude především nově vybudovaných úseků dálnic s nízkou dopravní zátěží, odpovídajícím povrchem a dostatečným rozhledem.

Jako příklad vhodných úseků uvedl Adamec dálnici D1 mezi Lipníkem nad Bečvou a Ostravou nebo mezi Vyškovem a Kroměříží. Dalším takovým úsekem by mohla být D11 mezi Poděbrady a Hradcem Králové nebo část D3.

Ministr upozorňuje: Dálnice nejsou připraveny

Zvýšení rychlosti by vždy muselo povolit ministerstvo dopravy, které se ale k návrhu stavělo odmítavě. Ministr Dan Ťok upozorňoval například na to, že dálnice jsou projektovány na rychlost 130 km/h nebo že by bylo nutné prodloužit připojovací pruhy.

Již před hlasováním Ťok avizoval, že návrh nepodpoří. „Nejen naše dálnice (možná ani řidiči) nejsou připraveny na rychlost 150 km/hod,“ napsal ministr na Twitteru. „Nedáváme úplně dobrý precedent,“ řekl Ťok po odhlasování návrhu s tím, že stanovisko ministerstva nebylo souhlasné. „Naším záměrem nebylo zvýšit rychlost na dálnicích na 150 km/h a doufám, že se to ve velké míře nerozvine,“ uvedl na tiskovce Ťok.

Návrh takzvaného vymezení kategorií a tříd dálnic a silnic počítá také se zrušením kategorie rychlostní silnice, které laická veřejnost zaměňuje za dálnici a které se nově stanou dálnicemi druhé třídy. Už nyní je na nich maximální povolená rychlost 130 km/h, takže reálný dopad pro řidiče to mít nebude.

110 km/h bude povolovat kraj

Pro motoristy je tak důležitější rozdělení silnic první třídy na dvě kategorie. V úsecích, které jsou směrově oddělené, by zákon umožnil povolenou rychlost zvýšit o 20 km/h na 110 km/h. Povoloval by to kraj. U silnic, kde mezi směrovými pruhy svodidla nebo jiný zádržný systém není, bude ponechána maximální rychlost 90 km/h.

Předloha má také pomoci zlepšit ochranu silnic a usnadnit obcím nakládání s odtaženými vozidly, ke kterým se majitelé nehlásí. Nově by obce mohly prodávat odtažená vozidla, o která se v šestiměsíční lhůtě po oznámení o odtahu jejich majitelé nepřihlásí.

Novela také ze zákona vypouští možnost zavést elektronické dálniční známky místo dosavadních papírových, které se tak budou moci používat i po 1. lednu příštího roku. Vláda uvádí mimo jiné, že to ušetří peníze za zavedení elektronického systému. Poslanci také schválili návrh Daniela Korteho (TOP 09 a Starostové), který upravuje text na některých dodatkových tabulkách. V současné době na něm stojí „Mimo dopravní obsluhy“. Korte tvrdí, že je to gramaticky špatně. Místo toho má být nově na tabulkách napsáno „Mimo dopravní obsluhu“. Nejdéle pět let ale bude možné používat tabulky se starým textem.

lobotom ( 30. dubna 2015 10:48 )

Děti snad neprodukují odpady? A hlavně od těch nejmenších ty hnusný jednorázový pleny.

lobotom ( 30. dubna 2015 10:41 )

Tak co sem s tím lezeš?

valdom_hayzle ( 29. dubna 2015 21:36 )

Na těchto článcích je zbytečné někomu něco vysvětlovat. Chtěl bych vidět většinu diskutérů se svým keplem na startovní čáře, to opravdu musí být přehlídka vozidel Pak se nedivím že je pro ně 130 nadzvuková rychlost a jízda po dálnici průlet hvězdokupem

slunicko.41 ( 29. dubna 2015 19:28 )

Ja nemachruju. Jen rikam, ze jezdit po Bavorsku po dalnici je pohoda. Do byvaleho vychodniho Nemecka neni duvod jezdit. A klidne budu ceska prodavacka v nemeckem obchode, nez ceska prodavacka na pracaku nebo v obchode v Cechach. To, co si muzu dovoloit tady, to bych v Cechach nikdy nemohla. A uz nehodlam obracet kazdou korunu nebo zadonit a zebrat o praci na UP.

gabreta ( 29. dubna 2015 19:21 )

Nemachruj Česká prodavačko, která se cítí bejt Němkou s Mazdou. Zkus si projet dálnici od Straubingu na Pasov a vypadnou ti blomby ze zubů! Ne všude v Německu jsou dálnice dokonalý. Já mám Volvo a ani to nepobere ty nerovnosti na některých Německých dálnicích a musíš dát nohu z plynu a jet rychlostí jako u nás na D1!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa