Neděle 16. května 2021
Svátek slaví Přemysl, zítra Aneta
Oblačno, déšť 16°C

Nadlidi si udělali volno: Velký pátek má být svátek, navrhují lidovci

Poslanecká sněmovna
Poslanecká sněmovna  (Autor: Foto: Marcel Mihalik, archiv)
Autor: simao, ČTK - 
1. dubna 2015
11:51

Velikonoce se blíží a s nimi i Velký pátek, připomínka Ježíšova ukřižování. Poslanci se přitom rozhodli, že si na tento den udělají volno. A lidovci přišli s návrhem, aby byl Velký pátek státním svátkem pro všechny.

Pro svůj záměr chtějí lidovci získat podporu všech stran ve Sněmovně. „Velký pátek byl jako svátek zrušen v 50. letech na počátku komunistické totality. Chtěli bychom se vrátit k tomu, co tu bylo a co si myslíme, že by bylo dobré,“ uvedl šéf lidoveckého klubu Jiří Mihola.

Parlament o zařazení dne ukřižování Krista mezi státní svátky jednal už několikrát, zatím bez výsledku. KDU-ČSL podle Miholy sice vnímá, že velká část obyvatel země je bez vyznání, den volna se dá ale prý chápat i jako opatření na podporu rodinného života. „Není mnoho dní, kdy rodina může být pohromadě. Od čtvrtka do pondělí jsou navíc školní prázdniny,“ uvedl šéf klubu KDU-ČSL.

Podle lidovců ministerstvo financí spočítalo, že by den volna ekonomiku připravil o 0,4 procenta ročního reálného hrubého domácího produktu. Mihola ale míní, že by dopad v praxi byl menší. Podotkl, že v ČR připadá řada svátků na víkend, země má tak prý volných dní o něco méně než jiné státy. KDU-ČSL chce pro svůj návrh hledat podporu u všech stran ve Sněmovně.

Vedení dolní komory se už teď shodlo na tom, že letos v den Ježíšova ukřižování poslanci jednat nebudou. Lidovci to vidí jako první krok k tomu, aby jejich budoucí návrh uspěl. Hnutí ANO však podle předsedy svého poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka chce, aby si zákonodárci volný páteční den nahradili a napracovali ho. „Na volno jsme přistoupili. Ale to, co ztratíme v pátek, bychom chtěli nahradit v příštím týdnu,“ uvedl Faltýnek.

Šéf opoziční ODS Petr Fiala nepovažuje záměr zařadit Velký pátek mezi státní svátky za „nepřípadný“, diskusi si dovede představit. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura řekl, že je ochoten se pod návrh zákona jako spoluautor podepsat. Odhaduje, že by většina poslanců strany zvedla ruku pro. Podle šéfa klubu ČSSD Romana Sklenáka se zdá, že myšlenku podporuje i většina zákonodárců ČSSD. „My jistě nebudeme mít závazné hlasování… Je to svátek v řadě okolních zemí, velikonoční pondělí je svátek, je možné jistě mít i pátek,“ uvedl Sklenák. Velký pátek je státní svátek například v Německu, Rakousku, na Slovensku či ve Skandinávii.

4858 ( 24. června 2015 16:12 )

Co potom je PAMÁTKA ZESNULÝCH slavní lidovci a vládo.....šašci!!!!!!!Vy nemáte tatínky,maminky,dědečky,babičky nebo co si o sobě myslíte,podívejte se na sebe do lesklé výkladní skříne jak vypadáte a jak tady dlouho budete !!!!!

salto ( 1. dubna 2015 17:21 )

Proč se o tom vůbec píše? Vždyť nadlidi si udělají volno kdy chtějí

zadnice ( 1. dubna 2015 13:54 )

Nadlidi? Snad arogantní a namyšlená ho.vada, kterým jsou občané u pr..ele!!!

wolf66 ( 1. dubna 2015 13:23 )

Za komára se zdrhalo z práce každý pátek a ne jenom na Velký pátek.At žije vandr.

hemis ( 1. dubna 2015 12:34 )

Nejen nadlidi, ale taky jejich nadrodiny....rodiny normálních lidí totiž nechtěj bejt pohromadě, pouze jejich-----bože, to sou výplody chorých hlav!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa