Semelová chce sundat Havla: Nenávistná žena s nenávistnou rétorikou, říká ředitel DOX

Autor: Jaroslav Šimáček - 
20. února 2015
18:28

Marta Semelová (KSČM) svým požadavkem na sundání portrétu Václava Havla z fasády Národního muzea vyvolala opět vlnu kritiky. Blesk.cz oslovil představitele centra, ve kterém se nápad takto vystavit foto prvního českého prezidenta zrodil. Ředitel DOX Leoš Válka „rudou poslankyni“ nešetří. Jde podle něj o nenávistnou ženu, a navíc ze zločinecké organizace!

Poslankyně Semelová se pro sundání portrétu Václava Havla z budovy Národního muzea vyslovila na jednání pražského zastupitelstva. „Žádám jeho odstranění,“ prohlásila Semelová a portrét od Havlova dvorního fotografa Oldřicha Škáchy na zdi národní kulturní památky označila za nevhodný.

„Tato žena vděčí za svobodu slova, které se teď těší, panu Havlovi,“ upozornil přes Blesk.cz na dálku Semelovou ředitel a zakladatel Centra současného umění DOX Leoš Válka. Tedy šéf instituce, kde se nápad na umístění portrétu Havla na nepřehlédnutelný vrchol Václavského náměstí zrodil. „To, že jeho portrét přechodně zakrývá kulturní památku, tak to je kulturní památka, která na sobě nese stopy po ostřelování sovětskými tanky z roku 1968, takže vlastně zakrývá tyto stopy. To je něco, co by si mohla uvědomit,“ řekl Blesk.cz Válka. 

Samotnou Semelovou ředitel uměleckého centra nešetří. „Je to nenávistná žena s nenávistnou rétorikou, reprezentující zločineckou organizaci dle zákona č. 198 / 1993 Sb. ze dne 9. 7. 1993, což je zákon o protiprávnosti komunistického režimu a odporu proti němu,“ míní Válka. Portrét Havla, který byl na muzeum umístěn při příležitosti výročí sametové revoluce, by podle něj měl viset na současném místě do 21. března. Alespoň tak byla uzavřena smlouva s Národním muzeem. Celá záležitost přitom byla konzultována i s ministerstvem kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) a památkáři.

Martu Semelovou se Blesk.cz pokusil kontaktovat, bohužel bez úspěchu. Šéfka pražských komunistů přitom v minulosti vyvolala řadu vášnivých reakcí i svými dalšími vyjádřeními. Především slovy o popravené právničce Miladě Horákové, oběti komunistického režimu. „Komentář k Miladě Horákové byl naprosto nemístný. Ukazuje, že se (u M. Semelové) jedná v podstatě o patologické rysy. U Milady Horákové opravdu není pochyb, že to byla justiční vražda a tragický omyl. Je to něco, za co se stydí i ti nejotrlejší komunisté. Tam ta kombinace takové osobnosti, jako byla Milada Horáková, a zločineckého bezpráví je tak do očí bijící, že se i komunisté lehce zardí... Paní Semelová to nechápe ani v této úrovni. To se nedá nazvat jinak než patologickým pohledem na věc,“ tvrdí ředitel Centra současného umění DOX.

Válka: Výstava oslavující KLDR je perverzní

Právě pražští komunisté přitom ve svém sídle nedávno uspořádali fotografickou výstavu, která velebila „blahobyt“ v Severní Koreji a na kterou Blesk upozornil. „Výstavu oslavující ‚úspěchy‘ Severní Koreje jsem zaregistroval. V podstatě je to perverzní a za hranicemi lidského chápání. Informace o KLDR jsou obecně známé – tábory, v nichž žijí a umírají celé generace rodin, režim, který nedokáže uživit své občany, aby neumírali hlady. Jestli toto je režim, který si komunisti berou za vzor, a někdo má dojem, že bychom se mohli učit od nich, tak to je prostě příšerné,“ dodal pro Blesk.cz Leoš Válka, který se v polovině 90. let vrátil do Česka z australského exilu, kde vybudoval firmu na výškové práce. A který se rozhodl splnit svůj „kapitalistický“ sen. Otevření úspěšné soukromé galerie.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

villi ( 9. ledna 2016 18:47 )

AŤ ŽIJE KSČM !!! KSČM JE PRAVDA !!! KDO NECHCE SLYŠET PRAVDU JE ZLOČINEC,ROZVRACEČ A VLASTIZRÁDCE !!! DANĚ,PRÁCI,ŽIVOTY A JISTOTY VÁM NEBEROU KOMUNISTÉ !!! CHCETE SI DÁL UTAHOVAT OPASKY???

harcer ( 7. června 2015 12:06 )

Nevím o tom že by jsme byli zadluženi a přitom republika rozkradena.Rusáci nám ani tolik nerozkazovali co sku..ený Brusel.A také nám tu násilím necpali žádné cizince.Za to může také chrchloš.

harcer ( 7. června 2015 12:01 )

jeden za 18.druhý bez 2.za 20.

harcer ( 7. června 2015 11:59 )

Pokud by ho vyvěsili ještě když žil

mirkazam ( 7. června 2015 10:33 )

Zavání to opravdu ,,kultem osobnosti ". Kde všude chtějí Havla vyvěšovat a velebit ?? Letiště,lavička,teď velkoportrét na muzeu,no nevím že by vlez***kování ???

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud