Zeman zase kritizoval Peroutku: Vychvaloval prý Hitlera!

19. 2. 2015
21:20

Prezident Miloš Zeman opět kritizoval Ferdinanda Peroutku. Po okupaci Československa v dubnu 1939 prý vychvaloval Adolfa Hitlera jako velkého vůdce německého národa. Pokud by prý podle Zemana mlčel, zůstal by objektivním novinářem. Zeman to dnes řekl na besedě s občany v Trutnově.

Prezident Peroutku kritizoval již před časem při projevu o holokaustu, kdy mu připsal sporný článek o Hitlerovi. Peroutky si ale stále váží jako velkého novináře, řekl dnes.

Zeman Peroutkovi před třemi týdny připsal stať s názvem Hitler je gentleman v časopisu Přítomnost. Existenci článku už dříve zpochybnil jak historik Petr Zídek, tak Společnost Ferdinanda Peroutky. Prezident na jeho existenci ale trvá, najít článek dostal za úkol jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman je přesvědčen, že se mu podaří článek objevit. „Dokonce, protože mám fotografickou paměť, vím, že ten článek je na levé straně v dolní polovině,“ řekl dnes Zeman. „Celý problém je v tom, že já jsem Peroutkovu Přítomnost v univerzitní knihovně četl v těch svázaných ročnících asi čtvrt roku, takže si dovedu představit, že mluvčímu, který má i jiné povinnosti, to potrvá řekněme také určitou dobu, ale protože věřím svým očím, tak není problém, abych nepochyboval o tom, že článek najde,“ dodal.

Podle něj se nyní našly i jiné Peroutkovy články. „Já bych citoval článek z dubna 1939, kde Ferdinand Peroutka zhruba měsíc po vyhlášení protektorátu píše o tom, že Adolf Hitler, velký vůdce německého národa, největší z Němců, vstoupí do Valhally (mytologická síň padlých) německých dějin,“ poznamenal. „To kdyby mlčel, protože chápu, že v té době už nemohl psát proti Hitlerovi, tak by zůstal objektivním novinářem, ale tento tento článek vedle článků jiných, které teď nechci citovat, bohužel i pro mě samotného kreslí Ferdinanda Peroutku poněkud v jiném světle, ale přesto si ho vážím jako velkého novináře, o němž jsem se domníval, že uklouzl jednou článkem Hitler je gentleman. Teď vidím, že těch uklouznutí bylo zřejmě několik,“ řekl dnes Zeman.

Ovčáček v úterý na tiskové konferenci citoval z dalších článků, ve kterých měl Peroutka psát o oslavě Hitlerových narozenin nebo o dobové ústavě nadiktované Hitlerem prezidentu Emilu Háchovi.

Historik Zídek i Společnost Ferdinanda Peroutky zpochybnili i další část Zemanova lednového projevu k výročí holokaustu, v níž Peroutkovi připsal citát „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“. Společnosti rovněž vadí, že dal známého novináře, který byl za druhé světové války vězněn v koncentračních táborech, do souvislosti s fascinací intelektuálů nacismem. Prezidenta vyzvala, aby svá slova doložil, nebo se omluvil. Zeman to ale odmítl a na svých výrocích trvá.

tgbg ( 20. února 2015 07:59 )

Náš prezident si bude s tím ruským dobře rozumět. Jeden dement, druhý autista.

rudyptak48 ( 19. února 2015 23:50 )

Pasáček vepřů Zeman, opět háže perly sviním... co jiného říct na jeho neustále výroky chorého mozku.... KURVA PREZIDENT = KURVA POLITIK Kdo dvakrát lhal ti, zalže ti znova, kdo dvakrát podvedl, podvede zase. Hovězím zvykem kráva se chová, vepřové způsoby má jenom prase. Kdo heslo má v krvi „Co můžeš – urvi“, kurvil se vždycky a zase se zkurví....

ocasqqq ( 19. února 2015 23:22 )

Lepší než bezdomovecky česky ***....Který študoval a 1000 krát se mu to vrátilo!!!!

tupka.jentakjen. ( 19. února 2015 22:52 )

Pěvci malá bambini-vogťáčata

z.krahulec ( 19. února 2015 22:28 )

Pane prezidente, co to učíme děti?? koukněte!! reagoval vteřinový, děs vterinovynick:Obama má pravdu, i naše děti se ve školce a školách učí kdo je Alláh a že je to nejmoudřejší a největší stvořitel- https://www.youtube.com/watch?v=KYikHS1am9I

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa