Obama se na moskevskou přehlídku podívat nepojede: Zeman a Kim Čong-un však ano!

Autor: ČTK - 
10. února 2015
09:09

Americký prezident Barack Obama se nechystá do Moskvy na květnové oslavy 70. výročí vítězství v druhé světové válce. Uvedl to Obamův bezpečnostní poradce Ben Rhodes. „Nečekám naši účast na úrovni hlavy státu. Prezident Obama neplánuje cestu do Moskvy,“ řekl Rhodes.

V současnosti jsou vztahy mezi oběma velmocemi velice napjaté kvůli konfliktu na Ukrajině. Naposledy přijel americký prezident na moskevské oslavy v roce 60. výročí konce války, ale na rozdíl od Obamy měl tehdy George Bush mladší dosti dobré vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Obama chyběl i na loňské zimní olympiádě v jihoruském Soči.

Nicméně Putinův poradce Jurij Ušakov koncem prosince potvrdil, že Rusko pozvalo amerického prezidenta Obamu, spolu s množstvím jiných hlav států. „Samozřejmě (...) zveme všechny země protihitlerovské koalice, naše spojence, naše nejbližší a nejvlivnější partnery (...),“ řekl Ušakov.

Účast na moskevských oslavách zatím potvrdily více než dvě desítky hlav států, údajně včetně severokorejského vůdce Kim Čong-una. Pozvání do Moskvy přijal podle svého mluvčího i český prezident Miloš Zeman.

Rusko slaví každý rok vítězství ve druhé světové válce 9. května, protože německá kapitulace byla podepsána pozdě v noci 8. května v Berlíně, kdy už v Moskvě bylo vzhledem k časovému posunu 9. května. Pro Rusy jde o příležitost k pořádání grandiózních přehlídek na moskevském Rudém náměstí, předvádějících vojenskou sílu současného Ruska.

Avšak březnová anexe Krymu a krvavý konflikt mezi proruskými separatisty a ukrajinskými vládními silami na východě Ukrajiny vyvolal nejhorší krizi ve vztazích mezi Ruskem a Západem od konce studené války. Putin loni slavil výročí 9. května i na Krymu, kam přiletěl po moskevské přehlídce.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

meverickx ( 12. března 2015 17:33 )

Bravo ,, nejlepší český prezidente ,,,, .. máte můj dík za to ,že nejste podělaný pro Americký agent jako většina našich politiků ,..,

meverickx ( 12. března 2015 17:32 )

Žádný jiný národ by nevydržel takové muka ,které si zažili Rusové než svojí vůlí a nezlomnou hrdou povahou otočili vývoj druhé světové války ,.., Každý podělaný čech by hned přešel na druhou stranu s rukama nad hlavou ,.,. Díky sovětským vojákům tady dnes nejméně polovina z vás by nebyla a nemohli by jste tady psát své bláboly o zlém Putinovi ,.., Mižná ano ,ale v Němčině

inteligentninazor ( 19. února 2015 20:50 )

 Se nedivím ze se Obamovi nechce, vždyť je to cerny de.bil který si v bílém dome natáčí propagační videa kde zpívá s kapelou a mezinárodní zalezitosti jsou mu ukradeny. Vzdyt se má dobre, hamburgery a cocacoly má dost, navíc proc by slavil konec války když mezitím zakládá svátky nové. Rozdíl mezi východem a zapadem? Východ slaví konec války a západ její začátek, však víte co Obama zrodil když ozbrojil lidi ze kterých se vyklubaly islamisti USA zbraně proti USA zbraním!

kobyla1 ( 10. února 2015 12:59 )

kobyla1 ( 10. února 2015 12:59 )

Ten zas.ranej negr z bílé chýše fašismus podporuje kde se dá, tak tam vlastně nemá co děla ksindl ušatej

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud