Končí šéfka Nejvyššího soudu: Koho Zeman jmenuje místo Ivy Brožové?

Změna u Nejvyššího soudu: Končí předsedkyně Brožová. Zeman jmenuje za jejího nástupce soudce Šámala  (Autor: ČTK)
Autor: simao, ČTK - 
20. ledna 2015
12:00

Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová se rozhodla rezignovat. Prezident Zeman na její místo již tento týden jmenuje dlouholetého soudce Pavla Šámala. Oznámil to dnes na pravidelné tiskovce mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Důvod? Prý důchodový věk Brožové.

Šéfka Nejvyššího soudu rezignuje ve středu, oznámil Ovčáček, jejího nástupce, experta na trestní právo a dlouholetého soudce Nejvyššího soudu Šámala, přijme Zeman již ve čtvrtek. „Pokud se jedná o motivy, tak je to především otázka na paní doktorku Brožovou,“ uvedl Ovčáček.

Podle mluvčího Nejvyššího soudu je důvodem rezignace Brožové důchodový věk. Předsedkyně chce zároveň vyjít vstříc dalším změnám ve vedení soudu. V souvislosti s novelou zákona o soudech a soudcích totiž končí mandáty předsedům trestního i občanskoprávního a obchodního kolegia.

„Z hlediska ústavního umožním svým krokem jmenování předsedů Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu dvěma různými prezidenty,“ uvedla Brožová.

Brožová vede Nejvyšší soud od roku 2002, dokázala odrazit pokus o své odvolání tehdejším prezidentem Václavem Klausem a ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem. Zastal se jí Ústavní soud, kde dříve také působila. Dnes Brožová poděkovala všem, kteří se zasadili o prosazování práva, které dle ní není pouhou sofistikovanou interpretací zákona, ale směřuje k naplnění ideálu spravedlnosti.

ninka64 ( 22. ledna 2015 00:24 )

 Dnes Brožová poděkovala všem, kteří se zasadili o prosazování práva, které dle ní není pouhou sofistikovanou interpretací zákona, ale směřuje k naplnění ideálu spravedlnosti. ...TAK PANÍ BROŽOVÁ K TOMU MÁ TATO ZEMĚ HODNĚ, ALE OPRAVDU HODNĚ DALEKO!!!!!

ninka64 ( 22. ledna 2015 00:21 )

Strašně jsem se pobavila soptěním Blažka. Ten by úplně nepříčetný, čeho se bojí? Jeho působení na ministerstvu byl jeden velký skandál. Hlavně to, jak podepsal Klausovu sprostou amnestii pro všechny rozkrádače státu.

1912 ( 21. ledna 2015 07:49 )

Proto se ta politická mafie o ODS tolik ozývalao jejím odchodu asi měla důvod ?????

tomik007 ( 20. ledna 2015 19:27 )

soudni system byl zcela paralyzovan - uvidime zde se neco zmeni...

tomik007 ( 20. ledna 2015 19:26 )

A ja uz doufal ze tam da Šamana

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud