Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Polojasno 21°C

Babiš: Sobotka při jednání o mzdách poslanců podrazil koalici

Autor: ČTK, lm - 
7. prosince 2014
15:43

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podle ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše při jednání o platech zákonodárců podrazil koalici, své poslance i opozici. Choval se absolutně populisticky, řekl dnes Babiš v Otázkách Václava Moravce na ČT.

Babiš zopakoval svůj názor, že sociální demokracie nechtěla řešit zvyšování platů před komunálními volbami, protože se prý vždy chová podle voleb, a tak se věc začala řešit pozdě. Na koaliční radě 12. listopadu podle něj premiér uvedl, že si představuje růst platů ústavních činitelů v příštím roce mezi 3,5 a 26 procenty a pověřil předsedy koaličních klubů, aby to projednali s opozicí.

Sněmovní rozpočtový výbor se pak dohodl na růstu platů o 14,4 procenta. "A potom se stalo něco neuvěřitelného, protože 22. 11. zasedalo předsednictvo ČSSD, na kterém pan premiér navrhnul, že to zvýšení je nepřijatelné a stal se bojovníkem proti zvýšení platů, tudíž podrazil koalici, své poslance, opozici a choval se absolutně populisticky," uvedl Babiš. Postěžoval si také na to, že o tom jako koaliční partner nebyl informován.

Sobotka Babišovo tvrzení popírá. Na všech jednáních o platech prý zastával názor, že mzdy ústavních činitelů nesmí růst rychleji než platy zaměstnanců veřejného sektoru. Sám pak hlasoval pro zhruba tříprocentní nárůst. "Andrej Babiš při hlasování ze Sněmovny utekl, takže veřejnost opět nezná jeho názor. Kdyby utekli všichni, tak jako pan Babiš, platy poslanců by vzrostly od nového roku o 26 procent. Poslanci ANO verbálně prosazovali další zmrazení platů. Každý si může udělat názor, co je větší populismus," napsal Sobotka ČTK.

"Jako premiér jsem dostál své odpovědnosti, od problému neutekl a prosadil spolu s poslanci ČSSD řešení, které je systémové a uměřené," dodal ministerský předseda.

Po dlouhých debatách se nakonec v pátek poslanci dohodli na tom, že by jim od ledna měli vzrůst platy zhruba o tři procenta. Základní plat poslance a senátora by se zvýšil o 1700 na 57.600 korun. V dalších letech mají platy zákonodárců dále stoupat. Platová předloha, která řeší i soudcovské platy, míří k posouzení do Senátu. Premiér Sobotka věří, že s normou nebude mít problém ani prezident Miloš Zeman.

lalia ( 22. ledna 2015 09:09 )

Jestli to dopadne tak,že těm nenažrancům se platy zvýší a i se zpětnou platností,tak jsem dochodila na veškeré volby u nás.Ikdyž jsem chodila na každé.Vyzývám ostatní soudné lidi ať mě následují.Jsme opravdu jen jejich ovce.

lalia ( 22. ledna 2015 09:04 )

Sobotka ukýzal,že je charakter a má vztah ke všem lidem,nevidí jen sebe a sví vyvolené.Tady se pozná kdo je kdo,když jde o peníze.Sobotka si u mě velmi polepšil,ani mě to nepřekvapilo,vím,že on je takový a má empatii k chudým.Máme skvělého premiera.Babiš zklamal na celé čáře.Je zajímavé,že se nenapraví chyba,jdyž se dva roky nezvýšily důchodcům důchody ,dorovnání inflace,proč se tato křivda nespraví a nedorovná se jim to ? To platí jen pro ty nejbohatší.Stydím se za ně. ! ! !

cantre ( 8. prosince 2014 12:37 )

kurzové sázení, velmi spolehlivé info www.caveso.webnode.cz

abyss ( 8. prosince 2014 02:42 )

Sobotku skutečně nemusím ale toho lumpa Babiše už vůbec ne. Každou chvíli kecá něco jiného, jak se mu to zrovna hodí a teď se může po.... z toho že bude mít plat o pár tisíc nižší než chtěl a přitom díky zneužívání informací přístupných z postu ministra financí si v Agrofestu nahrabe o pěkných pár milionů ročně víc, nenažranec jeden, ten nebude mít nikdy dost Nechápu kdo mohl tohohle nenažranýho zloděje, podvodníka, populistickýho kecala a vůbec gaunera nejhoršího zrna, volit.

prdyvrdy ( 7. prosince 2014 19:16 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa