Zeman pod kritikou obětí totality: To máš za návštěvu Číny!

Autor: ČTK, zrk - 
4. prosince 2014
23:30

Členové rady svazu pomocných technických praporů, vojenské tábory nucených prací ČR, oznámili, že prezidenta Miloše Zemana kritizují za příklon ke komunistické Číně. Svazu mimo jiné vadí Zemanovo tvrzení, že se jel do Číny poučit, jak stabilizovat společnost. Vždyť komunistický režim v 50. letech v ČSR perzekvoval ve zmíněných táborech a praporech politicky nepohodlné osoby.

Výrok o stabilizaci společnosti, který Zeman pronesl v čínské státní televizi, je podle svazu hrozbou demokratickému vývoji v Česku. „Hrozí nástupem totalitního režimu formou čínského komunismu, který popírá lidská práva. Tyto výroky by měly vzbudit pozornost Ústavního soudu, neboť připravují prostor pro změnu demokratického režimu v rozporu s naší ústavou, což hraničí s vlastizradou," sdělila ústřední rada svazu.Gottwald se také jezdil do Moskvy učit, jak demokracii zakroutit krkem," píší členové rady. 

Svaz rovněž uvádí, že český prezident zlehčuje situaci na ukrajinském poloostrově Krym obsazeném ruskými vojáky i boje na východní Ukrajině. „Je to v rozporu s naší zahraniční politikou a ohrožuje naši důvěryhodnost v rámci NATO. Na Ukrajině není občanská válka, je tam agrese stejná, jaké se dopustil Hitler proti Československu," míní rada. Kritizovala i prezidentova vulgární vyjádření ve vysílání Českého rozhlasu, která podle svazu ohrožují morální vývoj společnosti.

Ve svém stanovisku vedení svazu uvádí také, že je zapotřebí zjednodušit a sjednotit volební řád. „Je zapotřebí potlačit prvky přímé demokracie, neboť přímá volba prezidenta nás přesvědčila, že naše společnost dosud na tento způsob volby není připravena a silně podléhá populistickým vlivům. Náš politický systém je založen na volné soutěži politických stran a je třeba posílit jejich postavení v systému," píše rada svazu.

Prezidentovy výroky o Číně, situaci v Rusku a na Ukrajině a další kontroverzní kroky byly kritizovány politiky i veřejností. Proti Zemanovi v posledních týdnech několikrát demonstrovaly stovky lidí. Při oslavách výročí 17. listopadu se dokonce v Praze sešly tisíce protestujících.

(ilustrační foto) Prezident Miloš Zeman je kritizován kvůli příklonu ke komunistické Číně.(ilustrační foto) Prezident Miloš Zeman je kritizován kvůli příklonu ke komunistické Číně. | ČTK

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

japome ( 7. prosince 2014 10:17 )

japome ( 7. prosince 2014 10:17 )

a nebo to bude obráceně - kdo má převahu , co myslíš tak už se pakuj ty přetrhdílo

kartona ( 6. prosince 2014 12:01 )

Nejlepší prostředek pro udržení stability systému je diktatura. U nás byl v 50 tých letech systém stabilní. Demokracie je sice nejlepší způsob vládnutí, ale u nás způsobuje nestabilitu, protože jsme si na ni ještě nezvykli. Lidé jsou zblblí z totalitního režimu a zejména ty staré je potom možné nalákat na všelijaké podvody. Myslí si, že ceny zboží jsou v celé republice stejné.

zabibol ( 5. prosince 2014 19:44 )

Zaharvi byl pétépák.

zabibol ( 5. prosince 2014 19:39 )

Kobylí hlava Milouš Kumys se v Číně třikrát ožral a třikrát podělal. Vůbec nic si s návštěvy Číny nepamatuje,protože mu pořád museli měnit plinky.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud