Mlátil sice lidi obuškem, komunistický fízl prý není. Kalousek se má omluvit

Miroslav Kalousek se obul do komunistického poslance Zdeňka Ondráčka
Autor: ČTK, oj - 
16. září 2014
15:57

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se má podle dnešního rozhodnutí mandátového a imunitního výboru omluvit poslanci KSČM Zdeňkovi Ondráčkovi za to, že ho na sněmovním plénu nazval "komunistickým fízlem". Kalousek ale trvá na tom, že se tak běžně označovali lidé jako Ondráček. Tedy ti, kteří zasahovali proti demonstrantům za svobodu během Palachova týdne.

Výbor dnes oba poslance vyslechl. "Řekl jsem, že pokládám ten termín za zcela přiměřený, protože termín komunistický fízl odpovídá standardům obecné češtiny. A vyjdeme-li z premisy, že termín komunistický není vulgární, pak to neobsahuje ani žádný vulgarismus," řekl Kalousek novinářům při odchodu z výboru. Termín "komunistický fízl" se podle něho používal běžně na adresu příslušníků, kteří v roce 1989 zasahovali proti demonstrantům při takzvaném Palachově týdnu.

"Mně postačí omluva na tom samém místě, kde jsem byl takto označen," řekl novinářům po slyšení Ondráček. Argumentuje tím, že pod pojmem "fízl" je obecně vnímán pracovník nebo spolupracovník někdejší Státní bezpečnosti, zatímco on působil u Veřejné bezpečnosti.

Debata se odehrála na červnové schůzi Sněmovny při projednávání předlohy ODS, podle které by šéfa finančního analytického útvaru ministerstva financí nejmenoval ministr, ale vláda na jeho návrh. Činnost útvaru by kontrolovala sněmovní komise.

"Poslanecká sněmovna má funkci nejenom zákonodárnou, ale taky kontrolní. Vy opravdu na tu kontrolní funkci chcete rezignovat? Vy ji nechcete mít? V duchu té komunistické mlátičky, která mluvila přede mnou, u které mi je úplně jedno, jestli byla, nebo nebyla na Václavském náměstí, protože to prostě byl komunistický fízl a jeho názory nemůžu brát vážně?" řekl v debatě Kalousek.

Kalouskův den omluv

Místopředseda TOP 09 se dnes na plénu omluvil předsedovi poslanců ČSSD Romanu Sklenákovi za to, že ho minulý týden při debatě o protiruských sankcích označil za podrazáka. Sklenák tehdy navrhl přerušení schůze, podle Kalouska tím porušil dohody o Sklenákovi řekl, že ho bude pokládat za podrazáka, který porušil dané slovo.

Dnes Kalousek řekl, že neměl správné informace. „Ten výrok byl nemístný a nespravedlivý, což mě mrzí a prosím pana předsedu, aby přijal moji omluvu,“ řekl Kalousek. Sněmovna jeho slova odměnila potleskem.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

suov ( 18. prosince 2014 08:47 )

suov ( 18. prosince 2014 08:45 )

Tak to máš pravdu, také o jednom vím, a toho dokonce občané sami zvolili do zastupitelstva, sedí vedle ODSáku, ale těm to nevadí, hlavně, že to sype,,,ale on donášel za komunistů ale on donáší i teď zaměstnavateli, a při tom je to obrovská falešná best.e, bojázliva,,,,,

suov ( 18. prosince 2014 08:41 )

Zajímavé je jen to, že největší svi.ě v parlamentě ale i mimo něj je Kalousek, sprostý šme.d, ale není moci že by ho někdo obvinil, podle mě na někoho asi něco ví, a proto se tam drží zuby nehty.

suov ( 18. prosince 2014 08:37 )

suov ( 18. prosince 2014 08:37 )

Pozor komíne aby ses neucpal,,

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud