Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Polojasno 21°C

Středočeský kraj přišel o hejtmana: Řihák rezignoval! Kdo přijde na jeho místo?

Hejtman Josef Řihák skončil ve funkci
Hejtman Josef Řihák skončil ve funkci  (Autor: ČTK)
Autor: simao, ČTK - 
23. června 2014
10:58

Podobně jako Miloš Zeman chodí o hůlce. Na rozdíl od prezidenta však ve své funkci končí. Středočeský hejtman Josef Řihák (ČSSD) na dnešní schůzi krajského zastupitelstva rezignoval. Vyhověl tak výzvě svých spolustraníků.

Krajští radní za ČSSD vyzvali hejtmana k rezignaci na čtvrteční schůzce, na níž se řešilo další směřování krajského vedení. Řihák dostal ultimátum: Buď do dnešního jednání zastupitelstva sám odejde, nebo mu bude hrozit odvolání.

"Když se fotbalový tým rozhodne vyměnit svého kapitána, tak kapitán by měl udělat vše pro to, aby se hra ještě zlepšila a aby byli diváci spokojení. Já jako sociální demokrat vždycky udělám to, co je důležité pro sociální demokracii. A pro sociální demokracii je důležité to, abychom táhli za jeden provaz," prohlásil dnes Řihák. Mandát krajského zastupitele si ponechá.

Kraj povede Petera

Již dříve přitom prosákly informace, že se schyluje ke střetu mezi Řihákem a jeho náměstkem Miloše Peterou, který je šéfem krajské buňky ČSSD. Petera nyní bude jako statutární náměstek řídit kraj do ustavení nového hejtmana.

Středočeskou ČSSD přitom zmítaly různé spory již v minulosti. Ožily i kvůli loňským povodním, kdy někteří radní navrhovali, aby šlo více peněz na likvidaci povodňových škod. Hejtman to tehdy kritizoval, protože údajně jednali za jeho zády.

Problémy měl v minulosti i další středočeský hejtman - David Rath (také se do funkce dostal z ČSSD) však neskončil dobrovolně, ale poté, co se rozhořel skandál kvůli údajné korupce. Ten se táhne dodnes.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa