Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Polojasno 21°C

Nový prezident SR Kiska složil slib: S první dámou poobědvali s bezdomovci!

Autor: ČTK, simao - 
15. června 2014
14:02

Vítěz slovenských prezidentských voleb Andrej Kiska (51) dnes složil slib a oficiálně se ujal úřadu. Při slavnostní ceremonii nechyběla ani jeho rodina včetně nové první dámy, která však o tento titul příliš nestojí. První Kiskovy prezidentské kroky pak nebyly úplně obvyklé - vedly do zahradního stanu, kde se podával oběd pro bezdomovce, seniory a děti z dětských domovů...

Andrej Kiska se v neděli stal čtvrtým prezidentem samostatného Slovenska - vládu nad zemí převzal po Ivanu Gašparovičovi. V březnové prezidentské volbě přitom porazil premiéra Roberta Fica. Na inauguraci ho doprovodila manželka Martina i dcera Natálie, která přiletěla z Londýna. Žije tam i pracuje. Nový slovenský prezident však má celkem čtyři děti.

Oběd s bezdomovci: Kachní prsa i steak

Paní Martina Kisku doprovázela i v první části jeho programu coby nové hlavy státu. Kiska v minulosti založil neziskovku Dobrý anjel, pomáhající rodinám s dětmi v těžkých životních situacích. A právě děti z dětských domovů, ale i seniory a bezdomovce Kiska pozval bezprostředně po své inauguraci na oběd.

Vynechal tak slavnostní oběd s politiky a představiteli církve a společně s několika desítkami lidí si pochutnal kromě jiného na kachních prsou nebo na hovězím steaku. "Je to první prezident, který se zabývá i takovými lidmi, jako jsou prodejci časopisu Nota Bene. Oběd byl dobrý," řekl novinářům jeden z bezdomovců, který se účastnil oběda s Kiskou a který si vydělává prodejem zmíněného časopisu. Pozvánku dostal od sociální pracovnice, která mu pomáhá v jeho tíživé situaci.

Milionář prezidentem: Plat věnuje charitě

Kiska byl v minulosti spolumajitelem společností, které se zabývají katalogovým a splátkovým prodejem. Právě na prodeji podílů v těchto firmách Kiska zbohatl, hodnota jeho majetku dosahuje několika milionů eur. Už dříve prohlásil, že celý prezidentský plat věnuje charitě. Čistá mzda prezidenta na Slovensku přitom včetně paušálních náhrad činí zhruba 6600 eur (asi 181 000 Kč) měsíčně.

Poobědvat do zahradního stanu Kiska vyrazil až poté, co bylo nejdůležitějším oficialitám učiněno za dost. Prezidentský slib složil do rukou šéfky ústavního soudu na slavnostní schůzi slovenské sněmovny, která se uskutečnila v budově Slovenské filharmonie v historickém centru Bratislavy. Kromě poslanců a členů vlády se akce zúčastnili také diplomaté, zahraniční státníci ale pozváni nebyli.

"Budu prvním slovenským prezidentem bez stranické minulosti. Nebyl jsem kandidátem vlády ani opozice. A nadstranickým budu i jako prezident, který bude stát za lidmi," prohlásil Kiska v prvním projevu po složení slibu. Politiky vybídl, aby pracovali ve prospěch obyvatel a s cílem zlepšit morální stav společnosti. 

Kiska dnes také převzal po složení slibu symbolicky klíče od svého nového působiště - a následně navštívil sídlo hlavy státu, Grassalkovichův palác v centru Bratislavy. První pracovní cesta čeká Kisku již v pondělí. Nevyrazí však do Prahy, ale do Budapešti, kde se (i spolu s Milošem Zemanem) zúčastní akce při příležitosti 25. výročí pádu komunismu.

japos22 ( 16. června 2014 12:25 )

No, je to levnější, než jim zajistit bydlení - a ještě vypadá jako dobrák

renataren ( 16. června 2014 11:27 )

Bezdomovci se nadlábli, něco takového 20 let nejedli, poté jim bylo špatně... Prezident si myslí, že si takto přihraje větší sympatie. Přitom je to trapné představení, desinfikovali se potom určitě nejmíň hodinu.

katkatt ( 16. června 2014 08:13 )

katkatt ( 16. června 2014 08:12 )

katkatt ( 16. června 2014 08:11 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa