Šokující odhalení: Agentem StB byl i nositel Nobelovky za mír a bývalý prezident?

Nositel Nobelovy ceny za mír José Ramos Horta měl údajně spolupracovat s československou StB
Autor: ČTK, simao - 
20. 5. 2014
11:19

Dostal Nobelovu cenu za mír, byl však prý československou Státní bezpečností evidován jako agent s krycím jménem Malvaz a scházel se s důstojníkem StB! José Ramos Horta, exprezident Východního Timoru, měl někdejší ČSSR dodávat tajné informace, např. proti USA. Závažné obvinění však odmítá, spolupráci s StB mu prý sice nabídli, ale on odmítl.

První setkání tajné služby s Hortou se údajně uskutečnilo v listopadu 1977 v New Yorku, uvádí idnes.cz, který na kauzu upozorňuje. Spolupráci s Hortou měl navázat tajemník československé mise při OSN a pracovník rozvědky Jan Šturma, pravým jménem Jan Fila. Horta přitom pocházel z tehdy portugalské kolonie Timoru, který však usiloval o nezávislost. Vyhlásil ji v roce 1975, potvrdilo ji ale až referendum z roku 1999. Horta za svůj boj o samostatnost malého rozvojového státu v JV Asii obdržel v roce 1996 Nobelovu cenu za mír. V letech 2007 až 2012 byl ve své zemi prezidentem.

Bojovníci proti imperialismu

V éře Studené války se však měl Horta stýkat právě s československým rozvědčíkem - po newyorských restauracích. Horta totiž pracoval v OSN jako vyslanec východotimorského osvobozeneckého hnutí. "Tykáme si, Horta je vtipný a přístupný společník. Jsme kolegové v boji proti imperialismu," uvedl podle idnes.cz ve spisu špion Fila.

Spis o jejich schůzkách byl veden od června 1978. Má přes 1400 stran a zahrnuje prý celkem 83 setkání, která pokračovala i po odjezdu Fily z USA. V roce 1981 jej nahradil rozvědčík Miloslav Plášek s krycím jménem Opavský. StB se předtím údajně pokusila Hortu oficiálně získat ke spolupráci, s čímž údajně souhlasil, ale žádný dokument nepodepsal. On sám nyní tvrdí, že nesouhlasil s ničím a agentem nebyl.

Důvěrné dokumenty a odměny za ně

Zda byl Horta skutečně vědomým spolupracovníkem, to není podle Prokopa Tomka z Vojenského historického ústavu vůbec jisté, upozorňuje idnes.cz. Z archivního spisu však prý např. vyplývá, že Horta předal Filovi na schůzce v srpnu 1980 dva materiály týkající se Československa. Šlo o zprávy v režimu důvěrné - vypracovaly je mezinárodní organizace právníků, pojednávaly o situaci v ČSSR a byly určené pro NATO a výbor pro lidská práva.

Spolupráce s Hortou měla definitivně skončit v roce 1987, kdy byl svazek Malvaz archivován. Horta měl podle spisu dostat za své informace šestkrát peníze v hotovosti a dvakrát věcný dar. Tvrdí ale, že to není pravda. "Jediné co bylo, že když jsme se například setkávali v restauraci, tak (Fila) platil pohoštění. Jednou mi dal plášť do deště, protože byla zima. To je vše. Nikdy jsem od nikoho nebral peníze," cituje Hortu iDnes.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

zabibol ( 21. května 2014 08:29 )

Měli to soudruzi komunisti dobře pojištěné. Opravdu dobře. Jenomže komunistický krachistán stejně padl. Už nebylo ani jídlo. Nebylo vůbec nic.

ruudazvostravy ( 20. května 2014 14:42 )

Noyo no,takoveych ko.kotou ye,bilo a bude,račy pr.dcat utopenou,tam vo ho.uno de.

gabreta ( 20. května 2014 12:35 )

Kalousek a TROP 09 dá okamžitě protest a hajzla zbavit funkcí a lidských práv a hned potom zastřelit!!!

rentierskej ( 20. května 2014 11:50 )

 nobelovka je zprofanovaná cena! co si také myslet, když ji obdržel například i jásir arafat, že? těm, kterým by náležela, např. sir nicholas winton, (který se nyní dožívá neskutečných 105 let!), na toho se kašle, (ale NULÁM s podivnou minulostí, těm se to rozdává)!

Zobrazit celou diskusi
Další videa