Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Polojasno 21°C

Poslední večeře v Lánech: Zeman přijal Rusnokovu vládu

Zeman večeřel s Rusnokovými ministry v Lánech
Zeman večeřel s Rusnokovými ministry v Lánech  (Autor: Zbyněk Pecák)
Autor: ČTK, ljš - 
17. ledna 2014
20:10

Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech uspořádal večeři pro členy odcházejícího kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka. Úřednická vláda, kterou Zeman loni v létě jmenoval navzdory nesouhlasu parlamentních stran, povede zemi asi do konce ledna. Poté ji nahradí kabinet koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Předsedu příští vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD) dnes Zeman jmenoval na Pražském hradě.

Ministři se na zámku v Lánech sešli večer před sedmou hodinou. Nejprve se společně s hlavou státu vyfotografovali. Poté se odebrali k tabuli. Premiér Rusnok avizoval, že se na setkání se Zemanem těší. "Vždycky je to inspirativní debata u pana prezidenta a setkání s kolegy stejně tak," řekl.

Jako předkrm pojedli členové vlády Zemanovu oblíbenou pražskou šunku od kosti s křenem a lánským pečivem. Menu slavnostní večeře dále zahrnulo silný zvěřinový vývar s nudlemi, po němž následoval pečený bažant nadivoko s nádivkou a bramborovým knedlíkem, nudlemi nebo jáhlovými noky. Jako dezert se podávaly palačinky s ovocem a domácí zmrzlina.

Premiéra a ministry přivítal prezident ve Sloupové síni zámku. Slavnostní večeře se konala ve Společenském sále. Po jídle se hlava státu se členy úřednického kabinetu přesunuli do zámeckého farního kostela Nejsvětějšího Jména Ježíš, kde vystoupil pěvecký sbor Zvoneček a fanfárový orchestr Hradní stráže.

Rusnokova vláda vznikla přes nesouhlas většiny stran tehdejší Sněmovny loni v létě, když kvůli aféře s údajným zneužíváním vojenské tajné služby padla vláda Petra Nečase (ODS). Strany tehdejší koalice sice stály o pokračování stejné sestavy a do čela nové vlády navrhly místopředsedkyni občanských demokratů Miroslavu Němcovou, prezident ale 25. června jmenoval premiérem Rusnoka, někdejšího ministra financí ve své vládě (2001-2002).

Zeman opakovaně prohlásil, že jmenováním vlády bez sněmovní podpory chtěl vyvolat předčasné volby. Po těch od Nečasova pádu volali i sociální demokraté, kteří ale zprvu také nepodporovali Rusnokův tým, ve kterém zasedlo několik aktivních či bývalých politiků blízkých Zemanovi. Při hlasování o důvěře vládě ale nakonec poslanci ČSSD Rusnoka podpořili. Pro vládu i tak hlasovalo v srpnu jen 93 poslanců (proti 100) a Rusnok se stal druhým premiérem, jehož tým ve Sněmovně neprošel.

Kabinet následně podal demisi, přesto ale vládne dodnes, hlava státu již dalšího premiéra nejmenovala. Novým premiérem se až nyní, 83 dnů po říjnových předčasných volbách, stal šéf ČSSD Sobotka.

Rusnokovi ministři, z nichž část ve volbách neúspěšně kandidovala za zemanovce, se přitom oproti očekávání značné části politické scény nevěnovali jen "udržovací agendě". Výrazně na sebe upozornil například šéf resortu dopravy Zdeněk Žák, který obměnil vedení Českých drah i dalších jemu podřízených státních organizací.

V posledních týdnech na sebe upozornil také ministr vnitra Martin Pecina, který krátce před přepokládaným koncem Rusnokova kabinetu vrátil do funkce bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho. Už koncem července, tedy ještě před hlasováním o důvěře, pak vláda schválila vyslání bývalé první dámy Livie Klausové na Slovensko a europoslance za KSČM Vladimíra Remka do Ruska, což prosazoval právě Zeman. Oba noví čeští ambasadoři se nedávno ujali svých funkcí.

ipsace ( 20. ledna 2014 16:51 )

Hašek je odvážný, zato plzeňská rychlokvaška a podvodník Chovanec je gauner a není hoden být vzorem pro policisty. Zeman je moudrý, bystrý, erudovaný, pracovitý netunelář. ODS zadupat a vyvlastnit !

ipsace ( 20. ledna 2014 16:49 )

Zemana žádáme, aby s Ištvánem, Benešovou, Pavlem Zemanem a spol. vydrželi a ničili mafiánskou ODS s jejím Klausem, zakladatelem, Bémem, Topolánkem, Dalíkem, Markem Bendou, Langerem, Fuxou a spol.

ipsace ( 20. ledna 2014 16:46 )

Zeman je moudrý, rozvážný, bystrý, slušný, vzdělaný, netunelářský prezident. Ne jako narcista a věčně zalezlý, ustrašený Klaus. Ten si hleděl jen toho, jak vydělat.

ipsace ( 20. ledna 2014 16:44 )

Chceme Zemana, Benešovou, Ištvána a podobné, chytré, přemýšlivé, zkušené, erudované dříče a nezloděje !

osinek ( 20. ledna 2014 00:03 )

Kolpos je zřejmě členem ty Zemanovy sekty SPOZ (přzdívané Strana Přátel Opilce Zemana) adorující svého profláklého guru!! V které civilizované zemi vládně již víc než půl roku nelegitimní, nikým nevolená vláda přezdívaná vládu Zemanových poskoků a šašků! Navíc, té vládě pologramotných Zemanových poskoků, ve které převažuje ta verbež ze SPOZ (Strana Přátel Opilce Zemana?) odepřela vyslovit důvěru poslanecká Sněmovna! Demokrat Rusnok vládne bez důvěry a nevadí mu to Proč Zemaněnko dlouhodobě ignoruje pžadavek politických stran (i těch opozičních), které na rozdíl od Zemanovy sekty uspěly říjnovýc volách do Parlamentu na urychlené jmenování legitimní vláy vzešlé z voleb? Jak je možné, že vČesku je u moci vláda sestavená především z ministrů ze Zemanovy strany SPOZ,kter utrpěla ve volbách neskutečný debakel? Copak nedostala SPOZ ve volbách směšných 1,3% hlasů a to přesto, že za ni otevřeně loboval i "nadstranický" prezident Milošek Viróza? Nevystavili tím voliči červenou kartu i LOBISTOVI za SPOZ Zemanovi? Vždyť Zemanova strana,za kterou Zeman intenzivně loboval ve volbách propadla a nedostala se do Parlamentu!!! A retardové typu Kolpose zde blábolí o spiknutí protizemanovského tisku, přičemž ignoruje fakta o debaklu Zemanovy sekty ve volbách a nechce vidět porušování ústavy Zemanem neskutečně prodlužujícím jmenování nvé vlády sestavené z politických stran,které uspěly v parlamentních volbách!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa