Pancová a Kott jako dvě hrdličky, Rath se raduje: Už mě nevodí jako medvěda!

Z vazby se již dostali všichni a tak dnes mohli přijít hlavní aktéři kauzy Rath k soudu bez doprovodu vězeňské služby. A bez pout. K sobě se však příliš nehlásí - Rath se svých kolegů straní, prý aby to nebylo použito proti nim. Zato milenci Pancová a Kott dál dávají najevo, jak si váží svých společných chvilek na svobodě. Jenže stále jim hrozí pěkných pár let za mřížemi.
Po měsíční pauze dnes pokračuje proces s Davidem Rathem a jeho kumpány z údajné korupční kauzy ve Středočeském kraji. Bývalý hejtman Rath k projednávání přišel poprvé bez pout, zato v zimním kabátu s červenou šálou a černým kloboukem. Mohl tak oprášit další kousky ze svého domácího šatníku - soud ho propustil z vazby již před třemi týdny. Po roce a půl stráveném za mřížemi.
Už ho nevodí jako medvěda
David Rath měl však při příchodu trochu problémy - nemohl trefit do soudní síně. Přece jen ho až do nynějška k soudu vodili z vězeňského antonu jiným vchodem a výtahem. A v poutech. Rath k tomu poznamenal, že ho "vodili jako medvěda". Sladkou svobodu si přitom kromě nej užívají společně po dlouhé době i milenci Kateřina Pancová a Petr Kott. K dnešnímu projednávání přišli společně - drželi se za ruce a nehnuli se od sebe na krok. Kromě nich k soudu dorazily i další postavy procesu - korunní svědkyně Ivana Salačová, či pohledná podnikatelka Lucie Novanská.
Pustili jim policejní odposlechy
Na dnešním jednání se pak dostala opět řada na policejní odposlechy - tedy klíčový bod, o který se opírá obžaloba. A materiál, který měl prozradit pletichy Ratha a spol., i jejich hantýrku kolem "kulaťoučkých žluťoučkých penízků". Rathovi se však použití odposlechů nezamlouvá: "Policie na podkladě nějakého drbu žádá o nasazení takovéto techniky, aniž by tyto spekulace podložila jediným přímým důkazem," stěžoval si dnes u soudu. V soudní síni byla připravena zvuková aparatura, obvinění i jejich zástupci dostali sluchátka, pro ostatní byli k dispozici reproduktory. Rath, Kott i Pancová si však stěžovali na kvalitu odposlechů a na to, že jim není rozumět. Podle Ratha je navíc řada pasáží vytržených z kontextu.
Státní zástupce Petr Jirát však nadále v obžalobě tvrdí, že odposlechy pouukazují na nekalosti - skupina 11 lidí podle něj upravovala veřejné zakázky ve Středočeském kraji. Týkalo se to prý opravy zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici a modernizace nemocnic. Tendry údajně vyhrávaly předem domluvené firmě, což podle Jiráta provázela korupce. Rathovi hrozí v případu nejvyšší trest - až 12 let vězení. Obžaloba ho viní z přijetí úplatků v celkové výši 16 milionů korun.