Pavel Bém u výslechu kvůli kauze Opencard: Já nic, já Kolibřík!

Autor: simao - 
29. října 2013
10:27

"Opencard bude jednou projekt, na který bude Praha pyšná," tvrdil suverénně exprimátor a známý "kolibřík" Pavel Bém dnes u soudu, kam dorazil vypovídat ke kauze předražené "tramvajenky". Dorazil o 10 minut později a jeho vystoupení, kdy se jak vysvětlovat, jak Opencard vznikla, se neobešlo bez divoké gestikulace a tyátru.

Pavel Bém (ODS) dorazil vypovídat pozdě, ale přece. Minule nepřišel vůbec. A přitom se jednání mělo uskutečnit jen kvůli jeho výslechu. Jenže vášnivý turista a horolezec Bém si prý spletl termín... Dnes pak u soudu zavzpomínal na to, jak to celé s Opencard vlastně začalo. Neobešlo se to bez řady podivných Bémových grimas a tvrzení, která nikoho nepřekvapila. On nic, on muzikant. Vlastně tedy "kolibřík", jak zní Bémova přezdívka z odposlechů s lobbistou Romanem Janouškem. "Jako primátor jsem měl na starost tisíce věcí, nemohu se o všechny zajímat do hloubky, to bych se musel zbláznit," tvrdil třeba u soudu Bém.

Průměrný uživatel Bém a předražená lítačka za miliardu

Opencard je přitom nejdražší tramvajenkou a průkazkou do knihovny, jakou Česko zná. Stála již 1,25 miliardy korun! Měla mít původně 30 funkcí, zůstal jí jen zlomek. A ani jako škrabka na zamrzlé přední sklo se nehodí. Podobně jako sKarta. Bém přitom řekl, že ji sám nadále nosí v peněžence, i když se přiznal, že mu nenabízí tolik funkcí, kolik by si přál. "Jsem průměrný uživatel elektronických služeb a kladu si za vinu, že jsem nešel do hloubky a nezajímal se více o licenci a její omezení," přiznal alespoň Bém částečné pochybení na své straně.

Podivné smlouvy kolem Opencard přitom již začali rozplétat kriminalisté. A ze záměrně nevýhodných kontraktů již obvinili pětici úředníků tehdejšího Bémova magistrátu, včetně šéfa odboru informatiky Ivana Seyčka. V letech 2006 a 2007 měli kvůli nevýhodným smlouvám způsobit škodu v řádech desítek milionů korun. A tak od nich chce nyní město 70 milionů zpět. tvrdí však, že jsou nevinní. Stejně jako Bém.

Transparentní zakázka? To je přece klišé!

"Termín transparentnost je klišé," zaperlil však Bém na otázku, jestli tehdejší rozhodování rady města o zakázce na Opencard bylo transparentní. Bém přitom prý neviděl zadávací dokumentaci k projektu Elektronická Praha a že je něco v nepořádku, zjistil až po auditu v roce 2009. Tehdy se ale prý musely udělat audity celkem tři, protože v tom prvním se nikdo nevyznal... Podle Béma však média Opencard zbytečně kritizují. Při řadě odpovědí se však kroutil jako had. A často jen předříkával pravidla, podle kterých jednají zastupitelé města.

Bém není jediný primátor v nesnázích

Bém přitom není jediným bývalým primátorem, co má kvůli Opencard potíže. Detektivové stíhají i další radní včetně exprimátora Bohuslava Svobody (ODS) kvůli tomu, že Praha uzavřela dvě nové smlouvy s firmou Haguess na podporu systému celkem za zhruba 74 milionů korun. Město však nevypsalo otevřenou soutěž a mělo tak způsobit škodu 25 milionů korun...

Video Pavel Bém u soudu - Petr Soukup, Soňa Kacerovská

onkel ( 18. ledna 2016 10:26 )

To sprost& pr@s€ stejně nikdo nezavře český lev se před spravedlnosti už dávno posr@l A takových pr@s@t tady běhá Česko je jenom jedna velká ŽUMPA. MAJÍ NÁS JENOM ZA STÁDO PITOMCŮ k výrobě svého bohatství.Obzč lidem je z toho co se tu děje jen a jen na BL&T&.

renataren ( 5. června 2014 16:29 )

Hlavně, že si dokáže svůj megaprůser ospravedlnit... To je mi taková groteskní postavička, ten Bém... PS: kdyby zůstalo jen u Opencard, on je tu ještě třeba tunel Blanka aj... Aby nebyl ještě více zadýchaný, než-li v tomto videu, až poleze k soudům kvůli Blance aj. Ten trénink do schodů se mu může hodit poté až bude v lapáku...

ko.ko.tek ( 29. října 2013 20:34 )

Ten ksicht mu Bůh nadělil za trest . Pysk mu olizuje vrchní ret, stejně jak francouzkému buldočkovi a to buldoček je oproti němu frajer

ko.ko.tek ( 29. října 2013 20:31 )

to není zneužití veřejného činitele, on ho nezneužil. To je zneužití pravomoci a zodpovědnosti ve své funkci, tudíž špatné hospodaření s cizím majetkem v rukou státu, at už vědomé nebo nevědomé.

ko.ko.tek ( 29. října 2013 20:27 )

čekáš u nich spravedlnost? Kdyby byla, tak polovina parlamentu a poslanců je v lochu. V Česku zavřou jen nepohodlného, který by proti nim vypovídal co ví. Komunisti předali republiku s majetkem a bez dluhů a nyní Kalous posílá složenky o tom, kolik dlužíme. Vláda by měla mít majetkovou zodpovědnost a za její špatné hospodaření by se měla zodpovídat . Stejně tak, jako každý podnikatel za špatné hospodaření.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud