Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Bursík opouští po 8 letech Zelené, místo Karolíny Peake vede LIDEM opět žena

Autor: simao, ČTK - 
23. srpna 2013
21:23

S manželkou Ivanou se Martin Bursík rozvedl v roce 1998, chodil s Jitkou Obzinovou a Dienstbierovou dcerou Monikou Arkai, až nakonec zakotvil u exposlankyně Kateřiny Jacques, která mu v roce 2009 povila dceru. Právě na rodinu by teď měl mít Martin Bursík přece jen víc času. Končí totiž ve straně Zelených. Ze scény přitom mizí nedlouho poté, co skončila Karolína Peake, kterou v čele LIDEM nahradila opět žena. Kdo?

Podle průzkumu agentury Median se Zelení ani v těchto volbách do Sněmovny pravděpodobně nedostanou. A ještě nedávno vládní straně LIDEM hrozí, že skončí v propadlišti dějin. Zabrání tomu po odchodu Karolíny Peake nová stranická generálka? A poradí si Zelení i bez svého místopředsedy a letitého šéfa Martina Bursíka?

Bursík končí: Nelíbí se mu směřování strany doleva

Bursík dělal během své politické kariéry nejen šéfa zelených, ale také ministra životního prostředí v Tošovského i Topolánkově vládě.  Nyní však ze své strany po osmi letech odchází. Zdůvodnil to tím, že v poslední době několikrát neúspěšně protestoval proti posunu strany doleva.

Současný předseda Zelených Ondřej Liška si však myslí, že Bursíkovy důvody jsou jen zástěrkou k naplnění osobních politických ambicí a Bursíkův odchod ho prý nepřekvapil. Stranu přitom opustila prý i Bursíkova partnerka Kateřina Jacgues. Bursík pak skutečně naznačil, že by chtěl v politice působit i nadále. "Hodlám nadále pracovat ve prospěch ekologických a liberálních témat, avšak na půdorysu nekomunistické demokracie," tvrdí.

Podle Bursíka se totiž Zelení ženou do široké levicové fronty, jejímž architektem je prezident Miloš Zeman a součástí i KSČM. "Účast SZ v takové frontě považuji za zradu základních hodnot, na kterých strana stojí," uvedl Bursík v prohlášení k odchodu. "Založením antikomunista, nemohu setrvávat ve straně, v jejímž vedení nelze dosáhnout jasně deklarovaný odpor ke spolupráci s komunisty," dodal.

"Zelení jsou dnes stranou, o niž se žádná zemanovská koalice nemůže opírat. Strana také v platném usnesení konstatuje, že bude po volbách usilovat o takové uspořádání, které se nebude opírat o KSČM," reagoval Liška."Bursík odchází, protože nepřesvědčil ve straně dostatek lidí o svém konceptu úzce ekologické strany," dodal.

LIDEM: Místo Peake vede stranu Navrátilová

Se svou stranou se přitom do názorového rozkolu dostala i Karolína Peake, která složila funkci šéfky LIDEM. Bývalé vládní straně však reálně hrozí velký volební výprask. A úřadující předsedkyně Dagmar Navrátilová se do dvou až tří týdnů rozhodne, zda budou její zástupci vůbec usilovat o zvolení na kandidátkách jiných stran, nebo se nebude v předčasných volbách vůbec angažovat. Samostatně LIDEM do voleb nepůjdou. Podle Navrátilové je možností také to, že LIDEM pouze podpoří některou jinou stranu. Ať už se strana bude ve volbách angažovat, nebo ne, chce Navrátilová svolat do konce roku volební sněm a chce stranu "restartovat" na komunální úrovni.

jana999 ( 25. srpna 2013 09:50 )

zrovna bursík zazdil zelený, všude ve světě jsou zelení levice, jen bursík z ní chtěl dělat pravici, no jo kdyby zůstal u odesáků, tak se do sněmovny nedostal ale bursík neboj at se vrtneš kam se vrtneš, tu stranu zazdíš, jsi profláknutý a ta lidem at se radši nezadlužuje a vůbec do voleb nejde dostanou jediný hlasy a to sami od sebe

zdrclamrdka ( 24. srpna 2013 09:27 )

on ten bursík není blbej enem ty seš cyp jak lampa, škoda je že nesvítíš

zdrclamrdka ( 24. srpna 2013 09:25 )

LIŽ PR DELKU

zdrclamrdka ( 24. srpna 2013 09:24 )

voni ty KURVY smazali LIŽ***KU

zdrclamrdka ( 24. srpna 2013 09:24 )

ten mamlas byl Topolovo liž***ka, jestli chce jít od zelených, tak teda nevím co bude dělat, páč vede neustále přiblblejší kecy, u nás ve firmě by mu šéf nesvěřil ani krumpáč s lopatou

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa