Bárta véčkaře (ne)povede: Předsedou chce být Klasnová
Šestice adeptů na post předsedy VV je jasná. A Vít Bárta do ní nakonec nepatří. I když jak se to vezme. Na oficiálního šéfa véčkařů kandiduje jeho drahá polovička Kateřina Klasnová. Vedle ní pak i Radek John a poslanci Jiří Kohout, Michal Babák, Petr Skokan a Jan Blažek. Odpadlíci v čele s Karolínou Peake se mezitím radují - jejich stranu LIDEM oficiálně registrovali.
Šestice jmen vzešla včera z výběru Grémia Věcí veřejných, prozradila mluvčí strany Šárka Janouchová. O vítězi pak rozhodne internetové hlasování registrovaných příznivců strany, které proběhne od 16. do 20. června.
Do hlasování jde šestice, která dle VV dostala nejvíce hlasů od jednotlivých véčkařských klubů. Mezi nimi vévodilo ve vyslovené přízni klubů duo Klasnová - John. A Klasnová považuje tuto podporu za zavazující: "Na výjezdech předsednictva v posledních dnech mne navíc ke kandidatuře vyzvalo i mnoho jednotlivců a komunálních osobností v regionech. Považovala bych za zbabělé takto širokou podporu členské základny do volby předsedy VV odmítnout," uvedl Bárta v ženských sukních.
21. června pak budou výsledky přímé volby stranického vedení oficiálně vyhlášeny, ale schválit je ještě musí volební konference VV, která se uskuteční v sobotu 23. června ve Znojmě.
LIDEM zaregistrována jako nová politická strana
VV se nyní snaží po odchodu části poslanců za dezertující vicepremiérkou Karolínou Peake především stabilizovat. Nová politická strana Peake LIDEM má přitom stejný cíl. A udělal k tomu první krok - byla oficiálně zaregistrována na ministerstvo vnitra, protože se pro její vznik podařilo sehnat dostatek podpisů (celkem 1800).
Registrace strany se však neobešla bez komplikací. Někdo se ji totiž pokusil nabourat - nově vznikající stranu předběhl a podal žádost o zapsání subjektu stejného názvu na ministerstvu vnitra. Peake kvůli tomu podala trestní oznámení. Vedle toho před ní stojí i řada práce, především organizačního rázu (příprava ustavujícího sněmu strany, logo strany, internetové stránky).
Vedle toho se však Peake začíná ozývat i politicky. Navrhuje zřídit centrum "Whistlebowingu". Pod krkolomným názvem se skrývá poradenská kancelář při boji proti korupci, která by měla nahradit před měsícem zrušenou protikorupční linku.
Tyhle 2 strany vydrží tak do příštích voleb. Náš stát v roce 1918 byl založen na jistých principech, a ty přetrvávají. Korupce byla i v první republice. Rozdíl je v tom, že tehdy zde nebylo přemedializováno. Staré strany jako ČSSD A KSČM přetrvávají i když v pozměneném kabátu. ODS je pravicovou odnoží KSČ. Aby se politiky těchle stran uživili, musí si to pořádně hlídat, a neumožnit nárůst dalších stran. Komunisti to měli snadné, ti si to pohlídali. Dnes musí být strany vynalézavější, a jak je vidět, daří se jim obelhávat voliče i nadále.