Rodiče o Dobešových testech: Děti nepošleme do školy

Rodiče žáků základních škol, pro které ministr školství Josef Dobeš (VV) naplánoval rozdělovací testy, přišli na recept, jak své děti uchránit od stresu. Prostě je nepošlou v den D do školy.
Nápad ministra školství Josefa Dobeše, aby žáci 5. a 9. tříd podstoupili tvrdé rozzařovací testy na ty, které budou mít šanci na maturitu a na ty méně šťastné (jak říká pan Dobeš "mentály"), se vůbec nelíbí rodičům. Na školách dokonce vznikají petice, které jsou proti testům.
„I u nás ve škole vznikl podpisový arch. Houfně ho podepisují i rodiče a jsou odhodlaní neposlat dítě v den testování do školy,“ řekl Lidovým novinám Rostislav Riško z příbramské waldorfské školy. Takovému kroku by zatím nemělo nic bránit, protože plošné testy nejsou zatím ošetřeny žádným zákonem. Ministerstvo však chystá rychlou nápravu. Zda budou rodiče moci své děti z testů legálně omluvit zatím jasné není.
Argumenty proti testování
* je to návrat k jednotné škole, kterou nedávná reforma zavrhla
* testováním nelze zvýšit kvalitu vzdělávání
* výuka se bude orientovat na výkon, tj. bude směřovat k jedinému cíli: uspět v testu
* podmínky testování nebudou pro všechny žáky stejné (technické vybavení školy, schopnost psát na počítači apod.)
Argumenty pro testování
* stanoví se obecný standard, který mají děti v daném věku znát
* třetina škol si neví rady s tvorbou vlastních osnov
Co řekl ministr Dobeš o "starém systému"
"Když to přeženu, tak mentálně retardovaný měl ve starém systému možnost dosáhnout na titul bakalář," řekl v rozhovoru pro idnes.cz.
fesak-hubert: Jsem rodič a je jen na mě, zda omluvím dítě ze školy. Jakým stylem zdůvodním absenci je jen moje věc. A máte nějaké zkreslené představy o sociálních dávkách, od té doby, co jsem po mateřské dovolené nastoupila do práce (12 let), nemám nárok ani na přídave na dítě, protože chodím denně do zaměstnání, nekradu a platím všechny daně tak jak mám. Takže tady nepiště nesmysly.