Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Zataženo, déšť 13°C

Havlovi se přitížilo: Vynechá oslavy revoluce

Autor: šim, ČTK, mivr - 
14. listopadu 2011
17:31

Zdravotní stav Václava Havla (75) se lehce zhoršil. Na doporučení lékařů se nezúčastní oslav 17. listopadu v Praze, ale dál zůstane na chalupě na Hrádečku. Havlovi by pobyt ve smogem zamořené metropoli nepřidal. Exprezident letos po zánětu dýchacích cest zeslábl a obtížně se zotavoval, ale čerstvý vzduch a venkovský klid mu prospívají. Proto se tam minulý týden vrátil po kratším pobytu v Praze a měl by tam být asi jeden měsíc.

Václav Havel pobývá na Hrádečku prakticky od léta. Odjel tam hned poté, co ustoupilo jeho vleklé onemocnění dýchacích cest. Do Prahy se během prázdnin vracel vždy jen na pár dnů, například na oslavu svých narozenin nebo při příležitosti vybraných oficiálních akcí. Oslavy revolučního data 17. listopadu ale vynechá. Smog, který se v Praze drží, by mu mohl hodně přitížit.

Havel je symbolem polistopadového vývoje a obvykle se oslav státního svátku účastnil. Přicházel například zapálit svíčku na Národní třídu, kde se v roce 1989 konala studentská protikomunistická demonstrace, proti níž zasáhla policie.
Na různých akcích připomínajících 17. listopad byl například i loni, předloni i v roce 2008. Před čtyřmi roky pobýval v zahraničí. V roce 2006 jel do New Yorku, kde si výročí připomněl na veřejné divadelní akci. Někdy se listopadových akcí neúčastnil, například v roce 1996 kvůli potížím s dýchacími cestami. Také v roce 1997 na připomínkových událostech nebyl, protože byl v nemocnici, opět kvůli problémům s dýcháním.

Exprezident Havel je náchylný k infekčním onemocněním dýchacích cest. Každá nákaza je pro něj riziková. Má totiž kvůli rakovině, kterou kdysi ještě za prezidentské éry prodělal, jen půl pravé plíce. Jeho zdravotnímu stavu nepřidalo ani dřívější kouření. Trápí ho však i jiné potíže, jako je třeba arytmie srdce.

Video se připravuje ...
Další videa