Odměny nejvyšších šéfů opět rostou

Jejich platy budí závist. Těch chlapíků, co si v dokonale střiženém obleku jezdí v luxusním služebním autě do práce pro svůj mnohasettisícový plat. Českým top manažerům už zase rostou odměny. Za rok to bylo o 41 procent. Krize, která jejich platům přistřihla křídla, ale dokonale prověřila i je. Mají to teď těžší, shodují se »lovci mozků«.
Zatímco středním kádrům ve firmách odměny během roku klesly, vrcholní manažeři si polepšili. Jejich odměny stouply podle serveru Platy.cz o více než dvě pětiny a jejich třinácté platy se pak vyšvihly o 13 procent. Top manažeři dostali vyplacené roční odměny v průměru 152 537 Kč, což bylo o 44 171 Kč víc než v minulém roce.
Vánoční odměny, které v minulých letech srážela krize, vloni vzrostly téměř všem. Jenže těm běžným zaměstnancům jen o pár set korun. To vysocí manažeři na tom byli lépe – dostali v průměru o 7204 Kč víc.
Jestli se nedokážete ubránit závisti, věřte, že ti čeští manažeři zase musí závidět těm, kteří jejich práci dělají v západních zemích. Porovnání evropského průměru s odměňováním top manažerů v Česku je podle studie společnosti Hay Group o zhruba polovinu nižší. Jejich oblíbený cílový bonus, tedy splnění určitého plánu, znamená 50 % k základní mzdě. Například v Německu ale bonusy dělají nejčastěji 100 %. Tady také manažeři celkově berou o 55 % víc, než je evropský průměr.
Krize z let 2008 a 2009 růst platů manažerů zabrzdila. Ale nejen to. Firmy si začaly víc hlídat, nakolik je manažer pro firmu opravdu přínosem. Častěji než dřív tak dnes jsou jejich bonusy tvrdě vázány na úspěch firmy a víc než dřív také podle personálních agentur musí »neužiteční« šéfové odcházet. Pravdou ale je, že neodcházejí s prázdnou. V Česku představuje »zlatý padák« zhruba 50 až 100 procent ročn í h o příjmu manažera. Třeba v Itálii je to ale 300 % a v Německu 250 %.
Martin Roman: Z 500 tisíc na 105 tisíc měsíčně
Jako šéf ČEZ bral plat půl milionu měsíčně, z takzvaného opčního programu, kdy mohl levně nakoupit akcie a za tržní cenu je prodat, ale získal zhruba 660 milionů korun. Nyní se přesunul na post šéfa dozorčí rady, kterému náleží kromě kapitálového životního pojištění a tantiém ze zisku plat jen 105 tisíc měsíčně.
Petr Dvořák: Z 1,25 milionu na 290 tisíc měsíčně
Jako šéf Novy, kdy zároveň působil jako viceprezident CME, bral základní mzdu 1,25 milionu korun měsíčně. Jako nově zvolený šéf ČT si tedy asi devětkrát pohoršil, jeho základní mzda je 156 750 korun hrubého, včetně bonusů si podle dosavadních pravidel může vydělat maximálně 3,5 milionu za rok.
Na vás už brzy dojde, vy .urvy zlodějské! Zlatí Komunisti vrat´te se - vše je odpuštěno!