Úterý 21. března 2023
Svátek slaví Radek, zítra Leona
Oblačno 13°C

Statistika romské kriminality neexistuje: Je to dobře?

Autor: Pavlína Kosová, Kjos - 
19. září 2011
04:30

ANKETA: Proč neexistuje zvláštní statistika romské kriminality a je to podle Vás dobře, nebo špatně? Tuto jednoduchou otázku položil Blesk vrcholným představitelům Česka v souvislosti s tím, co se děje na Šluknovsku. Téměř všichni oslovení byli proti. Jediným, kdo si tuto statistiku dokáže představit, je David Rath (ČSSD).

Pokud chceme s kriminalitou bojovat a potlačovat ji, tak ji musíme mít zmapovanou a podrobně ji znát. To je zcela pochopitelné tvrzení.

Na druhé straně je samozřejmé, že nezávislý soud a nezávislá policie nesmí hledět při vyšetřovaní zločinů na barvu pleti, politickou příslušnost nebo náboženské přesvědčení. V demokratické společnosti musí platit heslo - Padni komu padni.

Přesto jsou na světě demokracie, kde se statistika tzv. barevné kriminality vede. Typickým příkladem jsou Spojené státy, jejichž statistiky zaznamenávají, jaký typ zločinu a v jaké míře spáchali černoši, bílí, Asiaté nebo Hispánci.

ANKETA:

Proč neexistuje zvláštní statistika romské kriminality a je to podle Vás dobře, nebo špatně?

Miroslav Kalousek (TOP 09)
Pokud neexistuje žádná statistika romské kriminality, je to podle mě dobře. Kdyby existovala, byl bych znepokojen. Zrovna tak, kdyby existovala zvláštní statistika slovenské kriminality, české kriminality. Jsou jenom občané se stejnými právy a povinnostmi.

Bohuslav Sobotka (ČSSD)
Já se domnívám, že zákony v České republice fungují na občanském principu. Takovéto statistiky by neměly rozlišovat barvu pleti.

Jiří Paroubek (ČSSD)
Tak asi by to nebylo politicky korektní. Jestli je to špatně něco dobře? Každopádně to není praktické. Jak vlastně definovat Roma? Já si myslím, že je to nedefinovatelné.

Josef Dobeš (VV)
Já myslím, že je potřeba mít jednu statistiku kriminality. Já bych to neodděloval. Máme kriminalitu České republiky, máme kriminalitu mladistvých, dospělých. Já bych podle jiného klíče toto nerozděloval.

David Rath (ČSSD)
Na to vám nedovedu odpovědět, protože nevím, proč to neexistuje. Já nevidím nic špatného na tom, že se můžou sledovat určitá statistická data, jak po věkové struktuře, pohlaví, etnickém původu. Já v tom nevidím problém, kdyby se podobná data sledovala po všech těchto skupinách a včetně třeba i sociálních skupin. Vyhodnocovala se a dělaly se z toho analýzy. Myslím si, že není dobře, aby se kamuflovalo, zakrývalo, nebo překreslovalo.

Tomáš Jarolím (VV)
Žádnou takovou statistiku bych nezaváděl. Pro mě jsou lidi, kteří dělají něco dobře nebo špatně, něco zákonně něco nezákonně. Stejně tak nemám rád, když lidi rozdělují někoho na politika nebo normálního člověka. Buď člověk dělá něco za co má být zavřený, nebo ne.

JAK TO VIDÍTE VY? PIŠTE NA TIP@BLESK.CZ, VÁŠ NÁZOR NÁS ZAJÍMÁ!

strunatec ( 22. listopadu 2011 16:16 )

Přísahám, že je mi lhostejná barva pleti. Myslím si však, že by se máš stát měl zajímat, a to ihned a velmi, o vztah kriminality k četnosti pos*aných van a k o***vání vlastních matek, protože za o***ní své ségry by bylo od otce pár přes držku (postřeh představitele jednoho z prvních tvrdě postižených českých měst - dá se dohledat na internetu). Rath je nejblíž realitě, všichni ostatní jsou podle mne pokrytci, prospěcháři nebo zbabělci. Lidi, pokud si to neuvědomíme včas, brzy budeme vděčni islámu, že nás tohoto problému velmi rychle zbavil. A co pak? Doufat v asijskou záplavu? Kde pak dohledat našeho pana prezidenta s jeho bubnováním na tradiční hodnoty? Není to o tom, že nás naše elita není schopna vést?

husqarnowicz ( 19. září 2011 19:12 )

Přesně řečeno! Nemyslím, že by taková statistika někoho mohla poškodit. Pokud ano, může si za ni sám. Ve výše uvedeném článku je zmínka o tom, že zákony platí padni komu padni.Jenže právě TOTO se neděje!!! Zveřejnění statistiky by aspoň zabránilo různým spekulacím, a kromě toho je v souladu s právem občanů na informace.

e.44 ( 19. září 2011 13:18 )

e.44 ( 19. září 2011 13:18 )

e.44 ( 19. září 2011 13:17 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa