Dobeš o pěstounském synovi: Radši se vrátil do ústavu, než být s námi

Autor: Sandra Apostolidisová, mivrk - 
9. července 2011
05:00

Ministr školství Josef Dobeš (47, VV) jako pěstoun patnáctiletého Davida skončil poté, co ho před pár týdny vrátil zpět do ústavu. Nejprve o tom nechtěl vůbec mluvit. Nakonec se ale o životě s hochem, kterého se s manželkou snažili vychovat, přece jen rozpovídal. „Chtěl od nás odejít sám, byla to bezmoc,“ řekl Dobeš v osobní zpovědi pro Blesk. Dodal, že hocha, který byl napůl Rom, to stále táhlo k romské subkultuře.

„David je chytrý kluk. Ve škole míval samé jedničky, byl nejlepší ze všech. Ale ta subkultura, ze které pocházel, ho nevratně poznamenala. Přijímat jakákoliv pravidla pro něj bylo velmi obtížné,“ vyprávěl ministr. Chlapce prý měli s manželkou rádi jako vlastního, ale nestačilo to.

Chtěli jsme jen, aby neskončil v kriminálu, říká Dobeš

O Davida se Dobeš staral ještě mnohem dřív, než si ho vzal domů. Měl ho v takzvané hostitelské péči. „Když jsem ho poznal, neuměl si ani namazat chleba, protože v dětském domově ho před něj postavili už namazaný. Musel se učit úplně základní, běžné věci,“ pokračoval.

Proč si tedy nikdy nevšiml, že je hoch problémový? „Když u vás takové dítě bývá jen občas, chová se jako návštěva. Snaží se, dělá, co vám na očích vidí, neustále děkuje. Když u vás pak ale začne bydlet, je to člen rodiny a přichází ta tvrdá realita,“ vysvětloval.

Život bez rodiny po dětských domovech se na chlapci údajně podepsal. Matka i babička mu zemřely, jedni pěstouni už ho vrátili rovněž kvůli úmrtí v rodině. „Náš jediný cíl byl ten, aby dokončil devítku, dostal se na učňák, koupil si garsonku někde 2 kilometry od nás a slušně žil. Chtěli jsme prostě zabránit tomu, aby nakonec skončil v kriminálu,“ přiblížil ministr svou motivaci.

Protelefonoval 20 tisíc měsíčně

Ke všem svým synům se prý manželé Dobešovi chovali stejně – dva mají společně a jednoho má Dobeš ve střídavé péči z prvního manželství. „V sobotu se u nás doma uklízí, každý dělal něco. V neděli se pak píší úkoly a učí se. Děti sice nerozmazlujeme, ale když něco chtějí a není to přemrštěné, koupíme jim to. O víkendech se třeba můžou dívat na televizi i po 22. hodině. To všechno ale v domově není běžné, není tam takový řád, pravidla. David tím byl prosáklej, to nezměníte,“ vykládal ministr dál.

Pěstounství prý nebylo vůbec lehké, chlapec klidně protelefonoval 20 tisíc za měsíc. Vše nakonec vyvrcholilo v květnu útěkem z domu. „Utíkal vždycky, ale od nás ne. Až letos na jaře… Sebral nám peníze a zmizel. Manželce v té době umíral tatínek, ale protože jsme celou noc běhali po Praze a hledali Davida, nestihla se s ním ani rozloučit.“

Pozdě večer si nakonec pro hocha přijeli na policejní stanici – zadržela ho hlídka u Václavského náměstí. „Seděl tam a první, co řekl, bylo, že už k nám zpět nechce, že chce zpátky do ústavu. Tam, kde je zvyklý, kde to zná, do té své subkultury. Bylo to naprosté rozčarování, bezmoc,“ přiznal Dobeš. Chlapec si ale stál za svým. „Nejhorší teď je, když se náš malý syn probudí a ptá se, kde je Dáda. Všechny nás to bolí, ale nebylo jiné východisko,“ dodal.

Jak to bude s Davidem dál, zatím Dobeš netuší. „Nevím, jestli se budeme vídat. Jednou jsem za ním byl, ale jak to bude do budoucna, to je otázka,“ řekl. On sám prý není ten typ, který by na hocha neustále zpovzdálí dohlížel, jestli dělá věci správně. „Musím taky chránit svou rodinu,“ doplnil.

Psychologové: Pěstoun měl s problémy počítat

Marie Vodičková (Fond ohrožených dětí): „To, že dítě okrade náhradní rodiče nebo utíká, není neobvyklé. Často je umístění do ústavu jediným řešením. Dítě se vzpamatuje. Náhradní rodiče by mu ale měli dávat najevo, že o něj dál stojí. Pokud s ním kontakt utnou, může to mít těžké následky.“

Karel Humhal (psycholog): „Děti z domovů ve zvýšené míře páchají podobné delikty. Ministr měl počítat s tím, že s hochem budou větší problémy, než by byly s dítětem, které by nemělo tak pohnutý osud. Úmrtí nebo odchod rodiče v raném věku dítě bezesporu poznamená.“

Jaroslav Šturma (psycholog): „Rodiče asi neodhadli, že je něco jiného starat se o dítě o víkendech a každodenně. A o kluka zejména ze strany otce. Ten zřejmě nezvážil všechny časové možnosti. Dostane-li se chlapci odborné pomoci, tak ho to nemusí v dlouhodobé perspektivě poznamenat.“

janamala ( 15. července 2011 10:14 )

bohužel máš pravdu...

anelam ( 13. července 2011 06:51 )

e.54-Víš to je na dlouhé vyprávění,-ne na krátkou diskuzi....tam nebylo do 17 celkem co řešit-holka byla v pohodě a rodiče také,to už i věděla že je adoptovaná,matku vlastní navštívila a od ní samé vím,že byla z toho velice zklamaná .Myslím že adoptované děti těžce zvládají že vlastní matka je nechtěla,nejhorší že se to dovědí právě v tom citlivém věku(puberta)-Její chování a myšlení se změnilo,nemohla uvěřit že by ji nevlastní rodiče milovali a vlastní ne.Nevím,podle mne by se děti neměli toto nikdy dřív dozvědět,než budou úplně vyzrálí a to v 15 nejsou.Proto nejsem ani pro,aby se jim to říkalo už v dětství.....Čauky

cenerentola ( 12. července 2011 16:01 )

ja jsem si myslela, ze te zajima romska otazka ne ta italska. ty jsi nejaky novy italsky ministr? ja jsem ani nic navrhovat nechtela, jen jsem odpovedela na tvuj clanek a na ten labirintoa. uprimne receno, aby tuto otazku vyresili jsou placeni politici ve vsech zemich (i z mych dani), tak at se staraji a ukazou co umi. no a jestli jsi tak v obraze a takovy expert, proc nenavrhnes neco sam? asi take nevis z jakeho konce zacit, co? v tvem clanku nebyl ani nejmensi naznak reseni. tak nepis me, ze jsem nenavrhla reseni. rada si pockam na tvoje. u tebe take jen zahrmelo-bez blesku. . proc si letos neudelas dovolenou do nejakeho taboriste v Rime a pak si popovidame. uvidime, jake magicke reseni navrhnes.

e.44 ( 12. července 2011 13:16 )

Když došlo k tomu zvratu měli to okamžitě začít řešit, nejlépe s pomocí psychologa a nenechat to zajít takhle daleko. Možná ti příde, že argument "vy ste mě chtěli, já vás ne" v pubertě "vybalej" jenom adoptované děti. Ale to není pravda. Stejně jako si v útlém věku adoptované dítě nemůže vybrat rodiče, ani vlastní dítě si nevybere, komu se narodí. Ten argument je zcela zcestnej v obou případech ale je bohužel někdy v obou případech používán. Pokud je dítě v pubertě "znechuceno" takto extrémě svými rodiči a stále se to zhoršuje, je skutečně nutné to co nejdřív začít řešit stejně u vlastních i nevlastních dětí. Dá se to "léčit" a mladý člověk potom vstupuje do života v pohodě, nezatížen tímto "pubertálním úletem" a je schopný normálně fungovat i ve vlastní rodině. Ale nesmí se to zanedbat. Tohle je jedna z věcí z které puberťák nevyroste, ale která se skutečně musí řešit.

anelam ( 12. července 2011 10:53 )

bublo-Je to vždy riskantní Moje spolupracovnice byla adoptována jako 3 měs.dítě-Byla na půl romka po otcovi.Nebyla vůbec snědá,ani o tom do 15 let nevěděla.Měli ji jako jedinou a ad.rodiče ji velice milovali.Vždy byla trochu problémová,ani se nevyučila.Musím uznat že byla ale pracovitá a k nám milá a ochotná.Nikdo v práci jsme netušili,jaký problém s ní rodiče začali mít v 17 l.Vždy o nich mluvila krásně.Až když mně zavolala do práce její maminka,jestli bych ji nechtěla navštívit.Tam jsem se dozvěděla hroznou pravdu,holka se začala shánět po svých pravých rodičích,jo je to běžné...našla je ale od té doby začala tyranizovat své adoptivní,ve vzteku rozbíjela kde co,kradla peníze a vyčítala jim že oni chtěli ji a ne ona je!V 18 se vdala,2 děti a po 5l se rozvedla prý mlátila ze vzteku i manžela...to už ale vím z doslechu,Když jsem ji potkala po 20 letech,stále usměvavá a milá-ani se mně nechce věřit....To pěkné na venek je ta výchova To špatné a neovladatelné znají jen ad.rodiče,dali ji velkou lásku ,sklidili rozčarování a nevděk

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa