Umělé oplodnění pro ženy až do 55 let

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) uspěl ve středu na jednání vlády s třemi reformními normami. Změní se tak například podmínky pro umělé oplodnění, sterilizaci a pravidla pro záchrannou službu. Zákon dá záchranářům například právo vstupovat do cizích objektů a požadovat od občanů pomoc. Změní se také podmínky pro umělé oplodnění. Nově ho mohou získat ženy až do 55 let. Dosud byly ženy po padesátce odmítány
Zákony o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a zdravotnické záchranné službě by měly podle ČTK platit od ledna příštího roku.
Kastrace projdou změnou
Zastřešující zákon o zdravotních službách definuje pojmy a popisuje strukturu zdravotní péče, stanoví pravidla pro nakládání se zdravotnickou dokumentací či řešení stížností na poskytování zdravotních služeb.
Zákon o specifických zdravotních službách upravuje podmínky pro asistovanou reprodukci. Ženy mohou požádat nově o umělé oplodnění až do 55 let. Změny se dotknou i sterilizací, kastrací, změnu pohlaví transsexuálů, lidské genetické dědictví a klonování či pro ochranné léčení.
Zákon o zdravotnické záchranné službě stanoví jednotné podmínky pro její poskytování, upravuje podmínky financování a stanoví práva a povinnosti záchranářů. Vzniknout by mělo zhruba 40 nových stanovišť záchranky, sanitky by měly dojet po celém území do 20 minut. Zákon dá záchranářům právo vstupovat do cizích objektů a požadovat od občanů pomoc. Pokud by při poskytování pomoci byl ohrožen život či zdraví záchranářů, zákon dovoluje ji neposkytnout.
Heger uspěl již podruhé
Vláda už nedávno stihla schválit z Hegerovy reformy jeden zákon - malou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Zvyšuje platbu za den v nemocnici z 60 na 100 korun a ruší zákaz připlácení na nadstandard. Lidé si mají platit léky do 50 korun a podpůrné léky, za recept dají 30 korun, nyní je dávají za každou položku na receptu.
Novela by měla platit od podzimu. Prošla už sněmovnou a čeká ji projednání v Senátu. Opozice už dala vědět, že ji vrátí do sněmovny, proces schvalování se tak přinejmenším pozdrží. ČSSD uvažuje, že se kvůli rozdělení péče obrátí na Ústavní soud, pokud bude návrh definitivně schválen.
To víme nejméně 20 let. Samí neumětelové a gauneři. Většina z těchto "politiků" by si k pořádnému vedoucímu místu před rokem 1989 se svou kvalifikací ani nečuchla.