John: Nečas má čas do 30. června, jinak končí vláda

Odcházíme, neodcházíme a tak pořád dokola...
Autor: ČTK, ap - 
7. června 2011
14:01

Věci veřejné daly konečné ultimátum koaličním partnerům. Opustí vládu, jestli do 30. června nebudou splněny jejich požadavky.

"Do 30. června musí být uzavřen dodatek koaliční smlouvy s tím, že bude garantovat plnění věcí, které plněny nejsou, včetně personálního obsazení," řekl po jednání poslaneckého klubu VV předseda strany Radek John.

Konec měsíce strana vybrala proto, aby se mohla v klidu uskutečnit nyní začínající sněmovní schůze a aby skončily státní maturity, jejichž konání prosadil ministr školství za VV Josef Dobeš, vysvětlil John. Podle předsedy VV byla o setrvání ve vládě na zasedání klubu velká diskuse. "Byly i radikálnější názory," uvedl John.

Rozhodnutí je tak opět odloženo. Téměř půl roku již trvá ve vládní koalice stav, kdy VV vyhrožují odchodem z koalice, pokud ostatní strany nesplní jejich podmínky. Prozatím v poslední chvíli její členové vždy couvli a ultimátum prodloužili.

O osudu vlády jednali od rána

VV mimo jiné požadují prosazení reformních zákonů. Hodně hlasitě mluvili i o potřebě výměny některých ministrů za ODS. Minulý týden pak Vít Bárta pohrozil, že pokud strana nedostane 4 ministerská křesla, opustí VV koalici.

Zástupci ODS ale po úterním jednání svého poslaneckého klubu dali  jasně  najevo, že si nepřejí odchod žádného ze svých ministrů. Po jednání lídrů vládních stran pak premiér Nečas řekl, že "ne zcela chápe, co má být předmětem koaličního dodatku."

Dolní komora na ní má projednávat některé z reformních zákonů. Právě s reformami spojují všechny tři strany další fungování kabinetu. Poslanci VV jednali od 09:00. Před zasedáním sněmovní frakce se ještě sešlo užší vedení strany.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

jednookykral ( 9. června 2011 14:27 )

Já bych teda jejich práci dělat nechtěl, ani za vyšší plat...mediální nátlak, hádky...no, mě by to nebavilo...

menetekel01 ( 8. června 2011 19:37 )

Ještě před časem jsem patřil k lidem, kteří se o politiku skutečně zajímali, ale v tuto chvíli fakt nevím. Už to není ani vtipné. Podle mě není jednom jeden viník této situace. Nečas je hodně měkký, VV si za spoustu svých problémů mohou sami, vlastně jediná Topka z celé té situace vychází nejlíp. Ale podle mě je nutné, aby se nějak rozumně dohodli, protože tyto tahanice jsou hrozně vysilující i pro lidi.

montevideo ( 8. června 2011 19:12 )

Ten oteklý klaun překonal včera svou trapností jak biomasu Katřiny Jaques, tak opilecké bláboly Ivety Bartošová. Od smíchu mě bolí břicho ještě teď. Véčkaři, s ním jste to tdy vyhláli!

montevideo ( 8. června 2011 18:49 )

To je snad ostuda Johna, že není schopen odpovědět na jednoduchou otázku. Ten redaktor postupoval naprosto profesionálně, ale John je úplný de-bil. Jediný novinář, který veverkám opravdu škodí, je on.

jednookykral ( 8. června 2011 17:53 )

Jo, to by měl dotáhnout do konce, konečně jsou ve vládě a vůbec ve vysoké politice noví lidé - což narušilo vazby, které se tam budují od 1989....je to jedině dobře, a vidíte, jak to dopadlo. Bárta je schopnej člověk, proto jim nezbývalo nic jiného, než ho "odstřeli"...tohle je bohužel česká politická kultura!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud