Ústavní soud rozhodl: Škrty v sociální oblasti zrušeny!

Autor: op, mivrk - 
14. března 2011
13:53

Rozhodnuto! Balíček vládních škrtů v sociální oblasti od konce letošního roku neplatí! Ústavní soud v Brně totiž vyhověl poslancům ČSSD a zrušil zákon, jímž po zrychleném schválení ve stavu legislativní nouze chtěl Nečasův kabinet ušetřit peníze zrušením některých příspěvků.

Vláda tak má devět a půl měsíce na to, aby stejné sociální škrty prosadila v parlamentu běžným postupem, jinak nebudou platit. Podle Ústavního soudu totiž nenastaly mimořádné okolnosti, které by umožňovaly schválit vládní škrty ve zrychleném řízení.

„Parlament nemůže při měnění zákonů postupovat libovolně, ale musí se řídit ústavním právem!“ zdůraznila místopředsedkyně soudu Eliška Wagnerová.

Sobotka má radost

Verdikt udělal radost úřadujícímu šéfovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, který zrušení vládních škrtů navrhnul. Soudkyně si do něj však rýpnula, když zdůraznila, že parlamentní opozice by měla být konstruktivní.

Stav legislativní nouze však podle soudkyně nelze uplatnit právě v případě tzv. reformních zákonů, které je třeba řádně projednat a podrobit veřejné diskuzi. A na legislativní nouzi se podle Ústavního soudu musí shodnout většina v celém parlamentu.

husqarnowicz ( 15. března 2011 07:18 )

Ústavní soud není jediná soudní instituce,která by měla soudit tuhle zločinnou vládu. Ona provádí plíživou genocidu na vlastním obyvatelstvu,svými zákony uvrhává většinu občanů této země jen do chudoby a beznaděje,zatímco privilegované vrstvy se nezřízeně na jejich úkor obohacují. Proto by byl na místě mezinárodní soudní tribunál v Haagu.

max898 ( 14. března 2011 15:34 )

zase ten i.d.i.o.t. co umí jen pár slov. Napiš už někdy něco pořádnýho ,ať vidím , že nemáš místo mozku z piva kostku.

komentator ( 14. března 2011 15:31 )

Neměla by dostat padáka předsedkyně Sněmovny Němcová? Copak nevyhlásila stav "legislativní nouze" knihovnice z vysočiny odéesačka Němcová? Nedopustila se Němcová spolu s Nečasem a s ministry trojkoalice velkého pochybení, když za podpory topačky Parkanové a véčkařky Klasnové-Bartové (místopředsedkyně Sněmovny) vyhlásila stav legislativní nouze?

insignia ( 14. března 2011 15:04 )

je zjevným příkladem jak je zpolitizován. Skoro měsíc "sociálky" v černých leintuchších dumali komu dát za pravdu.Jestli zkorumpované a neschopné vládě, nebo zpátečnickým socanům. Ejhle, kompromis je na světě, načež prý radujme se, jak máme "moudré, vzdělané a zkušené" talárníky. Není vítěze, pouze se potvrdil post vždy poraženéh, tj. obyč. občan. Je to k zblití.

tojo ( 14. března 2011 14:58 )

Současná vláda nám ukázala dostatečně že na obyčejných lidech ji nezáleží takže soud byť vyhraný je asi stejně na nic opozice se sice vyjádří ale to bude tak všechno Kalousek nebude spokojený dokud tu už nebude co ukrást pak všichni vezmou kramle a zdrhnou i s nakradeným majetkem. Je mi máš líto občané.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud